Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj
autor: Lodowax | napisano 2 września 2008 o 17:32
czytano 28064 razy | średnia ocen: 5.09

Egipscy rzemieślnicy

Tysiące egipskich robotników wytwarzało przedmioty codziennego użytku, jak ubrania, buty, naczynia, czy meble. Rzemieślnicy najczęściej pracowali na usługach faraona, kapłanów, lub egipskich wielmożów. Pracowali w większości w sporych warsztatach, znajdujących się w pobliżu pałacu królewskiego, lub nieopodal świątyń, czy wielkich majątków rolnych, należących do możnych. Majstrowie przyjmowali zamówienia i zaopatrywali warsztat w surowce niezbędne do produkcji (skóry, len, drewno, papirus, itd.). W miastach pracowali głównie murarze i garncarze i rzadko mieli własny zakład.

Garbarze

Wyprawiali dostarczone im do wyrobu skóry, przeznaczone później do stworzenia ubrań, sandałów, tarcz, kołczanów na strzały, rzemieni, lub bukłaków na wodę. Wszystkie skóry, oprócz cętkowanych, jak skóra lamparta, wyprawiane były podobnie. Garbarz najpierw usuwał ze skóry sierść, resztki mięsa i tłuszczu. Następnie moczył je w wyciągu ze strąków akacji i powlekał tłuszczem. Dzięki takim zabiegom skóra miękła i stawała się nieprzemakalna, a co najważniejsze nie ulegała rozkładowi. Do wyrobu sandałów wykrawano kawałki skóry nożem o zakrzywionym ostrzu, wykłuwano dziurki i wszystkie fragmenty wiązano rzemieniem.

Prządki

Przędzenie było pracą wyłącznie dla kobiet. Polegało to na wyrabianiu przędzy, z której następnie wytwarzano tkaninę. Jeszcze w Okresie Predynastycznym przędli lniane włókna, z lnu obficie rosnącego w dolinie Nilu. Łodygi tej rośliny wyrywano, następnie moczono, rozbijano i ostatecznie rozczesywano. Później były one suszone, aby rozdzielić pojedyncze włókna. Prządki nawijały przędziwo palcami, lub za pomocą wrzeciona. W ten sposób otrzymywano długie i cienkie nitki, które nawijały na szpule.

Tkaczki

Tkanie, podobnie jak przędzenie było zajęciem kobiecym. Do czasów Średniego Państwa tkano za pomocą krosna, leżącego na ziemi, czyli krosna poziomego. W dobie Nowego Państwa pojawiło się w Egipcie krosno pionowe. Lniane takiny rzadko były fabowane, ponieważ większość Egipcjan ubierało się na biało. Biel symbolizowała czystość. Odzież i bandaże, przeznaczone do owijania mumii wytwarzano z tkanin lnianych właśnie. Wierzchnie okrycia szyto z koziej lub owczej wełny. Żagle statków i worki wytwarzano z tkanin konopnych. Bawełnę sprowadzono do Egiptu dopiero w czasach ptolemejskich. Egipcjanie nazywali ją "wełną z drzewa".

Stolarze

Stolarz mógł równie dobrze wyrabiać meble i konstrukcje domów, co budować rydwany, okręty bojowe, czy posągi. Już wtedy posługiwano się dość prymitywnymi, ale zróżnicowanymi narzędziami, jak siekiera, piła, toporek ciesielski, czy młot dwuobuchowy. Drewno szlifowano piaskiem i kamieniami. Poszczególne części konstrukcji sklejano, lub łączono za pomocą kołków, czy klocków. Wybór drewna zależał od potrzebnych właściwości: włóknista palma świetnie nadawała się na rusztowania, a bardziej twarda akacja - na sarkofagi. Odporny jesion - na łuki, włócznie i rydwany, a łatwa w obróbce sykomora świetnie nadawała się na skrzynie, drobne przedmioty i meble. Przed obróbką najszlachetniejszego drewna, jak cedr, czy heban, przywożone z Nubii i Syrii, stolarz musiał zrobić szkic na papirusie i przedstawić majstrowi.

Wyplatacze koszy

Niewiele o nich wiadomo, poza oczywistym, że wyplatali ze słomy, liści palmy, trzciny, czy papirusu kosze, lub maty przeznaczone do spania, albo osłony przed słońcem.

Murarze i garncarze

Egipcjanie używali na określenie obu zawodów jednego słowa. Garncarz był "murarzem małych rzeczy", a budowniczy był "murarzem ścian". W obu rzemiosłach wykorzystywano gliniasty muł, nanoszony przez wylewy Nilu, czyli mady. Garncarz kształtował go ręcznie, lub na kole garncarskim. Naczynia, czyli czary, miski, dzbany, garnki, suszone były na słońcu i później wypalane w piecu. Przedmioty dla ludzi bogatych dekorowano malowanymi lub grawerowanymi rysunkami.. Natomiast murarze wytwarzali cegły z mieszaniny gliny, słomy, piasku i wody. Otrzymaną zaprawę mieszano i wlewano do drewnianych forem w kształcie przyszłych cegieł, a następnie pozostawiano przez kilka dni do wyschnięcia. Tak otrzymane cegły były, jak na owe czasy, dość wytrzymałe.

Kowale i złotnicy

Kowale używali miedzi, lub brązu (już chyba każdy wie ze szkoły, że to stop miedzi i cyny), natomiast złotnicy wykorzystywali w swojej pracy złota, srebra, a u schyłku Nowego Państwa również żelaza. Bez względu na rodzaj metalu technika była podobna: wypełniony odpowiednim metalem tygiel ustawiano nad ogniem, podsycanym przez wytapiaczy. W okresie Starego Państwa robiono to za pomocą słomy, natomiast już w Nowym Państwie zaczęto używać miechów. Kiedy metal był już płynny, zdejmowano szczypcami, wykonanymi zwykle z drewna, tygiel znad ognia i napełniano formy. Kowal potrafił kuć metal również na zimno. W tym celu umieszczano na kamiennym kowadle kawałek blachy i kuto ją młotem i obrabiano bardzo twardym, kamiennym ostrzem. W ten sposób można było wyrabiać biżuterię, kubki, czy broń, tak potrzebną w nowych podbojach.

Kamieniarze

Kosztowne naczynia, słoje na kosmetyki, czy pachnidła wyrabiali kamieniarze. Używali do obróbki kamienia ostrego narzędzia do ich nacinania, natomiast do polerowania, jak wszędzie w tamtym okresie, stosowali piasek. Obrabiano równiez kamienie szlachetne, odnalezione przez archeologów na ozdobach starożytnych Egipcjan, a także na pośmiertnych maskach, umieszczonych na trumnach. Na wielkich placach budowy, np. podczas realizacji kolejnego zamówienia na piramidę, dla władcy pracowało jednocześnie naprawdę bardzo wielu kamieniarzy, którzy mieszkali w specjalnych robotniczych osadach i dostawali wynagrodzenie za swoją pracę dla władcy.
komentarze (2) | napisz komentarz
nie musisz się rejestrować!
Prace Heraklesa
© Archeos.pl | O serwisie | Kontakt |
Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj