Forum Archeos

Główne cywilizacje => Mitologia => Grecja => Biografie => Wątek zaczęty przez: RybkaSandra w 26.05.2008, 13:43:58

Tytuł: Eirene
Wiadomość wysłana przez: RybkaSandra w 26.05.2008, 13:43:58
obraz nr 1 ##
     Były trzy hory, córki Zeusa i Temidy (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/5009): Eunomia - praworządność, Dike - sprawiedliwość i Eirene - pokój. Ta ostatnia była szczególnie czczona w Atenach, gdzie Kimon wystawił jej ołtarz, a później obchodzono jej święto w szesnastym dniu miesiąca Hekatombajon, czyli z początkiem sierpnia, bardzo uroczyście i z wielu ofiarami. Spełniano je koło posągu bogini, który był dziełem rzeźbiarstwa ateńskiego Kefisodusa, ojca Praksytelesa. Artysta przedstawił ją w postaci dojrzałej kobiety trzymającej na ręku roześmiane dziecko - bożka bogactwa, Plutosa; była to ilustracja do słów Pindara, który w jednej ze swoich ód nazywa Eirene ''matką bogactwa i czarów wiosny''. Jej imieniem ozdobił Arystofanes jedną ze swoich najpiękniejszych komedii, poświęconą pochwale pokoju. Eirene, w zmienionej wymowie, trwa do dziś i imieniu Ireny.
     Rzymianie przejęli ją od Greków i czczili pod łacińską nazwą Pax. Pierwszy Cezar poświęcił jej w Rzymie ołtarz, jego następca, August, szczególnie otoczył ją czcią, a zbudowany przez niego ołtarz, Ara Pacis, zachowany w licznych fragmentach, należał do najpiękniejszych pomników na Polu Marsowym. Cesarz Wespazjan wzniósł jej świątynię, słynne Templum Pacis, gdzie uczeni odbywali zebrania naukowe, jakby pod skrzydłami pokoju. Na medalach i monetach rzymskich bogini Pax pojawia się z rogiem obfitości i różdżką oliwną.

Informacje pochodzą z książki Jana Parandowskiego - "Mitologia"
Tytuł: Odp: Eirene
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 26.05.2008, 17:22:59
Widzę, że już Ziemek to dodał. ;) Jedna z najciekawszych postaci, bo jedna z niewielu, które były przeciwko walce. Nawet Atena popierała walkę, a Eirene stanowiła wyjątek. Taki, co potwierdza regułę.