Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj

Wielkie eposy

Prawie każde polskie dziecko zna Iliadę i Odyseję, dwa wielkie eposy Homera, które są obowiązkymi lekturami w szkołach. Niektórzy - właśnie przez ich obowiązkowość - nie przepadają za nimi, inni właśnie dzięki nim zainteresowali się kulturą antyczną, między innymi starożytną Grecją. Niewielu jednak wie, że te arcydzieła ślepego aojda są zaledwie drobną kroplą w morzu epickich opowieści, które stworzyła starożytna kultura ludzkości. Czasem pomijane są historie, które naprawdę zasługują na uwagę nie tylko swoimi walorami formy, ale i treści, która opowiada uniwersalne wartości moralno-etyczne, które po starożytnych odziedziczyła współczesna cywilizacja. Oprócz tego, w eposach tych możemy też odnaleźć pasjonujące opowieści o miłości, zdradzie i wojnie, których na próżno poszukiwać w literaturze współczesnej. Poznaj praojców literatury światowej i historie, od których naprawdę wywodzą się wszystkie inne - wielkie opowieści mityczne ze wszystkich stron świata, które zrodziły swoją obecnością całą literaturę. Oto Wielkie Eposy Starożytności.

Eneida

Jednym z najsłynniejszych greckich mitów jest historia o upadku Troi. Jednakże, nie dla wszystkich koniec Troi był końcem wojny. Tak jak Odyseusz udał się na długą wyprawę, nieco wbrew sobie, tak i też po świecie tułał się jego trojański odpowiednik, Eneasz. Te cztery artykuły opisują w szczegółach historie jego podróży po Morzu Śródziemnym, a także późniejszych losów - tragiczną miłość w Kartaginie i wojnę w Italii. Mimo, że dla Greków był on antagonistą, dla Wergiliusza stał się głównym protagonistą i wzorcem bohatera, na którym powinni się wzorować wszyscy Rzymianie, jego spadkobiercy. Choć autor tych artykułów nie twierdzi wcale, że dorównał swoim kunsztem mistrzostwu Wergiliusza, warto przeczytać je dla zrozumienia wielkości czynów tej legendarnej postaci.

czytaj »
Epos o Gilgameszu

Wielu ludzi dziś chwali wielkie eposy starożytności, takie jak Iliada czy Odyseja, jednak rzadko kto wie gdzie to wszystko się naprawdę zaczęło. Otóż najstarszym eposem, który dotrwał do dzisiejszych czasów jest Epos o Gilgameszu, legendarnym królu-herosie z Uruk, w 2/3 bogu, w 1/3 człowieku. Epos opowiada o tym, jak z tyrana Gilgamesz stał się - dzięki wspaniałemu przyjacielowi - wybitnym i dobrym władcą, którego dobrze zapamiętali potomni i o stracie tego przyjaciela, a następnie wędrówce, którą Gilgamesz powziął by zdobyć coś o czym marzą ludzie do dziś - nieśmiertelność. W tych czterech artykułach poznasz streszczenie tej epickiej opowieści, która stworzyła do dziś panujące archetypy w literaturze. Poznaj epos, od którego wszystko się zaczęło. Przed tobą Epos o Gilgameszu:

czytaj »
Odyseja

Jeden z najbardziej znanych eposów, Odyseja, dzieło Homera, ślepego śpiewaka z antycznej Grecji czasów przed Wielką Kolonizacją, jest do dziś jedną z najbardziej porywających opowieści o podróży herosa zwanego Odyseuszem. Po wojnie pod Troją, obraził on bogów i zmuszony został przez nich do długiej tułaczki, w trakcie której by przeżyć nie raz musiał wykazać się niebywałym sprytem i odwagą. Dzięki właśnie tej podróży, do dziś jest uważany przez wielu ludzi za ich ulubionego bohatera literackiego, jakich trudno szukać gdziekolwiek indziej. Jako eponim wszelkich wielkich wypraw, Odyseja jest kawałkiem literatury, który zdecydowanie warto przeczytać, a dzięki naszej biblioteczce możesz zrobić to już teraz.

(calość!) czytaj »
© Archeos.pl | O serwisie | Kontakt |
Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj