Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj
autor: parszywek | napisano 23 lipca 2008 o 14:56
czytano 23816 razy | średnia ocen: 5.28

Życie na wsi

Chiny był to naród składający się głównie z ubogich wieśniaków, którzy w trudzie uprawiali ziemię. Swoje codzienne obowiązki przerywali tylko w święta. 

Praca
Na wsi obowiązki były podzielone. Mężczyzna uprawiał ziemię, chodził na polowania i łowił ryby. Kobieta zostawała w domu gdzie hodowała jedwabniki, z których przędzy wyrabiały jedwab. Na wiosnę i w lecie  wieśniacy orali i obsiewali ziemię. Chińczycy bardzo wcześnie wynaleźli żelazne narzędzia i pług, co znacznie ułatwiło prace na roli. Zazwyczaj siali pszenice, proso i ryż. W zimie kobiety przędły konopie i jedwab. W chińskich wsiach hodowano także zwierzęta, takie jak świnie, owce, osły, muły, woły, a także różnego rodzaju drób.

Święta
Większość świąt obchodzono wiosną i jesienią, odbywały się one na świeżym powietrzu. Wszyscy mogli wtedy potańczyć pośpiewać i pobawić się. Młodzi mieli przy tym okazje spotkania się z rówieśnikami i snucia planów na przyszłość. Przykładowe święta obchodzone w Chinach:

Yuan Xiao -  było to święto lampionów, które zaczęto obchodzić w dynastii Han, ale dopiero za czasów panowania Tang święto to zostało uznane za bardzo ważne. W dniu którym je obchodzono ludzie zapalali kolorowe lampiony o różnych kształtach. W dawnych latach, gdy nie było jeszcze elektryczności lampion był symbolem jasności i nadziei. 

Duan Wu - czyli święto miesiąca maja. Stworzone zostało z powodu wielkiego wzrostu temperatury w tym miesiącu, co powodowało szybkie psucie się posiłków. Ludzie przez to chorowali i uważali, że to działanie złych duchów. Podczas tego święta ludzie brali ziołowe kąpiele, bądź umieszczali symboliczne rośliny na drzwiach, w celu odpędzenia duchów.

Zhong Yuan Pu Du - Święto Ducha, w których ludzie mogli łączyć się z duszami zmarłych. Wierzono również, że trzeci stycznia to dzień, w którym szczury biorą ślub. Chłopi zostawiali kawałki jedzenia w kątach domu i szli spać wcześniej, aby nie przeszkadzać szczurom. Byli oni przekonani, że jeśli dadzą pożywienie małym gryzoniom, to zjedzą one mniej zboża.

Bunty chłopskie
Spokojne życie wieśniaków często było przerywane przez Cesarzów , którzy odrywali ich od rodzin i ich codziennych obowiązków, każąc budować tamy, kanały, czy drogi. Podczas gdy chłopi wykonywali rozkazy Cesarzów, ich ziemie przejmowali bogaci obywatele, dla których pracowali niewolnicy. Kiedy do tych nieszczęść dochodziły powodzie i głód, wieśniacy niejednokrotnie buntowali się. Podczas pewnych rozruchów w 184 r. n.e. buntownicy włożyli żółte turbany, które były symbolem ich ziemi. Bunt ten - nazywany buntem żółtych turbanów - obalił dynastie Han.
komentarze (12) | napisz komentarz
nie musisz się rejestrować!
Odyseja
© Archeos.pl | O serwisie | Kontakt |
Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj