Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!
Dlaczego tu jest reklama?

Autor Wątek: Konfucjusz  (Przeczytany 13895 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lodowax

• Niczym Ozyrys z Królestwa Umarłych
  • Areopag
  • Kwestor
  • Punkty wiedzy 22
Konfucjusz
« dnia: 06.02.2009, 12:04:13 »
Wielu szuka szczęścia ponad ludzką miarę, inni poniżej jej, lecz ono znajduje się obok człowieka.

Pitagoras

• Gość
Odp: Konucjusz
« Odpowiedź #1 dnia: 06.02.2009, 12:07:00 »
Nie powinien to być Konfucjusz?

Ci, którzy na siłę szczęścia szukają nigdy go nie znajdą. Taka moja mała domena.

Offline Lodowax

• Niczym Ozyrys z Królestwa Umarłych
  • Areopag
  • Kwestor
  • Punkty wiedzy 22
Odp: Konfucjusz
« Odpowiedź #2 dnia: 06.02.2009, 12:09:47 »
Nie powinien to być Konfucjusz?

A jest kto? ; )

Ci, którzy na siłę szczęścia szukają nigdy go nie znajdą. Taka moja mała domena.

Ja sądzę, że jeśli ktoś jest wystarczająco wytrwały w poszukiwaniach, to mu się uda. ;) Przecież leń szczęścia nie zazna. Mimo wszystko. :)

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
  • Magnus Administratorus Rex
« Odpowiedź #3 dnia: 06.02.2009, 13:43:33 »
O co Ci chodzi? Czemu nie mieliby znaleźć? Jak to interpretujesz? Jakiś przykład?

Petros

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: 06.02.2009, 18:02:24 »
Szczęściem rządzi raczej przypadek, a jeśli już się pojawia to znowu znika, by ujawnić się ponownie za jakiś czas. Czyli takie koło fortuny powstaje ;). W związku z tym szukanie szczęścia wydaje się być bezcelowe, bo niby jak tego dokonać? Zawsze stanie się coś, co to szczęście przerwie. To jest odwieczne prawo, którego nie jesteśmy w stanie złamać.

Pitagoras

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: 06.02.2009, 20:50:01 »
O co Ci chodzi? Czemu nie mieliby znaleźć? Jak to interpretujesz? Jakiś przykład?
Nie chciałem tego pisać, ale to na przykład moja osoba.

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
« Odpowiedź #6 dnia: 06.02.2009, 22:01:27 »
Może robisz to w nie taki sposób co trzeba. ;)

Petros, wydaje mi się, że masz inne pojęcia szczęścia niż ja. Wg mnie jest to uczucie, a nie wypadkowa wydarzeń (np. mam szczęście bo wygrałem w lotka).

Petros

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: 06.02.2009, 22:15:53 »
Tobie chodzi o to długotrwałe szczęście, czyli zadowolenie z życia, tak? Istnieje coś takiego, ale jest ono raczej związane z osobowością danego człowieka. Może też być ono nieodczuwalne. W związku z tym przychylam się bardziej do tego, że jest to stan chwilowy.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
« Odpowiedź #8 dnia: 06.02.2009, 22:26:23 »
Emocja to generalnie - wg definicji psychologicznej - stan chwilowy, a więc szczęście (jako emocja) też. Chyba, że mówimy o farcie.

Pitagoras

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: 07.02.2009, 09:52:21 »
Ja mówię o szczęściu ogólnie przez całe życie, a nie takim chwilowym, bo takie to każdy ma. A to zależne od koła fortuny.

Offline parszywek

• Areopag
  • Pretor
  • Punkty wiedzy 16
« Odpowiedź #10 dnia: 07.02.2009, 10:11:40 »
Nie gadaj mi tu, że każdy ma takie chwilowe szczęście. Ja tam żadnej wygranej w lotka nie zaliczyłem, nigdy nie wygrałem żadnej nagrody głównej na festynie. Jedyną moją wygraną jest wylosowanie mnie wśród całej gminy, dzięki czemu dostałem jednego chapcia, a jak pojadę na jakąś wystawę chapci to dostanę drugiego. :D

Petros

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: 07.02.2009, 12:56:33 »
Ja mówię o szczęściu ogólnie przez całe życie, a nie takim chwilowym, bo takie to każdy ma. A to zależne od koła fortuny.
To nie jest szczęście, tylko szczęśliwe życie.

Pitagoras

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: 07.02.2009, 16:23:32 »
Ja na przykład rozumiem to chwilowe szczęście lub jak mówi Petros szczęśliwe życie, jako na przykład powodzenie w szkole (dobre oceny, dobra szkoła, możliwość podjęcia dobrej pracy). Kwestii materialnych również nie dotykam, bowiem sam też nigdy nie wygrałem w Totka czy na jakimkolwiek konkursie.

Petros

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: 07.02.2009, 17:13:06 »
Mieć szczęśliwe życie, a mieć szczęście w życiu to dwie różne sprawy, choć nie przeczę że mogą one na siebie wpływać. W pierwszym chodzi o to, że mamy to co nas zadowala (rodzina, praca, odpowiednie zarobki, znajomi itp.), czyli powodzi się nam. To drugie rozumie się właśnie jako chwilowy stan, np. przez przypadek znalazłem dobrą pracę; pytania z mojej grupy są łatwiejsze na sprawdzianie; pobili mnie ciężko, a jednak żyję; byłem ciężko chory, ale już wyzdrowiałem; wygrałem w "totka" itp.

Offline LuoXiahong

• Ji Cheng Yu Wei
  • Plebejusz
  • **
  • Punkty wiedzy 4
« Odpowiedź #14 dnia: 05.06.2009, 14:42:01 »
Cytat z cesarza, który mi się najbardziej podoba
溫故而知新,可以為師矣 - "Ten może być nauczycielem, kto o przeszłości pamięta i nową wiedzę zdobywa"

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
« Odpowiedź #15 dnia: 05.06.2009, 16:35:58 »
To - jeśli jeszcze takiego nie ma (proszę sprawdzić tu) można w tym samym dziale co ten wątek, dodać wątek "Konfucjusz", z tym właśnie w treści (chociaż chińskie znaki niekoniecznie :)).

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
« Odpowiedź #16 dnia: 05.06.2009, 18:04:35 »
Jest tylko: http://archeos.pl/forum/?topic=2099
Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez ustanku zdobywa, ten może być nauczycielem innych.

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
« Odpowiedź #17 dnia: 07.07.2009, 21:02:03 »
Cytat: Konfucjusz
Wielu szuka szczęścia ponad ludzką miarę, inni poniżej jej, lecz ono znajduje się obok człowieka.
Chyba nie pisałem o tym w taki sposób więc napiszę:
Nie trzeba zdobywać więcej (ani mniej - czyli tracić), nie trzeba być nikim więcej (ani mniej - np. kimś mniej ważnym, czy kimś bez tylu obowiązków) by móc być szczęśliwym. Każdy może znaleźć swoje szczęście "obok" siebie, czyli w każdej sytuacji.

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Usuń wszystkie znaki z tego pola:

Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest dwanascie odjac dziesiec (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Jaka jest najdluzsza rzeka polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest szesc odjac dwa (napisz malymi literami):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem