Wysłany przez: Kasander
« dnia: 26.02.2020, 23:09:36 »Na Wikipedii pod hasłem "półbóg" znajdziemy:
Słowo półbóg wywodzi się od łacińskiego słowa semideus, które zostało utworzone przez rzymskiego poetę Owidiusza w związku z określeniem mniej ważnych bóstw, takich jak driady.
W starożytnym Rzymie i Grecji, słowo to nie posiadało dokładnej definicji oraz było rzadko używane. Najwcześniejsze użycie tego terminu pochodzi z twórczości greckich poetów okresu archaicznego – Homera i Hezjoda. Oboje opisują umarłych herosów jako hemitheoi lub półbogów, wyraz ten nie oznacza, że postacie te miały jako jednego z rodziców boga lub śmiertelnika. Zamiast tego, ci którzy byli silni, mężni, ich rodziny i zachowanie było dobre byli określani herosami, a po śmierci mogli uzyskać tytuł hemitheoi w procesie, który mógłby zostać nazwany heroizacją. Pindar także używał bardzo często tego sformułowania jako synonimu herosa.
Czyli herosi to stworzenia, które dokonały wiele dobrego w życiu, często przy pomocy bogów, oraz odznaczyły się wybitnymi cechami. Po śmierci większość udawała się na Pola Elizejskie, a czasami byli nawet deifikowani, choć przychodzi mi do głowy tylko Herakles, więc możliwe, że było to bardzo rzadkie.