Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj

Autor Wątek: Admet  (Przeczytany 20859 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LordOfMythology

  • Gość
Admet
« dnia: 26.06.2011, 10:32:20 »
Król Ferai w Tesalii, syn Feresa założyciela miasta Ferai i Klimeny Okeanidy, pochodzącej z pierwszych pokoleń bogów greckich. Admet brał udział w polowaniu na dzika Kalidońskiego zesłanego przez Artemide na ziemie Ojneusa króla Kalidonu, gdzie w tej wyprawie brali udział wszyscy najbardziej znani bohaterowie tacy jak: Ancaeus z Arkadii, Ancaeus z Samos, Asklepios, Atalanta, Deukalion, Dioskurowie, Fojniks, Hippothous, Ifikles, Jazon, Jolaos, Laertes, Meleager, Pejritoos, Peleus, Telamon i Tezeusz. Ostatecznie dzik stał się ofiarą Meleagera, lecz nie bez pomocy Atalanty, której jako pierwszej udało się dosięgać strzałami dzika Kalidońskiego.

Na dworze Admeta, Apollo musiał odpokutować dziewięć lat jako pasterz-niewolnik za zabicie synów Uranosa i Gai, Cyklopów. Admet obdarzał Apolla wieloma względami, co mu się bardzo opłaciło. Gospodarz chciał wyjść za Alkestis, córkę króla Jolkos - Peliasa, lecz on miał warunek, aby Admet w odwiedziny swej narzeczonej z rodziną, przyjechał wozem zaprzężonym w lwa i dzika. Narzeczony Alkestis dzięki łasce Apolla, wytresował zaprzęg dzikich zwierząt dla Admeta. Tak dzięki Apollinowi udało się połączyć Admeta i Alkestis w ich upragnione małżeństwo, lecz Admet wtedy zapomniał o ofierze dla Artemidy. Rozzłoszczona bogini jako akt zemsty wrzuciła dzike węże do sypialni nowożeńców. Małżeństwo nic nie wiedząc o wpełzających gadach zostało uratowane przez czujnego Apolla, boga przepowiedni.

Następnie idąc do Mojr, Admet uzyskał przyrzeczenie: jeśli ktoś w ostatniej godzine twego żywota, odda swe życie będące w rodzinie , to twój żywot zostanie przedłużony, wtedy Admet z żalem poszedł do ojca swego starego Feresa i go spytał, czy odda swe życie jako starzec, a z duszą młodzieńca. W tym stary Feres się nie zgodził i zrozpaczony Admet poszedł do swej żony Alkestis, która bez wahana oddała życie za męża i dobrowolnie odeszła do świata zmarłych. Ten czyn Alkestis został uznany za symbol wierności małżeńskiej. Persefona pani podziemia po przez czyn Alkestis, wzruszona oddała jej życie (w innej wersji to Herakles w akcie uznania pokonał Tanatosa boga śmierci i odebrał Alkestis, oddając ją w ręce Admeta). Wtedy narzeczony uradował się, mając dłuższy żywot nie tracąc przy tym ukochanej żony.

Offline Kalontas

  • Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • ***
  • Wiadomości: 3079
  • Punkty wiedzy 97
  • Płeć: Mężczyzna
  • Magister Mythologiae Omniae
Odp: Admet
« Odpowiedź #1 dnia: 26.06.2011, 11:38:07 »
Dokonałem drobnych korekt. Usunąłem listę, bo wizualnie przejęła ona kontrolę nad artykułem, i skorygowałem parę błędów gramatycznych. Artykuł nie jest zły, ale na przyszłość radzę lepszą korektę przeprowadzić przed publikacją.
I jest coś ze stylistyką, co mnie trochę drażni, ale nie mogę konkretnie tego ugryźć. Tak jak mówię: nie jest źle, ale można się poprawić w przyszłości.

 

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Stolica Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Najdluzsza rzeka Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Stolica Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest szesc odjac zero (napisz malymi literami):
Napisz literami ile to jest szesc odjac cztery (napisz malymi literami):

Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj