Forum Archeos

Główne cywilizacje => Grecja => Mitologia => Wątek zaczęty przez: Pitagoras23 w 16.04.2008, 08:40:31

Tytuł: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 16.04.2008, 08:40:31
Chciałbym bardzo rozpocząć wątek poświęcony ciekawostkom mitologicznym, a dokładniej jej użyciu w życiu codziennym, jak również np. w literaturze, malarstwie czy innych dziedzinach. Poruszane tutaj kwestie może przydadzą się do gry, szkoły, bądź pozwolą lepiej zrozumieć mitologię.
Zacznę może od pierwszego przykładu, który znalazłem:

Podczas kastrowania ojca, Kronos chwycił genitalia Uranosa lewą ręką. Od tego czasu lewa dłoń stała się synonimem złej i niepomyślnej wróżby i zapowiedzią czegoś, co niekoniecznie będzie dla nas dobre. Do dziś, na znak wszelkiej uwagi, ludzie witając się ze sobą nawzajem podają sobie prawe dłonie, uważając przy tym, żeby ich nie skrzyżować. 
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 16.04.2008, 10:32:12
Najsłynniejszy cytat z mitologii starożytnej pochodzi z przemian Owidiusza i dotyczy właśnie złotego wieku: "Aurea prima sata est aetas", czyli "Najpierw był wiek złoty". Nazywa się go często również arkadyjskim, poprzez analogię do Arkadii - mitologicznej krainy na środkowym Peloponezie, gdzie ludzie żyli w wiecznym szczęściu i beztrosce. Nie znali pracy, a pożywienia dostarczała im rodząca wszelkie dobra ziemia.

Dla przypomnienia wymienię jeszcze trzy inne wieki według Owidiusza. Po wieku złotym nastąpił wiek srebrny, nieco gorszy od poprzedniego, gdyż na przykład dzieciństwo trwało około 100 lat. W tradycyjnych współczesnych rodzinach, to ojciec ma dużo do powiedzenia. Tam główną rolą odgrywała matka, której słuchali nawet stukilkudziesięcioletni synowie. Wówczas podzielono rok na cztery pory roku, a ludzie zmuszeni byli do gromadzenia żywności, gdyż nie była on adostarczana tak jak w wieku złotym.

Następnym okresem był wiek spiżowy, zwany wiekiem miedzy albo brązu. Tutaj ludziom zaczęła zagrażać obawa przez śmiercią z rąk przeciwnika, dlatego też Zeus kazał nauczyć się ludziom wytwarzać broń. Jednak początkowo była używana ona do polowań, gdyż ziemia stawała się coraz bardziej jawoła, ze względu na zmiany geologiczne w jej strukturze. W tym wieku wyróżniamy specyficzny okres zwany wiekiem heroicznym, w którym pojawiali się herosi i ludzie o nadludzkiej sile. Przybywali oni pomagać ludziom w walce z potworami. Zaliczamy tutaj między innymi Heraklesa, Tezeusza oraz Jazona.

Ostatnim wg Owidiusza wiekiem był wiek żelazny, w którym doszlo do degradacji i degeneracji ludzkiej jednostki. Bohaterwie, o których mowa była wyżej, odeszli na wieczny spoczynek na Polach Elizejskich. Do głosu doszli ich synowie i wnukowie, którzy czując "boskie" pochodzenie domagali się sławy i czci, jednak nie otrzymując ich od ludzi, wzniecali bójki i zamieszki. Ludzie musieli wykorzystać broń do walki z przeciwnikami oraz osobami, które były pazerne, pyszne i chciwe głównie na punkcie wydobywanego wówczas złota. Na tym tle dochodziło do bojek nawet w rodzinie. Wygłaszano groźby typu" Nie waż się przekroczyć tej linii, bo utnę ci głowę!". Tak też świat żyje do dziś, a bogowie siedzą sobie na Olimpie, nie zwracając uwagi na to, co dzieje się na dole, u nas śmiertelników.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 16.04.2008, 14:39:14
A śmiertelnicy siedzą sobie tu na dole i nie zwracają uwagi na to, co dzieje się na Olimpie, u nich bogów. :P

Inne wersje mitów o wiekach ludzkość mówią o tym, że 100-letnie dzieciństwo występowało w wieku złotym, a jeszcze inne, że wiek spiżowy (brązowy) był poprzedzony tzw. miedzianym (nazwa grecka nieprzetłumaczalna).

Niektórzy twierdzą, że mit o wielkiej roli matki sugeruje istnienie niegdyś w Grecji społeczeństwa matriarchatu, takiego jak u Amazonek.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 16.04.2008, 16:47:53
Oczywiście dopuszczalne są inne wersje, lecz ta chyba jest najbardziej rozpowszechniona.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 16.04.2008, 17:24:37
Odnośnie "najbardziej" są zdania podzielone, zwłaszcza że Owidiusz jako pierwszy to usystematyzował. Wcześniej były tylko setki różnych podań miejscowych na ten temat.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 17.04.2008, 13:32:21
Muzyczna rywalizacja między Apollinem i Marsjaszem stała się jednym z motywów, po które chętnie sięgali artyści na przestrzeni wieków. Już w starożytności powstawały wykonywane w brązie rzeźby, ukazujące niefortunnego muzykanta, w wiekach późniejszych zaś obrazy. Wyróżniamy wśród nich dzieła Tintoretta, Tiepolego i Tycjana. Wart przeczytania jest wiersz Zbigniewa Herberta "Apollo i Marsjasz", w którym pojedynek boga z człowiekiem staje się pretekstem do snucia rozważań na temat istoty sztuki i dążenia artysty do doskonałości.


Apollo i Marsjasz
właściwy pojedynek Apollona
z Marsjaszem
(słuch absolutny
kontra ogromna skala)
odbywa się pod wieczór
gdy jak już wiemy
sędziowie
przyznali zwycięstwo bogu

mocno przywiązany do drzewa
dokładnie odarty ze skóry
Marsjasz
krzyczy
zanim krzyk jego dojdzie
do jego wysokich uszu
wypoczywa w cieniu tego krzyku

wstrząsany dreszczem obrzydzenia
Apollo czyści swój instrument

tylko z pozoru
głos Marsjasza
jest monotonny
i składa się z jednej samogłoski
A

w istocie
opowiada
Marsjasz
nieprzebrane bogactwo
swego ciała

łyse góry wątroby
pokarmów białe wąwozy
szumiące lasy płuc
słodkie pagórki mięśni
stawy żółć krew i dreszcze
zimowy wiatr kości
nad solą pamięci

wstrząsany dreszczem obrzydzenia
Apollo czyści swój instrument

teraz do chóru
przyłącza się stos pacierzowy Marsjasza
w zasadzie to samo A
tylko głębsze z dodatkiem rdzy

to już jest ponad wytrzymałość
boga o nerwach z tworzyw sztucznych

żwirową aleją
wysadzaną bukszpanem
odchodzi zwycięzca
zastanawiając się
czy z wycia Marsjasza
nie powstanie z czasem
nowa gałąź
sztuki - powiedzmy - konkretnej

nagle
pod nogi upada mu
skamieniały słowik

odwraca głowę
i widzi
że drzewo do którego przywiązany był Marsjasz
jest siwe

zupełnie


Zbigniew Herbert

Mit, o którym mowa znajdziecie tutaj: http://archeos.pl/forum/index.php?topic=1089.0 (http://archeos.pl/forum/index.php?topic=1089.0)
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 17.04.2008, 14:45:59
Kaduceusz był w starożytności używany przez posłów i heroldów, a następnie w późniejszych epokach, jako laska błazna. Sam Wyspiański u swym utworze "Wesele" wypożyczył w kaduceusz jedną z osób dramatu. Był nim Stańczyk z obrazu Jana Matejki. Nadworny błazen ostatnich Jagiellonów wręcza go Dziennikarzowi, reprezentującemu środowisko krakowskich konserwatystów, wypowiadając przy tym słowa:

"Naści; rządz!
Masz tu kaduceus polski,
Mąć nim wodę mąć".

Stanisław Wyspiański- "Wesele"

W mitologii greckiej kaduceusz posiadał Hermes. Otrzymał go od Apolla. Był on wykonany z leszczyny oplecionej ciałami dwóch walczących ze sobą węży, które po zaprzestaniu walki oplotły się wokół laski, i miał tę własność, że łagodził zwaśnione strony konfliktu. Był on używany przez bożka handlowców i pasterzy w celu między innymi wypasu owiec.

Obraz, o którym mowa powyżej znajdziecie na stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Stanczyk_Matejko.JPG (http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Stanczyk_Matejko.JPG)
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 18.04.2008, 12:41:53
Imię Proteusza jest dzisiaj synonimem człowieka - chorągiewki, łatwo zmieniającego swoje poglądy. Zupełnie inaczej interpretowano je jednak w dobie odrodzenia. Proteusz był traktowany jako symbol idealnego człowieka renesansu, potrafiącego dzięki swemu wykształceniu i umiejętnościom kształtować samego siebie, rozwijać się i przemieniać wedle własnej woli. Jan Kochanowski w autobiograficznej fraszce "Do gór i lasów" przyrównał się do tego mitologicznego wieszcza:

"Taki był Proteus, mieniąc się to w smoka,
To w deszcz, to w ogień, to w barwę obłoka...".
Jan Kochanowski

Sama osoba Proteusza jest zaskakująca, ponieważ potrafił to czego inni nie. Mieszkając w okolicach wyspy Faros posiadł umiejętność zmiany swej postaci. To była prawdziwa jego broń, którą bił na głowę, czasami nawet samych bogów. Unikał w ten sposób schwytania.

Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 18.04.2008, 19:35:14
Pojawienie się Sfinksa w górach otaczających Teby, Grecy tłumaczyli sobie w sposób narzucający moralizatorski charakter całej historii. Potwór miał być bowiem karą, jaką na Tebańczyków zesłała bogini Hera za homoseksualne skłonności króla Lajosa. Kroplą, która przepełniła czarę goryczy, miało być uwiedzenie przez króla, młodego, niewinnego chłopca imieniem Chryzippos. 

Mit o pojawieniu się Sfinksa w Tebach znajduję się tutaj:http://archeos.pl/forum/index.php?topic=1075.0 (http://tutaj:http://archeos.pl/forum/index.php?topic=1075.0)
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 21.04.2008, 18:48:38
Greckie wyobrażenia o bogach, a dokładniej o ich wyglądzie i zachowaniu, cechował tak zwany antropomorfizm, czyli upodabnianie się boga do człowieka- na jego kształt i podobieństwo. Pierwsze greckie wierzenia miały charakter kosmogoniczny to jest z powstania świata oraz teogoniczny mówiący o powstaniu bogów.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Petros w 21.04.2008, 18:52:29
Nie mógłbyś pisać jakiś artykułów, Pitagoras? Taki talent pisarski się marnuje :).
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 23.04.2008, 08:21:57
Na razie, kilka już napisałem. Muszę mieć tylko wenę na kolejne.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 23.04.2008, 08:25:30
Historia wojny trojańskiej stała się kanwą jednego z największych i najważniejszych eposów wszech czasów, powstałej na przełomie IX i VIII przed naszą erą "Iliady". Za jej autora uważa się starożytnego greckiego poetę Homera. "Iliada" składa się z XXIV ksiąg, czyli około 15000 wersów. Akcja utworu obejmuje około 40 dni ostatniego, dziesiątego roku wojny, rozpoczyna się sporem Achillesa z Agamemnonem o brankę Bryzeidę, kończy zaś się opisem pogrzebu Hektora. Fabuła "Iliady" jest znacznie szersza, składa się na nią praktycznie cała historia wojny między Achajami a Trojanami. 
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: parszywek w 23.04.2008, 08:37:54
Pojawienie się Sfinksa w górach otaczających Teby, Grecy tłumaczyli sobie w sposób narzucający moralizatorski charakter całej historii. Potwór miał być bowiem karą, jaką na Tebańczyków zesłała bogini Hera za homoseksualne skłonności króla Lajosa. Kroplą, która przepełniła czarę goryczy, miało być uwiedzenie przez króla, młodego, niewinnego chłopca imieniem Chryzippos. 

No to na pewno był ulubieńcem Apolla. ;D
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 23.04.2008, 08:43:38
Nie wykluczone. W ówczesnych czasach wszystko było możliwe.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Bartek w 23.04.2008, 08:52:50
"Niewykluczone" pisze się razem, bo "nie" z przymiotnikami pisze się razem. Popieram wszystkich, którzy piszą tak dobrze jak ty, Pitagorasie. Choć w twoim wieku pewnie niewielu takich. ;)
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 23.04.2008, 08:54:47
Mój błąd. Wiesz ja mam na karku maturę i jestem po świetnym szkoleniu przez polonistkę, więc zasad pisowni trochę znam, ale dzięki za opinię.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 24.04.2008, 08:53:12
Imię Argos jest bardzo popularne w mitologii greckiej. Tak wabił się wierny pies Odyseusza, tak miał na imię stuoki potwór, który pilnował zamienionej w krowę Io. Argos to wreszcie nazwa największego w Argolidzie miasta.
Na cześć nimfy Io morze opływające Grecję od południowego zachodu zostało nazwane Morzem Jońskim.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 24.04.2008, 08:56:58
Natomiast dla uczczenia pamięci Ajgeusa (Egeusza)- sędziwego króla, który zginął śmiercią samobójczą przekonany o zakończonej klęska wyprawie Tezeusza na Kręte, morze opływające Grecję od wschodu zostało nazwane Morzem Egejskim. To w jego wodach miał zakończyć swe życie Ajgeus.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 24.04.2008, 12:30:52
W mitologii greckiej są w zasadzie dwa, krańcowo rożne, wizerunki boga Erosa. Pierwszy z nich głosi, że był on beztroskim chłopcem, synem Afrodyty i Aresa. Drugi obraz natomiast przedstawia tego boga miłości jako starą osobę, która wyłoniła sie z Chaosu. Tutaj ogarnia on cały świat i jest często stawiany przed samym Zeusem. Eros jest silą sprawcza, powodującą rozwój ludzkości i wszelkiego życia na naszej planecie.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 24.04.2008, 18:08:41
Imię Argos jest bardzo popularne w mitologii greckiej. Tak wabił się wierny pies Odyseusza, tak miał na imię stuoki potwór, który pilnował zamienionej w krowę Io. Argos to wreszcie nazwa największego w Argolidzie miasta.
Na cześć nimfy Io morze opływające Grecję od południowego zachodu zostało nazwane Morzem Jońskim.

Argos to także okręt Argonautów w ich wyprawie do Kolchidy

W mitologii greckiej są w zasadzie dwa, krańcowo rożne, wizerunki boga Erosa. Pierwszy z nich głosi, że był on beztroskim chłopcem, synem Afrodyty i Aresa. Drugi obraz natomiast przedstawia tego boga miłości jako starą osobę, która wyłoniła sie z Chaosu. Tutaj ogarnia on cały świat i jest często stawiany przed samym Zeusem. Eros jest silą sprawcza, powodującą rozwój ludzkości i wszelkiego życia na naszej planecie.

Mówi się, że to były dwie osobne postacie, przy czym Eros Starszy miał być zwierzchnikiem Erosa Młodszego, a czasem nawet kierował całym chórem małych erosków.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 24.04.2008, 18:10:32
Tutaj różnice wynikają z interpretacji autora i dawnych przekazów.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 25.04.2008, 10:03:15
Różne są hipotezy dotyczące liczby psów myśliwskich Akteona. W pierwszych podaniach, na przykład u Hezjoda, podawana jest liczba pięćdziesięciu (również tylu głów miał mieć Cerber, piekielny pies- podanie Hezjoda). Z kolei Owidiusz w "Metamorfozach" wymienia imiona trzydziestu siedmiu psów, które znajdziemy w micie o Akteonie.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 25.04.2008, 11:55:38
Historia Eneasza, a w szczególności jego podróż w poszukiwaniu nowej ojczyzny oraz walki o Lacjum, stały się tematem napisanego w I wieku przed naszą erą, eposu "Eneida", pióra rzymskiego poety Wergiliusza. Ten wspaniały poemat epicki w 12 księgach stanowił, w oczach ówczesnych Rzymian, dowód na trojańskie pochodzenie ludu rzymskiego. Utwór w dużej mierze stanowi naśladownictwo eposów homeryckich- pierwsze sześć ksiąg "Eneidy" wzorowanych jest na "Odysei" (tułaczka Eneasza), a sześć następnych na "Iliadzie" (losy Eneasza w Italii). Warto przytoczyć również fakt, że według niektórych podań sam Eneasz otrzymał słynny miecz "królów Troi", który miał chronić. Mówiono wówczas, że kto ma ten miecz przyczyni się do rozsławienia imienia Troi oraz ludu trojańskiego.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 25.04.2008, 12:41:49
A ja dodam, że nie wykluczone, iż historia Eneasza po opuszczeniu Troi była prawdopodobnie wymyślona przez Wergiliusza na zlecenie Cezara. Bo, o dziwo, żaden Grek przedtem nie słyszał o tym, by ktokolwiek uszedł z Troi z życiem.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 25.04.2008, 12:46:56
Jest to całkiem możliwe. Ten fakt dodałem w oparciu o film "Troja", w którym jest scena przekazania miecza, jednak adaptacja filmowa, zawsze różni się od rzeczywistości.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 28.04.2008, 14:43:14
Dawno nic nie pisałem, dlatego dziś zamieszczę to:

Na sławnym fresku z Knossos (centrum kultury minojskiej) widać młodzieńca przeskakującego w nieznanym rytuale, przez byka. Na starożytnej Krecie kult byka zajmował szczególnie miejsce,o czym świadczyć może fakt istnienia w mitologii Minotaura czy mit, w którym Zeus pod postacią byka porywa Europę na Kretę (lub w jej poliże) i gdzie ta rodzi przyszłego władcę wyspy, Minosa i jego brata Radamantysa.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Milten w 28.04.2008, 16:55:34
A ja dodam, że nie wykluczone, iż historia Eneasza po opuszczeniu Troi była prawdopodobnie wymyślona przez Wergiliusza na zlecenie Cezara. Bo, o dziwo, żaden Grek przedtem nie słyszał o tym, by ktokolwiek uszedł z Troi z życiem.
Albo Grecy nie chcieli słyszeć że jakiś trojańczyk uszedł z życiem
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 28.04.2008, 17:08:45
Fakt jest taki, że Grecy mit tworzyli, więc ich wersji trzymać się musimy.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 28.04.2008, 19:13:43
To jest wada i zaleta mitu, że trzeba trzymać się ich wersji.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 29.04.2008, 10:37:15
Od imienia dobrego tytana utworzono pojęcie prometeizmu, określające postawę pełną humanitaryzmu, bezinteresownej miłości do człowieka i gotowości wystąpienia w imię tej miłości przeciw najwyższym siłom (bogom, Bogu czy prawom rządzącym światem). Mówi się o "postawie prometejskiej", "prometeizmie" czy nawet "buncie prometejskim", jak w przypadku Konrada z III części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Dokładnie jest to tzw. "Wielka Improwizacja", w której Konrad chce być "bogiem" i mieć możliwość rządzić ludźmi. 
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 29.04.2008, 10:43:07
Śmierć Orfeusza jest ważnym motywem literackim. Nawiązuje do niej choćby Cyprian Kamil Norwid w swoim wierszu "Fortepian Szopena". Moment  śmierci doskonałego śpiewaka, a więc moment upadku, jest jednocześnie chwilą jego tryumfu. Imię Orfeusza staje się nieśmiertelne, jego lira zaś podniesiona przez bogów i umieszczona na niebie jako gwiazdozbiór.
Poniżej prezentuje wiesz, o którym mowa powyżej: 
 
I
 Byłem u ciebie w te dni przedostatnie
 Niedocieczonego wątku — —
 — Pełne, jak Mit,
 Blade, jak świt...
 — Gdy koniec życia szepce do początku:
 "N i e   
 s t a r g a m   
 c i ę   
 j a, —
 n i e!   —
    Ja, u-w y d a t n i ę!..."
 
 II
 Byłem u ciebie w dni te, przedostatnie,
 Gdy podobniałeś — co chwila, co chwila —
 Do – upuszczonej przez Orfeja liry,
 W której się rzutu-moc z pieśnią przesila,
 I rozmawiają z sobą struny cztery,
 Trącając się,
 Po dwie — po dwie —
 I szemrząc z cicha:
      "Zacząłże on
      Uderzać w ton?...
      Czy, taki mistrz, że gra?... choć — odpycha!”
 
 III
 Byłem u ciebie w dni te, Fryderyku!
 Którego ręka, dla swojej białości
 Alabastrowej — i wzięcia — i szyku —
 I chwiejnych dotknięć jak strusiowe pióro —
 Mieszała mi się w oczach z klawiaturą
 Z słoniowej kości...
 I byłeś jako owa postać – którą
 Z marmurów łona,
 Niźli je kuto,
 Odejmą dłuto
 Geniuszu — wiecznego Pigmaliona!
 
 IV
 A w tym, coś grał — i co zmówił ton — i co powié,
 Choć się echa inaczej ustroją,
 Niż gdyś błogosławił ręką Swoją
 Wszelkiemu akordowi —
 A w tym coś grał, taka była prostota
 Doskonałości Peryklejskiéj,
 Jakby starożytna która Cnota,
 W dom modrzewiowy wiejski
 Wchodząc rzekła do siebie:
      "Odrodziłam się w niebie,
      I stały mi się arfą — wrota;
      Wstęgą — ścieżka,
      Hostię — przez blade widzę zboże:
      Emanuel już mieszka
      Na Taborze!"
 
 V
 I była tam Polska, od zenitu
 Wszechdoskonałości dziejów
 Wzięta, tęczą zachwytu — —
 Polska — przemienionych kołodziejów!
 Taż sama zgoła,
 Złoto-pszczoła!...
 (Poznał-ci-że bym ją na krańcach bytu!...)
 
 VI
 I — oto — pieśń skończyłeś — — i już więcéj
 Nie oglądam Cię — — jedno — słyszę:
 Coś?... jakby spór dziecięcy — —
 — A to jeszcze kłócą się klawisze
 O nie dośpiewaną chęć:
 I trącając się z cicha,
 Po ośm — po pięć —
 Szemrzą: "P o c z ą ł ż e   
 g r a ć   
 c z y   
 n a s   
 o d p y c h a ??..."
 
 VII
 O Ty! co jesteś Miłości-profilem,
 Któremu na imię D o p e ł n i e n i e;
 To — co w Sztuce mianują Stylem,
 Iż przenika pieśń, kształci kamienie...
 O! Ty — co w dziejach zwiesz się E r ą,
 Gdzie zaś ani historii zenit jest,
 Zwiesz się razem: D u c h e m   i   l i t e r ą,
 I „consummatum est”.
 O! Ty — Doskonałe wypełnienie,
 Jakikolwiek jest Twój, i gdzie?... znak...
 Czy w Fidiasu, Dawidzie, czy w Szopenie,
 Czy w Eschylesowej scenie?...
 Zawsze – zemści się na tobie: B R A K!...
 — Piętnem globu tego — niedostatek:
 Dopełnienie? go boli!...
 On — rozpoczynać woli
 I woli wyrzucać wciąż przed siebie — z a d a t e k!
 — Kłos... gdy dojrzał jak złoty kometa,
 Ledwo że go wiew ruszy,
 Deszcz pszenicznych ziarn prószy,
 Sama go doskonałość rozmieta...
 
 VIII
 Oto — patrz, Fryderyku!... to — Warszawa
 Pod rozpłomienioną gwiazdą
 Taka jaskrawa — —
 — Patrz, organy u Fary; patrz! Twoje gniazdo:
 Owdzie — patrycjalne domy stare
 Jak Pospolita-rzecz,
 Bruki placów głuche i szare,
 I Zygmuntowy w chmurze miecz.
 
 IX
 Patrz... z zaułków w zaułki
 Kaukaskie się konie rwą
 Jak przed burzą jaskółki,
 Wyśmigając, przed pułki,
 Po sto — po sto — —
 — Gmach się zajął ogniem, przygasł znów,
 Znów zapłonął — — i oto — pod ścianę
 Widzę czoła ożałobionych wdów
 Kolbami pchane — —
 I znów widzę, acz dymem oślepian,
 Jak przez ganków kolumny,
 Sprzęt, podobny do trumny
 Wydźwigają... runął... runął — T w ó j   F o r t e p i a n!
 
 X
 Ten!... co Polskę głosił, od zenitu
 Wszechdoskonałości Dziejów
 Wziętą, hymnem zachwytu — —
 Polskę — przemienionych kołodziejów;
 Ten sam — runął — na bruki z granitu!
 — I oto: jak zacna myśl człowieka,
 Poterany jest gniewami ludzi,
 lub jak — od wieka
 Wieków – wszystko, co—z b u d z i!
 I — oto — jak ciało Orfeja,
 Tysiąc Pasyj rozdziera go w części,
 A każda wyje: „Nie ja!..
 „Nie ja” — zębami chrzęści — —
 
 *
 Lecz Ty — lecz ja — uderzmy w sądne pienie,
 Nawołując: „C i e s z   s i ę,   p ó ź n y   w n u k u!...
 J ę k ł y — g ł u c h e   k a m i e n i e:
 I d e a ł — s i ę g n ą ł    b r u k u” — —

Cyprian Kamil Norwid
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 30.04.2008, 07:54:09
O zmienności ludzkiego losu, zależnego od kaprysów Fortuny, czyli Tyche, pisał wielokrotnie największy polski poeta renesansowy, Jan Kochanowski. W swojej "Pieśni 9 z Ksiąg pierwszych" utrzymywał, że:

    U Fortuny to snadnie,
     Że kto stojąc upadnie,
A który był dopiero u niej pod nogami,
Patrzajże go po chwili, a on gardzi nami.

     Wszystko sie dziwnie plecie
     Na tym tu biednym świecie,
A kto by chciał rozumem wszystkiego dochodzić,
I zginie, a nie będzie umiał w to ugodzić.

Jan Kochanowski

A w "Pieśni 9 z Ksiąg wtórych" dodał także to, iż:

Bo z nas Fortuna w żywe oczy szydzi:
To da, to weźmie, jako sie jej widzi.

Jan Kochanowski
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 30.04.2008, 07:56:10
Swojej szczególnej ruchliwości zawdziecza również Hermes fakt, że jego imieniem nazwana została planeta najszybciej okrążająca Słońce. Słowo Merkury, bo o tę planetę chodzi, jest łacińskim odpowiednikiem imienia Hermes.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 30.04.2008, 07:57:45
Według niektórych źródeł kuźnia Hefajstosa znajdowała się nie we wnętrzu Etny, ale na wyspie Lemnos, gdzie strącony przez Zeusa z Olimpu spadł na ziemię. Mieszkańcy Lemnos mieli zaopiekować się rannym Hefajstosem i podleczyć go, a on pozostał wśród nich i założył na wyspie swój warsztat.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 30.04.2008, 07:59:40
Inne źródła mówią, że to właśnie wejście do wulkanu Etna na włoskiej Sycylii było miejscem pracy boga kowali. Było tam tak gorąco, że powstawały tam najlepsze zbroje i inne elementy. Tę temperaturę miał Hefajstos zawdzięczać Tyfonowi, potworowi pokonanemu przez Zeusa, poprzez przygniecenie go ogromną skałą.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 01.05.2008, 09:13:42
Za jeden z najpiękniejszych wizerunków ukazujących wynurzającą się z morza Afrodytę tak zwaną Anadiomene uznaje się obraz włoskiego malarza doby renesansu, Sandra Botticellego zatytułowany "Narodziny Wenus". 
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 01.05.2008, 12:49:58
Według niektórych podań dotyczących Słupów Heraklesa, Afryka i Europa były połączone i dopiero heros je rozsunął. Inni z kolei twierdzą, iż było wręcz odwrotnie: Herakles zwęził cieśninę by do Morza Śródziemnego nie wpływały z oceanu rożne potwory.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 02.05.2008, 19:51:10
W greckiej tradycji Persefona (Kora) często ukazywana jest jako bogini śmierci, niejako dla kontrastu z matką. Demeter bowiem, jako bogini urodzaju, jest panią życia. Ponadto Kora, gdy zstępowała do Tartaru zasiadała obok Hadesa na tronie w ciemnych barwach, a kiedy przebywała z matką jej image się zmieniał.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Vergil77 w 03.05.2008, 09:41:19
Bardzo ciekawe ciekawostki, dużo się można z nich dowiedzieć. W swoich poszukiwaniach korzystałeś m.in. z "Mitologii", Jana Rzehaka, prawda? Była to moja pierwsza ksiażka o mitologii. :D
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 03.05.2008, 14:09:12
Zgadza się korzystałem głównie z niej, jak również z opracowania Parandowskiego. Ale myślę, że znajdę jeszcze parę ciekawych nie tylko w tych dwóch książkach.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 04.05.2008, 09:40:17
Herakles był ulubionym bohaterem nie tylko bogów, ale także całej Hellady. Ceniono go za siłę, odwagę i podejmowanie trudu ciężkiej pracy. Co ciekawe, Herakles był też bohaterem lubianym przez komediopisarzy, a to ze względu na rzadziej wspominane cechy jego charakteru, takie jak gwałtowność czy wybuchowość.  Herakles nadmiernie lubił także jedzenie, wino i kobiety. Z psychologicznego punktu widzenia takie ukształtowanie postaci Heraklesa, świadczy o marzeniach przeciętnego człowieka by być większym, silniejszym i potężniejszym niż jest się w rzeczywistości.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 09.05.2008, 08:32:19
Z przyjściem na świat Heraklesa, Grecy wiązali powstanie Mlecznej Drogi. Tłumaczyli, iż mleko bogini Hery, która odtrąciła od swej piersi Heraklesa, rozlało się po niebie. Kilka kropel miało też spaść na ziemię, gdzie po pewnym czasie w tych miejscach wyrosły piękne białe lilie.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 09.05.2008, 08:34:31
Okazuje się, że pochodzenie większości potworów, z którymi rozprawił się Herakles, jest podobne. Cerber, podobnie jak Hydra Lernejska, Chimera i Ortos (który z matką miał kolejne pokolenie potworów: Sfinksa i Lwa Nemejskiego) był potomkiem Tyfona i Echidne.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 09.05.2008, 08:44:36
Mit o Niobe należy do jednych z najchętniej wykorzystywanych motywów literackich. Niobe stała się archetypem matki opłakującej śmierć swoich dzieci. Jej biblijnym odpoiwednikiem jest oczywiście Matka Boska, płacząca pod krzyżem z żalu nad umęczonym Chrystusem (motyw Stabat Mater Dolorosa).
Postać Niobe przywoływał w swoich "Trenach", mistrz polskiej liryki renesansowej, Jan Kochanowski.
W "Trenie IV" znajdziemy słowa:


Nie dziwuję Nijobie, że na martwe ciała
     Swoich namilszych dziatek patrząc, skamięniała.

Jan Kochanowski

Natomiast w "Trenie XV":

Widzę czternaście mogił; a ty nieszcześliwa
     I podobno tak długo nad wolą swą żywa
Obłapiasz zimne groby, w których (ach niebogo!)
(...)
Dziatek płacząc, Nijobe sama skamieniała
I stoi na Sypilu marmór nieprzetrwany,
     Jednak i pod kamieniem żywią skryte rany.

Jan Kochanowski
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 09.05.2008, 11:38:01
Z przyjściem na świat Heraklesa, Grecy wiązali powstanie Mlecznej Drogi. Tłumaczyli, iż mleko bogini Hery, która odtrąciła od swej piersi Heraklesa, rozlało się po niebie. Kilka kropel miało też spaść na ziemię, gdzie po pewnym czasie w tych miejscach wyrosły piękne białe lilie.

Ten mit zawsze mnie rozbrajał. :D Jak to można byle głupotą wytłumaczyć całą Galaktykę. ;D
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 09.05.2008, 11:59:47
Oni byli zdolni do niemalże wszystkiego, mówię o Grekach oczywiście.  :D
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: KajSztof w 09.05.2008, 15:56:17
Ta Hera musiała być niezła. ;D
Bez skojarzeń. ;p
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 09.05.2008, 16:23:59
Miała wiele atrybutów, żeby taką być!

Oczywiście bez skojarzeń.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Yukyla w 11.05.2008, 11:17:27
No to Hera niezłe miała te грудьй.

Bez skojarzeń. A to po ukraińsku to "pierśi"
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 11.05.2008, 11:20:34
A co to jest to po ukraińsku?  ;D
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Yukyla w 11.05.2008, 11:22:44
Jest napisane. :)
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 11.05.2008, 11:39:07
Tak dziwnie wyglądające są.  :D
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 11.05.2008, 12:25:35
A co to jest to po ukraińsku?  ;D

Świata wg Kiepskich się nie oglądało. :P Kuzynka Ferdka raz dość dobitnie to wyjaśniła.
A tak w ogóle, sama była ogromna, jako bogini, to i całe ciało miała ogromne. Nie zapominajmy, że bogowie olimpijscy, jako dzieci Tytanów, byli równie wielcy.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: parszywek w 11.05.2008, 13:31:11
No to Hera niezłe miała te грудьй.

Bez skojarzeń. A to po ukraińsku to "pierśi"
A ja myślałem, że chodzi ci o bicepsy. 
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 11.05.2008, 16:09:24
Przykro mi, ale "Świata ...." nie oglądałem i nie oglądam, stąd nie wiem.
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: abiwamyt w 22.09.2010, 19:38:31
Witajcie. Czytam to co piszecie i jestem pod dużym wrażeniem  Waszej ogromnej wiedzy. Szukam w necie informacji o Królestwie Hadesa, które umożliwią mi wykonanie mapy Hadesu. Zupełnie jeszcze nie wiem jak się do tego zabrać. Na poniedziałek 27-09-2010 z j.polskiego mam wykonać mapę Hadesu, czy jest ktoś kto ma jakiś fajny pomysł ? Uprzejmie proszę o pomoc w tym temacie. :)
Tytuł: Odp: Ciekawostki mitologiczne
Wiadomość wysłana przez: Karik w 13.11.2015, 17:41:26
Naprawdę tutaj nie ma hejtów jestem mile zaskoczony