Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj
autor: Lodowax | napisano 10 sierpnia 2008 o 20:55
czytano 28331 razy | średnia ocen: 5.26

Egipski panteon

Nie sposób wymienić cały panteon, ponieważ egipska religia aż obfitowała w najróżniejszych bogów, opiekujących się najróżniejszymi aspektami nie tylko codziennego życia, ale i życia w ogóle. Bóstwa stworzyły nie tylko świat, ale i również domagały się ofiar, składanych w świątyniach ku ich czci (To, czego nie zjedli zostawiali kapłanom). A zadania mieli najróżniejsze - od dbania o wschód słońca po odbieranie porodu, czy dobrą zabawę na weselu. Przedstawiani oni byli zwykle jako zwierzęta, lub ludzie z głowami zwierząt.

Re

Najważniejszy chyba spośród wszystkich bóstw. Był królem wszystkich i wszystkiego, ale opiekował się przede wszystkim słońcem. Za dnia przemierzał sklepienie niebieskie, rozdając ludziom słoneczne promienie, a nocą nawiedzał świat podziemny, więc do kolejnego poranka okrążał całą Ziemię. Często łączono go z Amonem, innym bogiem słońca, czczonym na początku w Tebach, a później w całym państwie, stąd jego drugie imię - Amon-Re.

Ozyrys

Władca krainy umarłych. To przed jego obliczem stawali ludzie po śmierci, błagając o wieczne życie dla swojej duszy. Jednak dawniej, jak mówi mit, gdy bogowie mieszkali na ziemi to właśnie Ozyrys był władcą Egiptu, czyli pierwszym faraonem. Zginał z ręki brata - Seta, ale dzięki Izydzie i Anubisowi ożył, jednakże wrócić na Ziemię nie mógł. Został zatem w Krainie Umarłych i tam rządził.

Izyda

Bogini - czarodziejka. Miała tak wielką magiczną moc, że udało jej się przywrócić do życia swego męża i brata w jednej osobie - Ozyrysa. Była również troskliwą i kochającą matką. Sama wychowywała Horusa, broniąc go przed wujem Setem i czyhającymi na niego niebezpieczeństwami. Wobec tego stała się największą opiekunką kobiet i dzieci w całym Egipcie.

Anubis

Przedstawiany zwykle jako człowieka, tyle że z głową szakala Anubis był synem Ozyrysa i Neftydy, siostry Izydy. Zasłynął jako twórca pierwszej mumii. Pozbierał poćwiartowane szczątki ojca i zabalsamował je, nie dając mu możliwości rozkładu, a co za tym idzie pozwolił Izydzie na wskrzeszenia go. Od tamtego czasu okrzyknięto go opiekunem balsamistów - ludzi, którzy mumifikowali ciała kolejnych faraonów. Odgrywał także ważną rolę w świecie zmarłych - doprowadzał dusze na spotkanie ze swoim ojcem.

Horus

Jedyny owoc małżeństwa Ozyrysa i Izydy. Dziecięctwo spędził na mokradłach Nilu, gdzie matka ukrywała go przed gniewem Seta. Natomiast kiedy już dorósł stanął z nim do walki o tron Egiptu i dzięki kilku sprytnym wybiegom, chęci zemsty i uporowi udało mu się zdobyć przychylność bogów. Jako bóg opiekował się przede wszystkim dziećmi.

Set

Set był złem koniecznym w boskim panteonie. Mimo tego, że władał złem i chaosem każdej nocy miał za zadanie każdego dnia bronić łodzi boga słońca - Re przed straszliwym wężem - Apopem. Mimo tego z czystej zazdrości o tron zabił brata. Ciekaw jestem, czy czuł się dobrze z tym, że jednocześnie musiał bronić łodzi słońca i rozpamiętywać zabicie brata...

Chnum

Boski garncarz. Bóstwo o ciele człowieka i głowie barana. Istnieje mit, mówiący o tym, że stworzył ludzi na swoim garncarskim kole. Chnum opiekuje się źródłami Nilu i jaskiniami, skąd - jak sądzili Egipcjanie - pochodziły żyzne wylewy życiodajnej rzeki. Na początku czczony był na jednej z wysp na Nilu - Elefantynie.

Hathor

Przedstawiana zwykle z krowimi rogami, lub głową krowy Hathor była uważana za żywicielkę faraonów - podobno karmiła mlekiem ze swej piersi królewskich potomków, którzy mili stać się władcami zjednoczonego Egiptu. Była również odpowiedzialna za czary, muzykę i taniec. Była też boginią miłości, czczoną w całym państwie egipskim.

Bastet i Sachmet

Jedna bogini, córka Re, choć znana pod dwoma imionami, albowiem miała dwie postacie: kotki i lwicy. Bastet, czyli kocia postać, symbolizowała zbawienny wpływ słońca (Re) na ludzi. Natomiast jako lwica, czyli Sachmet, była symbolem drugiej strony natury słońca, czyli tej niszczącej i niebezpiecznej, powodującej suszę, czy udary.

Apis

Był bogiem przedstawianym w postaci byka, który symbolizował w Egipcie siłę, płodność i możliwość odrodzenia. Czczony był głównie w Memfis, gdzie poświęcono mu osobną świątynię. Nie był ogólnopaństwowym bóstwem, więc niewiele o nim wiadomo...

Hapi

Uważany był za sprawcę wylewów Nilu, które osadzając na polach żyzny muł, użyźniały tereny rolnicze. Egipcjanie wielbili go jako źródło życia i obfitości, więc ukoronowali jego osobę na malunkach koroną z papirusu, niekiedy lotosu. Zdarzano się, że wrzucano do Nilu święte zwierzęta, prosząc boga, by wylewy Nilu były takie, jakich się spodziewano.

Maat

Bogini ta była personifikacją porządku, sprawiedliwości i prawdy. Nosiła na głowie strusie pióro, którego użyczała w Krainie Zmarłych, by sprawdzić, czy dusza może wstąpić do królestwa Ozyrysa. Jeśli serce umarłego było lżejsze od pióra Maat, prowadzony był przed oblicze Ozyrysa.

Thot

Ten bóg przedstawiany z głową ibisa był uosobieniem i zarazem patronem mądrości. Wynalazł pismo, by ludzie mogli przekazywać sobie wiedzę. Pełnił wśród bogów funkcję skryby, zapisując wszystkie historie. Natomiast nocą zastępował na niebie Re, jako bóg księżyca.

Bes

Jedno z bardziej interesujących bóstw. Przedstawiany jako brodaty karzeł Bes był bogiem wesela i rodziny. Mimo szkaradnego wyglądu był lubiany wśród ludu egipskiego, albowiem nie tylko odstraszał niebezpieczne zwierzęta, jak skorpiony, węże, owady, ale opiekował się rodzącymi matkami i czuwał nad całym ludem Egiptu.

Toeris

Miała ciało hipopotama i łapy lwicy. Jej brzuch był zaokrąglony, jak u ciężarnych kobiet, albowiem to ich była opiekunką. Pilnowała też, żeby matka miała dość mleka do wykarmienia noworodka. Ubóstwiał ją cały Egiptu - za jej pomocną dłoń.

Ptah

Był opiekunem artystów i złotników. Przedstawiano go w białych szatach, w których nieco przypominał Ozyrysa, choć to jedyne między nimi podobieństwo. Był mężem Sachmet. W Memfis, gdzie jego kult był największy uważano, że to on, a nie Re, stworzył świat.

Sobek

Bóg-krokodyl, opiekun słodkich wód: jezior, rzek, bagien. Uosabiał płodność. Wierzono, że im więcej świętych krokodyli w Nilu, tym obfitszy i żyźniejszy będzie wylew.
komentarze (7) | napisz komentarz
nie musisz się rejestrować!
Eneida
© Archeos.pl | O serwisie | Kontakt |
Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj