Forum Archeos

Główne cywilizacje => Mitologia => Grecja => Mity => Wątek zaczęty przez: Kalontas w 16.04.2008, 18:52:26

Tytuł: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 16.04.2008, 18:52:26
Wstecz: Historia potomstwa Kronosa i Rei (http://archeos.pl/grecja/artykul/1107)

Wściekły król Tytanów rozpętał prawdziwe piekło. Wszystkie klęski żywiołowe, jakie nasłał na Ziemię, spustoszyły ją i uczyniły niemal całkiem jałową. Tylko bogowie na Olimpie pozostali nienaruszeni, ale tylko dzięki temu, że Posejdon swoją mocą powstrzymywał spiętrzoną wodę, Zeus odpędzał gradowe chmury, a Hades zatrzymywał trzęsącą się ziemię. Jakkolwiek bogowie się obronili, ludzkość złotego wieku przepadła w wyniku gniewu tego, którego czciła.

Zeus, dowodzący buntem Olimpijczyków, wiedział, że długo tak nie przetrwają, dlatego muszą przekonać do siebie inne nadprzyrodzone istoty. Szczęśliwie, po stronie Olimpijczyków postanowiło stanąć kilku Tytanów- Okeanos i Tetyda, najstarsza para Tytanów, która miała dość rządów despotycznego młodszego brata, przeszła na stronę Zeusa, po czym morza się uspokoiły. Wciąż jednak drżały niebo i ziemia. Ponieważ Hyperion, pan nieboskłonów, był jednym z najzagorzalszych zwolenników Kronosa, nie było szans na uspokojenie niebios, gdyby nie jego potomkowie. Helios, świecący na nieboskłonach bóg-Słońce, Selene, dająca światło myśliwym w nocy bogini-Księżyc i Eos, bogini jutrzenki, budząca śmiertelnych i nieśmiertelnych do życia, gdy mija noc- ta trójka sprzeciwiła się swojemu ojcu, Hyperionowi, i jego bratu, Kronosowi. Nie tylko oni byli jedynym tytanicznym potomstwem, które się zbuntowało- dwójka z czterech synów Japeta, Prometeusz i Epimiteusz, połączyła swoje siły z Zeusem.

Największy problem sprawiał jednak nie sam Kronos, który sam w sobie był najsłabszym z Tytanów, ale czterej jego bracia: Krios, Kojos, Japet i Hyperion, którzy służyli za cztery filary trzymające niebo nad ziemią, a także Atlas, najstarszy z synów Japeta. Nie dość, że Atlas był wolny od ciężaru, jaki dźwigał jego ojciec, to jeszcze jego siła fizyczna była tak wielka, jak wszystkich pozostałych Tytanów razem wziętych. Gdy wojna niemal całkowicie zniszczyła Ziemię, Atlas osobiście przybył do stóp Olimpu i swoim potężnym głosem zawołał na samą górę:

-Wy, Olimpijczycy, którzy mienicie się bogami, jesteście wobec mnie, jak maleńkie chucherka! Dla mnie tylko Tytani są bogami! Ale jeśli chcecie mi udowodnić swoje prawo do władzy, niech najsilniejszy z was przybędzie tutaj i stoczy ze mną walkę! Jeśli wygra, w imieniu mojego ojca i moich wujów i ciotek oddam wam władzę całkowitą nad tym światem. Ale jeśli przegra, wszyscy zginiecie w Tartarze!- Zeus postanowił odpowiedzieć na to wezwanie i wymyślił fortel. Zesłał na dół, do walki z Atlasem, starszego ze swoich braci, Hadesa, a sam wsiadł na chmurę i odfrunął w dalekie strony. Gdy pozostali Olimpijczycy myśleli, że Zeus stchórzył, Hades toczył boską walkę z Atlasem. Atlas udowodnił swoją niezmierzoną siłę i powalił Hadesa na kolana. Gdy ten już leżał i był o krok od pokonania, na pomoc zszedł mu młodszy brat, Posejdon. Ten także miał ogromną siłę, ale wobec Atlasa był także słaby. I jego syn Japeta pokonał. Wtedy jednak wydarzyło się decydujące wydarzenie.

Zeus odleciał na krańce świata, by wykorzystać to, że walka Atlasa z jego braćmi odwróciła uwagę. Najpierw strącił piorunem do Tartaru Hyperiona, stojącego na wschodzie, potem powalił Kriosa, stojącego na południu, jako trzeci upadł Kojos, stojący na północy. Wtedy pozostał sam Japet, który z całej swojej tytanicznej siły utrzymywał z trudem nieboskłon na swoich barkach. Gdy i on dostał cios piorunem w trzewia i upadł w piekielne otchłanie, nieboskłon zaczął chylić się ku upadkowi. Lecąc w dół, spowodował, że miliony gwiazd spadły na ziemię, niszcząc to, co nie zostało jeszcze zniszczone. Wtedy Atlas, który był o krok od zepchnięcia Hadesa i Posejdona do Tartaru, postanowił ratować sytuację. Z trudem dobiegł aż do Afryki i tam utrzymał nieboskłon na swoich barkach. I tak trzyma go do dziś, utrwalony tam na stałe przez Zeusa Olimpijskiego. Na nic jego krzyki i wrzaski, że jeszcze się zemści na Kronidzie, został unieruchomiony na stałe.

Tymczasem na szczycie nieboskłonu siedział osamotniony Kronos. Ze szczytu swojego tronu paraliżował wszystkie ruchy Olimpijczyków swoimi zdolnościami panowania nad czasem. Gdy sami bogowie nie mogli wspiąć się na górę, Zeus postanowił zdobyć kolejnych sojuszników. Otworzył szeroko wrota Tartaru i uwolnił niektórych braci Kronosa. Jednak nie Tytanów, ale tych braci, których sam Kronos utrzymywał w piekle- trzech Cyklopów i trzech Sturękich. Cyklopi używając swojej siły, gnietli kamienie i metale, wykuwają z nich pioruny, którymi miotali w podstawę tronu króla Tytanów. Tymczasem Sturęcy zasypywali go z całej siły gradem kamieni. Jakiż był ich gniew, gdy mogli się zemścić za stulecia spędzone w podziemiu!
W końcu Cyklopi i Sturęcy dostali się na szczyt, nie odczuwając czarów Kronosa. Briareus objął króla Tytanów swoim sturękim objęciem i razem z nim i swoimi pięcioma braćmi zszedł na dół, do Zeusa i jego rodzeństwa.

Los Kronosa był przesądzony. Zeus bez namysłu poraził swojego ojca piorunem i w ten sposób strącił go w otchłanie Tartaru. Gdy już walka była zakończona, Okeanos i Tetyda postanowili odejść ze sceny dziejów i spokojnie zejść na skraje świata, gdzie będą mogli odpoczywać na wieczność. Wtedy nowi bogowie podzielili się władaniem nad światem. Ponieważ wynikły między braćmi kłótnie, Zeus przygotował trzy słomki olimpijskiej trawy, każda o różnej długości. Bogowie mieli losować. Pierwszy miał wybierać najstarszy Hades- wyciągnął najkrótszą, dlatego zostałem panem podziemi, władcą świata potworów, upiorów i zmarłych, po niedawno pokonanym Tartarze- pasowało to jednak w zupełności do jego posępnego i ponurego charakteru. Posejdon losował jako drugi i wyciągnął przeciętną słomkę, przez co został władcą mórz i oceanów, które także mu odpowiadały- był równie surowy i nieprzewidywalny, jak właśnie morze. Reszta była już jasna- Zeus został władcą nieboskłonu i królem bogów.

Helios miał również ogromną rolę w tej walce, ale ponieważ w momencie losowania znajdował się na nieboskłonie, nie mógł nic wylosować. Zdenerwowany, zagroził, że nie będzie już świecić, jeśli nic nie dostanie. Dostał więc po kawałku królestw każdego z braci- od Zeusa dostał pas nieba, nazywany dziś ekliptyką, czyli torem Słońca na nieboskłonie, od Posejdona i Hadesa- wyspę, którą wyrwał z podziemi i wyciągnął ją ponad morze, tworząc swoje perfekcyjne królestwo, wyspę Rodos.

Jednak władza Olimpijczyków wciąż nie była jeszcze nie do zakwestionowania- wściekła za obalenie jej syna Gaja i jej dawny kochanek, także obalony, Tartar, szykowali potworną zemstę na Olimpijczykach...

Ciąg dalszy: Tyfonomachia (http://archeos.pl/grecja/artykul/1604)
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: Petros w 08.07.2008, 08:08:32
Myślałem, że w Tyatanomachii uczestniczyło więcej osób tzn. były ciągłe walki, a tu widzę, że Kronos po prostu został spalony piorunem.
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 08.07.2008, 11:34:27
Postąpiono z krótko, tak jak zrobił on ze swoimi dziećmi.
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 08.07.2008, 12:20:32
Myślałem, że w Tyatanomachii uczestniczyło więcej osób tzn. były ciągłe walki, a tu widzę, że Kronos po prostu został spalony piorunem.

Nie spalony, a strącony. Oczywiście, że były ciągłe walki, ale sposób ich wszystkich zaindeksować. Prometeusz w pewnym momencie uprawiał zapasy z własnym ojcem, ale skończyło się remisem. Krios i Okeanos też uprawiali zapasy, ale na rogi - jak dwa byki. Natomiast Helios i Kojos pojedynkowali się we władzy nad ogniem. Takich walk było jeszcze dużo więcej, ale tego wszystkiego nie da się spisać.
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 08.07.2008, 12:23:03
Ale zapewne jakieś ciekawsze istnieją?
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: Petros w 08.07.2008, 16:35:21
Nie spalony, a strącony. Oczywiście, że były ciągłe walki, ale sposób ich wszystkich zaindeksować. Prometeusz w pewnym momencie uprawiał zapasy z własnym ojcem, ale skończyło się remisem. Krios i Okeanos też uprawiali zapasy, ale na rogi - jak dwa byki. Natomiast Helios i Kojos pojedynkowali się we władzy nad ogniem. Takich walk było jeszcze dużo więcej, ale tego wszystkiego nie da się spisać.
To może chociaż napisz o jeszcze paru, bo trochę tego brakuje w artykule.
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 08.07.2008, 20:16:56
Ale naprawdę nie ma czego żałować. To tylko pojedyncze potyczki, co do których nie ma nawet pewności (ani kolejności, ani pewności, że były) bo rzadko kto w ogóle je wymienia, a i tak mu zaraz następny autor zaprzeczy.
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 08.07.2008, 22:14:46
Tak to już jest z rzeczami, których u źródła nikt odkładnie nie spisał.
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: Petros w 17.07.2008, 20:19:13
Wydaje mi się, że dzielenie świata przez bogów nastąpiło dopiero po Gigantomachii, przynajmniej taką znalazłem informację.
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 17.07.2008, 20:28:05
Ale Petros - to by nie miało sensu. W czasie Gigantomachii oni mieli już dużą władzę, a ich dzieci były na świecie.
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: Petros w 17.07.2008, 21:27:52
To wszystko właśnie przez internet. Nie można nigdzie znaleźć jedynej poprawnej informacji tylko wszędzie sa jakies nieścisłości.
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 17.07.2008, 22:45:31
Każdy autor tłumaczy mity na swój sposób i nie wiadomo nawet czy którakolwiek wersja jest prawdziwa.
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: parszywek w 18.07.2008, 12:20:16
Bardzo ciekawy mit. Myślałem na początku, że Zeus miał pioruny dopiero po tym jak Cyklopi zaczęli mu je Tworzyć. Chyba gdzieś to czytałem, ale nie wiem.

Zeus i Cyklop z dużej literki- Pitagoras23
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 18.07.2008, 12:57:08
Są różne przesłania na ten temat. Hezjod nawet najpierw pisze, że Zeus miotał piorunem w Tytanów, a potem dodaje że miał je dopiero jak uwolnił Cyklopów (co jest oczywistym logicznym błędem), więc ja po prostu wyciągnąłem wniosek, że i tak je miał, ale potem wykuwali je Cyklopi.
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 18.07.2008, 13:00:27
Ta wersja jest najbardziej popularna.
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: parszywek w 18.07.2008, 15:02:00
 
Są różne przesłania na ten temat. Hezjod nawet najpierw pisze, że Zeus miotał piorunem w Tytanów, a potem dodaje że miał je dopiero jak uwolnił Cyklopów (co jest oczywistym logicznym błędem), więc ja po prostu wyciągnąłem wniosek, że i tak je miał, ale potem wykuwali je Cyklopi.
  Dzięki za wyjaśnienie ;D.

Ps. Pitek czemu  swoje uwagi piszesz małą czcionką?
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 19.07.2008, 09:10:37
Skoro tak bardzo ci zależy.
Tytuł: Odp: Mit o Tytanomachii
Wiadomość wysłana przez: parszywek w 19.07.2008, 10:36:46
Skoro tak bardzo ci zależy.
  Nie chodzi, że mi zależy, ale wolę od razu wiedzieć cóż za błąd zrobiłem ;D.