Forum Archeos

Główne cywilizacje => Geografia => Grecja => Artykuły => Wątek zaczęty przez: Petros w 20.04.2008, 13:59:47

Tytuł: Rolnictwo starożytnych Greków
Wiadomość wysłana przez: Petros w 20.04.2008, 13:59:47
Ziemie starożytnej Grecji były ubogie, niezbyt urodzajne, w osiemdziesięciu procentach pokryte górami. Rozleglejsze równiny znajdowały się jedynie w Tesalii oraz na Półwyspie Peloponeskim, w jego południowo-zachodniej części. Podstawową uprawą helleńskich rolników były więc oliwki, które nie są zbyt wymagającymi roślinami. Oprócz nich pozyskiwano: zboże, proso, pszenicę, winną latorośl, bób, soczewicę, figi. Znane były także: jabłka, gruszki, śliwki i różne rodzaje warzyw takie jak cebula lub ogórki. Nie znano natomiast uprawianych obecnie w Grecji pomidorów, arbuzów, pomarańczy i brzoskwiń.

Starożytni Grecy musieli budować w terenie górzystym sztuczne tarasy ogrodzone kamiennymi murkami, wypełnione ziemią przyniesioną w koszach z żyznych dolin. Mieszkańcy równin byli w lepszym położeniu, choć i oni mieli wiele pracy przy uprawie pól. By ziemia nie jałowiała tak szybko, stosowano dwupolówkę czyli uprawę pól na zmianę w ciągu roku. Ziemia pozostawiana odłogiem była starannie przekopywana motykami lub orana co najmniej 2 - 3 razy w ciągu roku. Wprowadzenie radła pozwoliło na wykorzystanie gorszych gleb, które obsiewano jęczmieniem i prosem. Winnice dostarczały surowca do produkcji wina, którego używano jako napoju codziennego lub luksusowego (w zależności od jakości). Należy również wspomnieć, że upijanie się nie leżało w dobrym tonie, dlatego wino rozcieńczano z wodą. Oliwki, do których idealne pasują warunki klimatyczne i glebowe Grecji, dawały różne rodzaje oliwy używanej do przyrządzania potraw, konserwacji produktów, oświetlania domostw i pielęgnacji ciała.

Warunki naturalne Grecji nie pozwalały na hodowlę dużej ilości bydła rogatego. Chętnie hodowano natomiast mniejsze zwierzęta – owce, kozy, osły. Zamożni mogli sobie pozwolić na utrzymywanie koni. Zwierzęta hodowlane wykorzystywano do pracy i transportu, pozyskiwano ich wełnę i przetwarzano na różne sposoby mleko. Mięso nie było częstym gościem na greckim stole. Większe stada pasterze wypasali na nieuprawnych terenach, ale niestety pasterstwo i tak przyczyniło się do niszczenia niebogatej roślinności. Żyjący nad morzem Grecy cenili sobie ryby i owoce morza, ale nie mogli cieszyć się ich obfitością. Morze Egejskie było ubogie w ryby. Po okresie Wielkiej Kolonizacji zaczęto sprowadzać ryby wędzone, suszone lub solone znad Morza Czarnego i zachodniej części Morza Śródziemnego.

źródło: "Historia: Ludzie i epoki" Krzysztofa Polka i Marka Wilczyńskiego
Tytuł: Odp: Rolnictwo starożytnych Greków
Wiadomość wysłana przez: atinusia999 w 12.05.2013, 00:27:11
bardzo mi się podoba lecz niechcąco nacisnełam ocena na 2 . A chcialam 8 poniewaz to nie jest jescze do konca to czego szukalam .. Nie wiem jak mam to naprawic i pomyslalam ze moize napisz komentarz. :) Super