Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj
autor: LordOfMythology | napisano 29 czerwca 2011 o 15:05
czytano 39582 razy | średnia ocen: 5.26

Wędrówka Re przez nieboskłon

Bóg słońca Ra każdego dnia przez dwanaście godzin płynie przez niebiosa na swej jaśniejącej łodzi. Nocą bóg przybiera kształt boga o głowie barana, Amona, który przy każdym zachodzie słońca znika w gorących, mrocznych i bezwietrznych Zaświatach, aby walczyć tam z siłami chaosu i zapobiec zachwianiu się równowagi świata. Re w dzień płynie przez dwanaście godzin, a Amon nocą przepływa przez dwanaście krain, a w każdej z nich mieszka potwór, chcący rzucić mu wyzwanie.
Gdy bóg Słońca pojawia się w którymś z tych miejsc, jego blask budzi czającego się tam wroga - kobry plujące ogniem i wielogłowe, skrzydlate węże wyłaniają się z mroków, by rozprawić się z Amonem-Ra, kiedy przez dwanaście godzin wędruje z zachodu na wschód. Najgroźniejszą z bestii jest wąż Apop, lecz statek boga Amona-Ra zawsze spokojnie nad nim przepłynie, ponieważ gdy zbliża się doń słoneczna łódź, boginie rzucają się ku bestii i tną ją nożami, sprawiając, iż zaczyna się wić z bólu i lizać rany.

Wszyscy złoczyńcy i wrogowie Amona-Re zostają pokonani. Nie okazuje im litości - związani po odrąbaniu głów, rzucani są do płonących jam, gdzie dusze cierpią od żaru.

Gdy mija dwunasta godzina, Amon-Re dociera do celu. Przybiera postać Chefrena, chrząszcza bądź skarabeusza, tocząs Słońce na niebo, niczym skarabeusz kulę z odpadków i odradza się jako Słońce, rozpoczynając nowy dzień.

Amon-Re odbywa swoją niebezpieczną podróż każdej nocy i zawsze odnosi zwycięstwo nad siłami ciemności, zagrażającymi istnieniu Egiptu.

Walka Ra z Apopem
komentarze (0) | napisz komentarz
nie musisz się rejestrować!
Epos o Gilgameszu
© Archeos.pl | O serwisie | Kontakt |
Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj