Zamknięcie serwisu
Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj

Wyślij odpowiedź

Nazwa:
Email:
Temat:
Ikona wiadomości:

Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek

Wpisz litery widoczne na obrazku:
Stolica Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Stolica Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Najdluzsza rzeka Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest szesc odjac zero (napisz malymi literami):
Napisz literami ile to jest szesc odjac cztery (napisz malymi literami):

Skróty: naciśnij alt+s aby wysłać wiadomość, alt+p aby ją podejrzeć


Podgląd wątku

Wysłany przez: Kalontas
« dnia: 01.08.2008, 23:35:21 »

Zmiana poglądu? Nigdy nie uważałem Chrystusa za kogoś niemoralnego. Kwestią dyskusyjną jest to, czy obok bycia człowiekiem, był też bogiem, ale tego zapewne nie dowiemy się za naszego życia, więc dalsza dyskusja nie ma sensu, albo się zamieni w religijną tyradę.
Wysłany przez: Petros
« dnia: 01.08.2008, 23:32:43 »

Skąd taka zmiana poglądu?
Wysłany przez: Kalontas
« dnia: 01.08.2008, 23:29:22 »

Chrystus z pewnością był niezwykłym i wyjątkowym człowiekiem, który nauczył naszej cywilizacji wielu ważnych wartości moralnych i na tym dyskusję zakończmy.
Wysłany przez: Pitagoras23
« dnia: 01.08.2008, 23:00:36 »

Bo to zależy od podejścia człowieka do tych spraw.
Wysłany przez: Petros
« dnia: 01.08.2008, 22:54:31 »

W tej kwestii jestem pewien, że na pewno tak nie jest.
Wysłany przez: Pitagoras23
« dnia: 01.08.2008, 22:52:43 »

Tutaj i tam dawno, działała siła przekonywania. Tak więc kto wie, czy większość z nas, oprócz mnie, wierzy w oszusta i postępuje jak "stado baranów".
Wysłany przez: Petros
« dnia: 01.08.2008, 22:50:51 »

Oszuści zawsze byli i będą. Kiedyś czytałem w gazecie, że gdzieś na Syberii jakiś człowiek podawał się za Chrystusa, który ponownie zstąpił na ziemię i o dziwo tamtejski ludzie w niego uwierzyli.
Wysłany przez: Pitagoras23
« dnia: 01.08.2008, 22:39:19 »

Słyszałem, tylko, że podobno tamten Jezus miał być zwykłym człowiekiem, nie prorokiem. Miał szczęście, że nadano mu takie imię i dzięki niemu nabierał ludzi, że to on jest tym oczekiwanym Mesjaszem. Stąd to całe oszustwo.
Wysłany przez: Petros
« dnia: 01.08.2008, 22:37:32 »

Co masz na myśli pisząc "oszust"?
Wysłany przez: Pitagoras23
« dnia: 01.08.2008, 22:32:46 »

A kto wie czy Biblia się na niej nie wzorowała pisząc o tym "cudzie". Ostatnio słyszałem opinie kilku badaczy, którzy twierdzili, że Chrystus to był zwykły oszust żyjący długo przed naszą erą.
Wysłany przez: Kalontas
« dnia: 01.08.2008, 20:17:08 »

Jeśli chodzi ci o podobieństwo do Chrystusa, Mitra z pewnością był pierwszym posądzanym o przemienienie wody w wino - mówią o tym już oryginalne teksty z IV w.p.n.e.
Wysłany przez: Petros
« dnia: 01.08.2008, 17:38:22 »

Ale się na nie uwzięliście. Nie wiem w czym Wam one przeszkadzają aż tak bardzo.

Co do opisu to rzeczywiście może on pozornie nawiązywać do chrześcijaństwa. Nie zapominajmy jednak, że od czasu powstania tego mitu minęło wiele czasu i częśc informacji mogła ulec przekształceniom.
Wysłany przez: Kalontas
« dnia: 01.08.2008, 14:32:58 »

Moherowe babcie, dzięki Bogu, nie interesują się zbytnio starożytnymi cywilizacjami. :P
Wysłany przez: Liguria
« dnia: 01.08.2008, 14:15:40 »

Lepiej, żeby żadna moherowa babcia tego artykułu nie przeczytała, bo by jeszcze wyklęła Kalontasa od bezbożników i heretyków. :D
Wysłany przez: Pitagoras23
« dnia: 23.07.2008, 22:21:04 »

Interesujący opis, który przypomina biblijną opowieść z Kany Galilejskiej, choć nie wiem czy była ona prawdziwa.
Wysłany przez: Kalontas
« dnia: 23.07.2008, 19:24:09 »

Mitra był dla Rzymian solarnym bogiem, utożsamianym z samym słońcem, a co za tym idzie - z Solem, czyli Heliosem. Urodził się podobno 25 grudnia, w niedzielę, w górach Zagros, a jego przyjście na świat miała zwiastować wielka kometa na niebie i przybycie do miejsca jego narodzin trzech perskich mędrców ze wschodu. Początkowo uważany za drobnego perskiego bożka, jego kult - mitraizm - z czasem przerósł wszystkich innych perskich bogów, co wyniosło go na szczyt zaratustriańskiego panteonu, a następnie rozlał się na Imperium Romanum. Jego rzymskie święto, 25 grudnia - Sol Invictus - zostało potem przez chrześcijan zaadaptowane jako Boże Narodzenie, a jego święty dzień - niedziela - jako dzień święty chrześcijan.

Młody bóg miał według swoich wyznawców być drobnym, lokalnym cudotwórcą, którego większość ludzi nie doceniała. Miał jednak dar uzdrawiania, dzięki któremu uleczył wielu ludzi, w tym księcia Elamu. Gdy nadeszło jego wesele, książę zaprosił Mitrę jako specjalnego gościa. Niestety, na weselu doszło do tragedii - zabrakło wina! Wesele przecież nie może obejść się bez wina, więc książę zaczął popadać w panikę, ale Mitra kazał mu się uspokoić i aby podano mu beczki z wodą. Książę nie rozumiał tego nakazu, ale zdecydował się podać Mitrze wodę. Po chwili skupienia młody bóg zamienił wodę w beczkach w wino i rozdał ją weselnikom, którzy pili i bawili się do białego rana.

Mimo tych wszystkich radosnych czynów i cudów, Mitra miał na Ziemi swojego odwiecznego wroga, syna władcy ciemności, który czyhał na każdy jego zły krok. Ciągle wysyłał na niego skrytobójców i innych bandytów, jednak Mitra wszystkich cudownie nawracał ze złej ścieżki i przygarniał jako swoje owieczki - gdyż Mitra był znany większości jako zwykły pasterz. W końcu syn władcy ciemności nie wytrzymał, zmienił się w byka i osobiście zaatakował Mitrę. Doszło do katastrofalnej walki - wprawdzie Mitra zdołał ukręcić bykowi kark, ale sam odniósł ciężkie rany. Właśnie tą scenę - znaną jako Taurokontos - przedstawiano najczęściej w graficznych przedstawieniach Mitry. Wkrótce Mitra zmarł i został pochowany przez swoich uczniów.

obraz nr 1 ##

Jednak nic nie może przecież wiecznie trwać. Straż postawiona przy grobie Mitry po trzech dniach z paniką przybyła do księcia Elamu i oznajmiła mu, że Mitra powstał z grobu i udał się na wschód. Książę, przestraszony tymi wieściami, nie wiedział, co robić, ale wyrzekł się Mitry i uznał, że nie chce mieć z nim nic wspólnego. Try razy próbowano go prosić o wytłumaczenie, ale on po trzykroć się go wyparł.

Mitra objawił się po raz ostatni swoim uczniom, tłumacząc im, jak osiągnąć wybawienie dla ich duszy i jak po śmierci dostąpić łaski obcowania z niebiosami. Zaraz po tym objawieniu na jednym z najwyższych szczytów, Mitra uniósł się w powietrze i żywcem wstąpił do nieba. Uczniowie ruszyli w świat rozgłaszać prawdę o Mitrze i nakłaniać niewiernych do czczenia zmartwychwstałego bożka.

Zaszli bardzo daleko, bo nie tylko stworzyli potężną gminę wyznaniową w Frygii, gdzie ich kult dorobił się statusu religii państwowej, ale także Rzymianie w okresie swoich podbojów wyrazili znaczne zainteresowanie tą postacią. Ten kult, obiecujący pośmiertne spotkanie z bogami, różnił się znacznie od wszystkich religii, które Rzym spotkał do tej pory. Mitraizm stał się jedną z najpopularniejszych religii Imperium Romanum w zaledwie 100 lat, a sam Mitra został włączony do oficjalnego rzymskiego panteonu.

Mitraizm charakteryzuje uderzające podobieństwo do chrześcijaństwa - nie tylko elementy osobistej biografii Mitry są zgodne z biografią Chrystusa, ale także podstawowe wartości chrześcijaństwa są też podstawą mitraizmu - światło, dobro, umiłowanie bliźniego, zmartwychwstanie i nieśmiertelność dusz. Niektórzy zwolennicy teorii spiskowych twierdzą nawet, że pierwsi chrześcijanie to odrębna sekta mitraistów, którzy nie zgadzali się na misterialny i elitarny charakter kultu Mitry, dodając do tej postaci odrobinę obcych elementów. Ale czym byłby XXI wiek bez teorii spiskowych? To już jednak zupełnie inna historia...
Zamknięcie serwisu Z powodu bardzo małej aktywności utrzymującej się od dłuższego czasu serwis Archeos.pl zostanie zamknięty. Z końcem marca wyłączone zostanie forum, a z końcem maja - to jest: 31 maja 2023 roku - wyłączony zostanie cały serwis. Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli razem z nami ten serwis od 2008 roku. Więcej informacji można znaleźć tutaj