Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj
autor: Kalontas | napisano 21 marca 2009 o 19:35
czytano 29025 razy | średnia ocen: 5.23

Cykl Ozyriacki: Zdrada

W czasach, gdy już Geb odszedł z tronu faraonów, zostawił go swojemu ukochanemu synowi, Ozyrysowi. Sam odszedł ze sceny dziejów i już się dłużej nie martwił wydarzeniami wśród bogów, niestety. Otóż zostawił on na najważniejszych pozycjach swoje dzieci - Ozyrysa, władcę wszystkich bogów, króla Egiptu, Izydę, jego żonę, Setha, boga chaosu i zniszczenia, Neftydę, jego żonę i Horusa Starszego, bóg światła. Wśród nich większość pragnęła spokoju i dobrobytu dla królestwa, jednak Seth był wiecznie zadowolony, głównie dlatego, że pragnął władzy dla siebie.

Gdy jednak tylko znajdował się w pobliżu brata i pozostałych członków rodziny królewskiej, udawał wiernego i lojalnego sługę, przychylnego bratu. Za jego plecami knuł intrygi, doprowadzając do różnych klęsk i spędzając całą winę na Ozyrysa. Władca wylewów Nilu nie wiedział kto może przeciwko niemu spiskować, a brata w ogóle nie podejrzewał. Pewnego jednak razu Seth zaprosił wszystkich na wielką ucztę.

Na uczcie suto zastawił stół wszelkimi smakołykami, jadłem i napojami zaiste godnymi bogów. Wszystkie te potrawy miał podobno sporządzić sam. Neftyda, jako jedyna znająca sekret męża, podejrzewała, że ten coś knuje w związku z tą ucztą i radziła Ozyrysowi, by ten nic nie jadł. Władca bogów oczywiście oddalił jej podejrzenia, mówiąc że Seth nie byłby w stanie nic mu zrobić. I owszem, posiłek w żaden sposób nikomu nie zaszkodził, a brat był dalej tak samo życzliwy. Nagle ogłosił, że ma dla Ozyrysa prezent.

Słudzy wprowadzili do pomieszczenia wspaniały sarkofag, bogato żłobiony, przystrojony jak przystało na prawdziwego króla Egiptu. Seth oznajmił, że jest to jego prezent dla niego - coś całkiem zwyczajnego wśród znanych władców Egiptu. Ozyrys oczywiście przyjął ten niecodzienny dar, ale Seth poprosił o więcej. Poprosił, aby brat ułożył się w tym sarkofagu i go przymierzył. Ozyrys nie za bardzo rozumiał prośbę brata, ale postanowił jej ulec. Ułożył się więc wygodnie i powiedział, że pasuje idealnie, wtedy jednak Seth gwałtownie zamknął wieko, a Ozyrys poczuł przeszywający ból. Co się dzieje!? krzykła Izyda, widząc to niespodziewane wydarzenie, a Seth nagle schwycił trumnę i zabrał ją ze sobą, odpowiadając tylko co zrobił:
Twój mąż właśnie zginął z powodu swojej głupoty. Był na tyle głupi, żeby wejść do trumny za życia, więc ta mu to życie odebrała. Teraz ja - i tylko ja - będę władcą Egiptu. I nikt więcej. I każdy, kto ośmieli się mi sprzeciwić, zginie tak jak Ozyrys!

Seth wybył z trumną nad brzeg Nilu, gdzie stał, śmiejąc się diabelnie ze swojego triumfu. Postanowił się upewnić, aby żadne czarodziejskie sztuczki Izydy nie przywróciły życia Ozyrysowi. Wrzucił trumnę do Nilu i patrzył, jak ta spływa w dół rzeki, w kierunku morza - miejsca, nad którym żaden z bogów nie panuje. Po tym, odszedł do siedziby bogów i zajął opustoszały po Ozyrysie tron. Izyda widziała tą sytuację i poprzysięgła, że i tak znajdzie sposób na przywrócenie męża do życia.

Dalej: Zmartwychwstanie
komentarze (6) | napisz komentarz
nie musisz się rejestrować!
Odyseja
© Archeos.pl | O serwisie | Kontakt |
Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj