autor:
Lodowax | napisano 6 sierpnia 2008 o 7:11
czytano 24761 razy | średnia ocen: 5.34
Stare Państwo - czasy piramid
Stare państwo to okres pomiędzy III a VI dynastią faraonów panującą w Egipcie. Największym osiągnięciem cywilizacji tego okresu była budowa piramid, a rozpoczął się w 2650 roku p.n.e.
Po co budowano piramidy?
Odpowiedź nie jest prosta, aczkolwiek ludzie wierzyli, że po śmierci czeka ich wieczne życie, jeśli zostaną odpowiednio pochowani. Pierwsi faraonowie zostali pogrzebani w grobowcach, nad którymi wznosiły się budowle z egipskiej cegły mułowej, tzw. mastaby. Ale faraon Dżeser (Zoser) z III dynastii postanowił coś zmienić i kazał nad swoim grobem wybudować mastabę, ale złożoną z pięciu stopni ułożonych jeden na drugim, tworząc w ten sposób piramidę. Możliwe, że chciał w ten sposób przybliżyć się do boga słońca - Re. Choć wątpię, czy mu to pomogło... . No ale... Piramida schodkowa faraona Dżesera w Sakkarze, wzniesiona w pobliżu Memfis - ówczesnej stolicy jest jednym z najstarszych monumentów Egiptu starożytnego. Z czasem udoskonalano sztukę budowy piramid bardziej i bardziej, aż w końcu zbudowano ogromną piramidę, należącą prawdopodobnie do Cheopsa, w Gizie.
A co ze świątyniami?
No cóż... świątynie to już osobna bajka. Faraon, jak zapewne większość wie, uważany był za syna boga słońca, zesłanego na ziemski padół by rządzić nami. W okresie Straego Państwa kult Re objął cały Egipt, wobec czego jemu tylko poświęcono ogromną ilość świątyń.
Handel
W Dolinie Nilu nigdy nie było zbyt wielu bogactw naturalnych. Brakowało nawet drewna... Faraonowie postanowili (Ale każdy po kolei, bo wątpię, czy zdarzyło się, by dwóch rządziło jednocześnie.) zebrać wojsko i ruszyć na południe, za pierwszą kataraktę (próg skalny na Nilu), ku Nubii. Wyprawy się udały i żołnierze wracając prowadzili karawany osłów, obładowane złotem i granitem. Na północy państwa natomiast faraonowie dotarli do półwyspu Synaj, gdzie wyprawy znalazły miedź i turkusy. Natomiast okręty, które żeglowały po Morzu Czerwonym dotarły do krainy Punt - najprawdopodobniej dzisiejszej Somalii, albo Etiopii, gdzie zdobyli drewno hebanowe, kadzidło, skóry panter i kość słoniową - ogromne bogactwa, jakich w Egipcie do tej pory nie widziano.
Kiedy upadło Stare Państwo?
Schyłek starego państwa przypadł na okres panowania Pepi II, ostatniego władcy VI dynastii faraonów. Monarcha zasiadł na tronie w wieku 6 lat i panował lat aż 94! Władza faraona jednak słabła. Po śmierci Pepiego prowincje Egiptu rozpoczęły wojnę domową, która na celu miała przejęcie steru państwa. Kraj pochłonął chaos. Ten mroczny okres, w historii Egiptu, kiedy przeżywał lata bezkrólewia, anarchii i zacofania nazywa się Pierwszym Okresem Przejściowym. Górne i Dolne królestwo Egiptu, które po raz pierwszy zjednoczył pod królewskim berłem Narmer, ponownie się rozdzieliły, a władza faraona znacznie osłabła...