Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj
autor: Lodowax | napisano 3 września 2008 o 21:30
czytano 18699 razy | średnia ocen: 5.43

Rezydencje i chałupy

Poziom życia w Egipcie zależał od statusu materialnego i społecznego. Najubożsi mieszkali w jednopiętrowych domkach, z wyjściem na podwórze, zazwyczaj na wsi, lub obrzeżach miast. Płaski dach najczęściej wykorzystywano jako taras. Na życie bliżej centrum miasta, gdzie stały zwykle świątynie mogli sobie pozwolić tylko kapłani i najzamożniejsi urzędnicy. Za wysokimi murami ich rezydencji kryły się wspaniałe budowle, zbudowane z suszonej na słońcu cegły. Liczne pomieszczenia były bogato zdobione. Nie mogło również zabraknąć ogrodu...

Życie na wsi

Ochrona przed słońcem

Dla ochrony przed pustynnym żarem domy budowano z suszonej cegły, framugi drzwi i okien wykonane były niekiedy z kamienia. Wejściowe drzwi były drewniane, natomiast wysoko w ścianach wybijano niewielkie otwory, mające zapewnić cyrkulację powietrza. Nie znano wówczas jeszcze szyb, więc przed nieproszonymi goćmi domostwa broniły tylko drewniane pręty. Przez otwór w dachu do wnętrza przedostawało się świeże powietrze, natomiast taras na dachu domostwa często był jeszcze dodatkowo zadaszony palmowymi liśćmi.

Domostwo

Na parterze najczęściej mieściły się dwie, trzy izby. Ściany bielono wapnem, dla ochrony przed grzybem, natomiast za podłogę służyła ubita ziemia. Wiejskie domki umeblowane były raczej skromnie: wiklinowe lub drewniane skrzynie skrzynie, naczynia z gliny, nieczęsto również krzesło z drewna, lub taboret w wyplatanym z wikliny siedzeniem. Za łóżka służyły maty z trzciny, lub ławka z cegły. Czasem po prostu spano na podłodze. Ubożsi Egipcjanie jednak spędzali większość czasu poza domem. Posiłki przyrządzano na podwórzu, piękąc żywność w glinianym piecu. Jedli je na tarasie, który mógl posłużyć również jako sypialnia w czasie upalnych nocy.

Życie domowe

Do oświetlania przybutku służyły lampki, zrobione ze szklanego naczynia napełnionego oliwą, w której zanurzano knot, wykonany z lnu. Zimą, gdy w domu brakowało chrustu mieszkania ogrzewano suszonymi odchodami zwierząt hodowlanych. Na wsi jedzono trzy posiłki dziennie. Podstawą wyżywienia były chleb i piwo, które niekiedy udało się mieszkancom urozmaicić cebulą, sałatą, kozim mlekiem, rybą, albo mięsem. Posiłki jedzono przy niskich stołach. Egipcjanie jedli palcami, wybierając jedzenie z drewnianych czarek, ponieważ nie używano jeszcze wtedy sztućców. Najważniejszym kobiecym zajęciem w domu było szukanie wody, którą czerpały ze studni, lub kamiennych zborników i przynosiły w glinianych dzbanach do domów. Zwykle wykonywały to dość męczące zajęcie pod koniec dnia, gdy upał nie był tak dokuczliwy. Co zamożniejsi mieszkańcy mogli sobie pozwolić na przydomowy ogródek, w którym uprawiano pospolite w Egipcie warzywa, lub hodowano zwierzęta domowe. Chłopi egipscy jednak musieli się zadowolić jedynie częścią plonów, uzyskanych jako zapłata za pracę.

Grzebanie zmarłych

Wszyscy Egipcjanie, nawe Ci najubożsi, pragnęli po śmierci dostać się przed sąd Ozyrysa. Jednak warunkiem takiego obrotu spraw było zabalsamowanie ciała po śmierci. Jednakże było ono zbyt drogie dla chłopów, którzy więc ograniczali się do zawijania ciała w lniane prześcieradła i grzebanie zmarłego z kilkoma rodzinnymi pamiątkami, które miały pomóc mu przeżyć na tamtym świecie.

Mieszczańskie rezydencje

Sala przyjęć

Sala przyjęć była największą salą w rezydencji każdego mieszczanina, albowiem to tam przyjmował gości i to tam wydawał huczne bale z różnych okazji. Sufit w niej podparty był o wiele wyzszysmi niż w innych pomieszczeniach kolumnami. Ściany w tej sali malowano i przyozdabiano pięknymi, roslinnymi ornamentami. Było tam również ceglane palenisko i posągi bogów, umieszczone w wykutych w scianach wnękach. Podstawowe meble stanowiły w sali przyjęć krzesła, taborety i gerydony (ozdobne postumenty, używane do postawienia swiecznika, lub wazy). Gdy słońce już zaszło pomieszczenie było oświetlane oliwnymi lampami, jak w zwykłych domach, tyle że w rezydencjach było i ch o wiele więcej.

Luksusy

Sypialnie znajdowały się na praterze, rzadziej na piętrze. Wielmoże spali na łóżkach zrobionych z drewnianej ramy i materaca z płóciennej płachty, lub taśm. Często wyposażono łózka w drewniany zagłówek, bo nie znano jeszcze puchowych poduszek. Niektóre rezydencje wyposazone były w łazienkę, choć taką jak dziś, ponieważ, mimo, że była wyłożona kamiennymi płytkami, to Egipcjanie nie znali wanny, wobec czego gospodarz najpierw się namydlał, a następnie słudzy spłukiwali go. Woda odpływała rurami kanalizacyjnymi, najprawdopodobniej gdzieś na pustynię, lub do Nilu. Nierzadko również do wyposażenia domu zaliczła się również ubikacja, czyli kamienne, lub drewniane siedzenie umieszcone nad obudowanym cegłą i napełnianym piaskiem sześciennym dołkiem.

Kuchnie

Pomieszczenia kuchenne umieszczane były na zewnątrz, lub w całkowicie oddzielnym budynku. Kuchnia była pokryta dachem z liści, które przepuszczały dym unoszący się z pieca. Dzbany z winem i piwem przechowywano w przewiewnym miejscu, zwykle pod ziemią, które zapewniało dobre warunki do przechowywania produktów alkoholowych. Kuchnia była niewzykle gwarnym miejscem, szczególnie u ludzi bogatszych, albowiem trzeba było, na stole, lub papirusowej macie na ziemi, przygotować posiłki. Słudzy piekli również mięso na rożnie, solili, lub wędzili ryby, zaczyniali chleb i tym podobne.

Ogrody i reszta rezydencji

Główne pomieszczenie, czyli sala przyjęć była otwarta na wpaniały ogród. Sadzono w nim przede wszystkim akacje, wierzby, daktylowce, winorośle, lub zwyczajne kwiaty. Obowiązkowy był również staw - niewielka sadzawka, w której rosły nenufary (lilie wodne) i kwiaty lotosu. Wokół stawku puszczano samopas gęsi i kaczki, które jednak nie były jedynymi mieszkańcami domów możnych Egipcjan. Do domowej menażerii należały też zwykłe koty i psy, jak również bardziej dla nas niezwykłe małp, lub polujące na węże mangusty. W pozostałych budykach majątku mieściły się pokoje dla służby, magazyny, obory, psiarnie, stajnie, czy piwnice. Każda rezydencja miała również własny spichlerz na ziarno oraz studnię.
komentarze (1) | napisz komentarz
nie musisz się rejestrować!
Epos o Gilgameszu
© Archeos.pl | O serwisie | Kontakt |
Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj