Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Autor Wątek: Kim byli herosi?  (Przeczytany 276 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kasander

• Obywatel
  • Punkty wiedzy 4
Kim byli herosi?
« dnia: 26.02.2020, 23:09:36 »
Przeglądając forum natknąłem się na wątek o Atlasie i to skłoniło mnie do założenia osobnego wątku. Jest tam podane jakoby herosi byli półbogami lub mieli jednego rodzica będącego bogiem, a drugiego będącego śmiertelnikiem. To drugie stwierdzenie nie może być prawdziwe, gdyż przykładowo Hektor czy Kadmos nie mieli żadnego boskiego rodzica, a są uznawani za herosów.

Na Wikipedii pod hasłem "półbóg" znajdziemy:
Słowo półbóg wywodzi się od łacińskiego słowa semideus, które zostało utworzone przez rzymskiego poetę Owidiusza w związku z określeniem mniej ważnych bóstw, takich jak driady.

W starożytnym Rzymie i Grecji, słowo to nie posiadało dokładnej definicji oraz było rzadko używane. Najwcześniejsze użycie tego terminu pochodzi z twórczości greckich poetów okresu archaicznego – Homera i Hezjoda. Oboje opisują umarłych herosów jako hemitheoi lub półbogów, wyraz ten nie oznacza, że postacie te miały jako jednego z rodziców boga lub śmiertelnika. Zamiast tego, ci którzy byli silni, mężni, ich rodziny i zachowanie było dobre byli określani herosami, a po śmierci mogli uzyskać tytuł hemitheoi w procesie, który mógłby zostać nazwany heroizacją. Pindar także używał bardzo często tego sformułowania jako synonimu herosa.

Czyli herosi to stworzenia, które dokonały wiele dobrego w życiu, często przy pomocy bogów, oraz odznaczyły się wybitnymi cechami. Po śmierci większość udawała się na Pola Elizejskie, a czasami byli nawet deifikowani, choć przychodzi mi do głowy tylko Herakles, więc możliwe, że było to bardzo rzadkie.

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest cztery odjac cztery (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest dwanascie odjac jedenascie (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest trzy dodac trzy(napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest szesc odjac zero (napisz malymi literami):
Napisz literami ile to jest szesc odjac cztery (napisz malymi literami):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem