Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj
autor: Lodowax | napisano 6 sierpnia 2008 o 7:30
czytano 23877 razy | średnia ocen: 5.24

Średnie Państwo - rozkwit Egiptu

Kolejnym faraonem który zjednoczył Dolny i Górny Egipt był, w 2040 roku p.n.e., faraon Mentuhotep. Rozpoczął w ten sposób wspaniały okres dobrobytu dla Egiptu - erę Średniego Państwa (XI i XII dynastia), podczas której rozszerzył zarówno północne, jak i południowe granice ogromnego państwa.

Wzmocnienie władzy


Sezotris I stworzył silną armię, która miała służyć podbojowi Nubijskiej kopalni złota w Wadi Allaki. Dotarł aż do 3-ciej katarakty na nilu, gdzie jego żołnierze wznieśli kilka potężnych jak na owe czasy fortec. Równo sto lat później Sezotris III poprowadził cztery wojenne kampanie na terenie Palestyny i podbił obfitujące w cedrowe drewno ziemie. By wzmocnić władzę walczył również w Nubii, choć nie przyniosło to większych zdobyczy terytorialnych. Nigdy dotąd Egipt nie był tak wielki i tak potężny.

Rozwój rolnictwa

Liczba ludności w Egipcie ciągle rosła, wobec czego niezbędne było zreformowanie rolnictwa w celu uzyskania większych plonów. Chłopi opanowali umiejętność irygacji pól w porze suchej, dzięki czemu uzyskiwali więcej żywności. Budowano coraz więcej zbiorników do magazynowania wody, kopano kanały rozprowadzające wśród pól wodę z życiodajnej rzeki - Nilu. Dzięki ciężkiej pracy osuszono bagna w rejonie oazy Fajum na Pustyni Libijskiej, w pobliżu delty Nilu i przekształcono w ziemie uprawne.

Upadek Średniego Państwa

Od 1785 roku p.n.e. władcy XIII i XIV dynastii nie potrafili przeciwstawić się Hyksosom, którzy mieli potężniejszą siłę militarną. Hyksosi byli koczownikami. Głównie z okolic Syrii, Palestyny i Arabii. Osiedlili się w Delcie Nilu i przez dwa stulecia rządzili Dolnym Egiptem, ze stolicą w Awaris. Były jednak dobre strony tego podboju. Dzięki tymże koczownikom Egipcjanie poznali konie, rydwany bojowe, pionowe krosna tkackie, instrumenty muzyczne, jabłka, oliwę... Po upadku XII dynastii faraonów zaczyna się Drugi Okres Przejściowy, którego początki zabierają Egipcjanom Tereny sąsiadujące z Nubią.
komentarze (0) | napisz komentarz
nie musisz się rejestrować!
Prace Heraklesa
© Archeos.pl | O serwisie | Kontakt |
Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj