Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj

Wyślij odpowiedź

Nazwa:
Email:
Temat:
Ikona wiadomości:

Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek

Wpisz litery widoczne na obrazku:
Stolica Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Najdluzsza rzeka Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest szesc odjac zero (napisz malymi literami):
Napisz literami ile to jest szesc odjac trzy (napisz malymi literami):
Napisz literami ile to jest szesc odjac cztery (napisz malymi literami):

Skróty: naciśnij alt+s aby wysłać wiadomość, alt+p aby ją podejrzeć


Podgląd wątku

Wysłany przez: ziemek8
« dnia: 05.06.2009, 16:00:52 »

Poprawiłem troszkę formatowanie. Co do oryginalności - Filozofie nie korzystałeś przypadkiem z tego? Jeżeli tak powinieneś to zaznaczyć jako źródło. Choć nie wiem czy nie za dużo kopiowałeś, kilka zdań znalazłem.
No chyba, że to Ty umieściłeś tam ten tekst (nie wiem kto może zamieszczać na bryku).
Wysłany przez: Filozof
« dnia: 11.04.2009, 22:46:30 »

Wydaje się, że potrzeba wznoszenia "miejsca wieczystego spoczynku" stanowiła obsesję panujących w tej epoce. Około 2625 roku p.n.e. Snofru, który wstąpił na tron po Hunim, rozkazał wybudować w Mejdum, na pustyni znajdującej się około 20 kilometrów od Sakkary, pierwszą prawdziwą piramidę wykończoną kamieniem licowym, połączoną drogą z mniejszą piramidą, prawdopodobnie przeznaczoną dla królowej. Obydwie budowle stanowią zespół grobowy składający się z wysokiej świątyni, podwórca otoczonego kaplicami, spichlerzy z zapasami żywności i niskiej świątyni. Ponadto na południe od Sakkary, w Dahszur, król rozkazał wybudować dwie inne piramidy wysokie na 100 metrów. O ile Snofru był litościwy dla swego ludu to jego następcy opisywani są jako okrutni tyrani i despoci choć nic nie wiemy o prowadzonej przez nich polityce wewnętrznej. Cheops objął władzę po swym ojcu Snofru około 2600 roku p.n.e.; przez trzydzieści lat panowania wybudował największą piramidę.

Na północ od Sakkary, na pustyni w Gizie, płaskowyż, który wznosił się 40 metrów ponad doliną Nilu, został najpierw dokładnie ręcznie wyrównany. Narysowano kwadrat o boku 230 metrów, zaś kierunek wyznaczono ze szczdególną starannością. Projekt trzykrotnie korygowano. W samym sercu budowli znajduje się komora z granitu, do której prowadzi pochyły korytarz. Budowlę wykonano z lokalnego kamienia słabej jakości, lecz została ona pokryta polerowanym, białym piaskowcem. Piramida 147-metrowej wysokości skrzyła się na pustyni, dopóki mieszkańcy tego regionu nie zużyli kamienia licowego do budynków przeznaczonych na własny użytek. W zespole grobowym znajdują się także trzy mniejsze piramidy, wysoka świątynia, kamienny trakt, niska świątynia i pięć gigantycznych fos wydrążonych w ziemii, w których spoczywały wszystkie elementy niezbędne do budowy pięciu drewnianych łodzi: liny, linki, belki, deski i wiosła. 1224 kawałki drewna cedrowego, znalezione w jednej z fos, pozwoliły zrekonstruować łódź "słoneczną", taką jak łódź boga Ra, boga Słońca, z którym faraon miał się utożsamić po śmierci.

Każde pomieszczenie piramidy spełniało konkretną funkcję: w pomieszczeniu z sarkofagiem król staje się nowym Ozyrysem i upodabnia się do Atuma, boga Zachodzącego Słońca. W westybulu przygotowuje się on do nawigacji i przeobraża w boga Nieba. W korytarzu przed przeistoczonym królem otwierają się podwoje jego grobowca, wówczas może się on rozgościć w swojej "słonecznej" łodzi.

Po śmierci Cheopsa tron objęli kolejno dwaj spośród jego synów: Didufri(Dżedefre), a następnie Chefren, który przez całe swoje 25-letnie panowanie wzniósł piramidę o wysokości 144 metrów, nieco węższą od piramidy ojca, znajdującą się tuż obok niej.

Mykerinos, syn (lub brat) Chefrena również wzniósł piramidę na tym samym płaskowyżu w Gizie, ma ona jednak "zaledwie" 62 metry wysokości. Mykerinos postawił po sobie wspomnienie władcy mniej okrutnego i mniej autorytarnego niż jego poprzednicy; grecki historyk Herodot powtarzał pochwały, jakie lud kierował pod jego adresem, jeszcze dwa tysiące lat później. Koniec jego panowania naznaczyły osobiste nieszczęścia: śmierć córki, po której wyrocznie przepowiedziała, że zostało mu tylko sześć lat życia. "Na tę wiadomość - pisze Herodot w II księdze Dziejów - Mykerinos, w przekonaniu, że to już przesądzone, kazał sobie sporządzić wiele lamp i, ilekroć noc nastała, zapalał je, pił i bawił się, nie ustając za dnia, ani w nocy, lecz błąkając się po żuławach i gajach, i gdzie tylko posłyszał o najodpowiedniejszych miejscach do zabawy. Wymyślił to, chcąc wyroczni dowieść kłamstwa, ażeby mu dwanaście lat zamiast sześciu pozostało - gdy noce w dnie się zamienią". To zapewne ze względu na tak dziwny koniec jego panowania zespół grobowy Mykerinosa nigdy nie został ukończony.
Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj