Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj

Autor Wątek: Chnum  (Przeczytany 29311 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kalontas

  • Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • ***
  • Wiadomości: 3079
  • Punkty wiedzy 97
  • Płeć: Mężczyzna
  • Magister Mythologiae Omniae
Chnum
« dnia: 27.06.2009, 21:18:14 »
Nil od najdawniejszych czasów nanosił z górnego biegu wiele mułów, w tym glinę. Gdy glinę tą rzeka wyrzucała na brzeg, miała ona dość charakterystyczny zapach, przypominający nieco ludzkie ciało. Stąd pojawiły się szybko pomysły, że bogowie z gliny ulepili człowieka. Który jednak bóg miał to zrobić? Ponieważ człowiek gdy chce coś ulepić z gliny, kładzie to na gole garncarskim i kształtuje powoli, rolę ulepienia człowieka z gliny przypisano boskiemu garncarzowi, Chnumowi. Możliwe jednak, że rolę garncarza otrzymał on po przypisaniu mu roli w stworzeniu człowieka.
obraz nr 1 ##
Egipcjanie, w przeciwieństwie do innych narodów, nie uważali stworzenia człowieka za akt jednorazowy, który następnie stworzył całą reprodukującą się rasę. Uważali oni, że Chnum dokonuje aktu stworzenia regularnie, wciąż lepiąc kolejne figurki ludzi. Następnie jego małżonka Satis (żabiogłowa bogini życia) tchnie w te figurki życiem, które następnie są wkładane w łona matek. Odpadki od produkcji ludzi i zwierząt następnie Chnum zrzuca do źródła Nilu, przy którym ma swoją siedzibę, po czym odpadki te spływają w dół rzeki i są znajdywane przez ludzi, który robią z nich swoje garnki.

Ciekawa jest historia, która opowiada o tym, jak doszło do stworzenia pierwszych ludzi (i zwierząt - Chnum tworzył wszystko co żywe). Otóż miał któregoś razu Chnum popaść w konflikt z Sethem, który przechwalał się że ma wielką moc magiczną. Wówczas Chnum wyzwał boga chaosu na pojedynek - kto zdoła stworzyć więcej żywych istot, ten udowodni swoje pierwszeństwo. Seth próbował stworzyć istoty z piasku i suchej ziemi, i jedyne co stworzył to skorpiony i inne pustynne bestie, natomiast Chnum sprawnie ulepił na kole garncarskim wielu ludzi, zwierzęta i inne istoty, a jego małżonka dała im życie. Seth przegrał z kretesem, przez co zmuszony został do służenia swemu bratu, Ozyrysowi.

Trudno natomiast ustalić, czy najpierw był on garncarzem, czy bogiem źródła Nilu. Prawdopodobnie jednak najpierw identyfikowano go jako boga, który z garnka wylewa wodę do Nilu, a potem - z powodu nanoszonej gliny - uznano, że to odpadki po produkcji ludzi. Z drugiej jednak strony - wylewał on tą wodę z garnka, który najpierw trzeba było ulepić. Z tego powodu do dziś powoduje liczne dysputy u egiptologów.

Drugim problemem związanym z Chnumem jest jego zwierzęca głowa. Niektórzy mówią, że była to pierwotnie głowa byka, jednak świętym zwierzęciem Chnuma w Elefantynie był specjalny rodzaj barana o płaskich rogach, co każe nam myśleć że była to jednak głowa barana. Z czasem jednak barany te wyginęły i można było boskiemu garncarzowi poświęcić tylko drugi rodzaj barana, o zakręconych rogach. Konsekwentnie, ikonografia Chnuma zmieniła się i zaczęto go przedstawiać z czterema rogami - dwoma płaskimi i dwoma zakręconymi.

Za potomstwo Chnuma uważano między innymi boginię Anuket, personifikację Nilu i córkę Satis, a także Hekę, boga magii i syna Menhit. Ponieważ był jednym z najstarszych bogów Egiptu, jako jeden z pierwszych stał się patronem wielu faraonów i innych ludzi, którzy od bogów wywodzili swe imiona - jak choćby Chufu, którego pełne imię brzmiało Chnumchufu - "Chnum jest moim obrońcą". Dzięki tej pierwotnej roli, do dziś jest jednym z najlepiej pamiętanych i rozpoznawalnych egipskich bogów.

śrimatek

  • Gość
Odp: Chnum
« Odpowiedź #1 dnia: 20.07.2010, 17:53:41 »
Proszę o opis Heku i Menhit jak najdokładniej:):):)pozdrawiam

Anonim

  • Gość
Odp: Chnum
« Odpowiedź #2 dnia: 11.10.2015, 17:02:13 »
Super opis ;D ;D ;D
Jeden z najlepszych jakie znalazłem!!!
Dziękuję bardzo, że takie strony istnieją i że piszą na nich ludzie, ktrórzy naprawdę coś wiedzą.

 

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Stolica Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Najdluzsza rzeka Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Najdluzsza rzeka Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest szesc odjac zero (napisz malymi literami):
Napisz literami ile to jest szesc odjac cztery (napisz malymi literami):

Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj