Forum Archeos
Główne cywilizacje => Grecja => Geografia => Wątek zaczęty przez: Pitagoras23 w 05.08.2008, 23:05:12
-
Nie jesteś pewien jakiś informacji lub poszukujesz ich, a na naszym serwisie ich jeszcze nie ma. Nic straconego, gdyż w tym wątku możesz zadać pytania dotyczące greckich miast, krain czy regionów.
-
W Beocji jest taka ładna ruina. ;) Ale nikt nie wiedział, co to, ani skąd to. Taka jakby resztka jakiejś świątyni w samym sercu Beocji. Nikt nie wie, co to może być?
-
Ja szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Przeszukałem nawet miasta, które się tam znajdują i nic. Jedynie co to może ta świątynia Asklepiosa w Orchomenos, choć pewien nie jestem.
-
Tylko, że to nie było Orchomenos, to było kompletnie z boku, poza wielkimi miastami.
-
W Grecji nie byłem, więc nie mogę powiedzieć. A może jest to już przejęte przez jakieś duże miasto?
-
To było właśnie na uboczu, niedaleko od Teb, ale jednak nie można uznać w żadnym wypadku za część Teb.
-
Hmm... Takie małe zadupie? To stawiam na Opuntyjskich Lokrów. A jeśli chodzi o miasto, to będzie to Opunt, lub Thronion.
-
Tego nie można nazwać miastem.
-
A co to było? Przydrożna świątynia/kapliczka?
-
Jakby ruiny świątyni na uboczu drogi do Teb, w dwóch kawałkach - jeden bliżej miasta, drugi trochę dalej.
-
A może to nie z greckiej kultury skoro nie da się tego jednoznacznie określić.
-
A czy świątynia musi być koniecznie w mieście? Może to było podobne do klasztoru na odludziu? :P
-
Ja tam nie rozróżniam za bardzo tych pałaców od świątyń, bo to prawie identyczne, więc to mogły być teoretycznie jakieś rzymskie zrujnowane latyfundia z czasów naszej ery.
-
To wynika z kultury. Ludzie chcieli mieć blisko do świątyni. Poza tym jakby czuł się bóg, którego świątynia znajdowałaby się daleko od miasta.
-
Moim zdaniem to też była świątynia, choć nie wykluczyłbym hipotezy z latyfundiami.
-
Jakby ruiny świątyni na uboczu drogi do Teb, w dwóch kawałkach - jeden bliżej miasta, drugi trochę dalej.
A możesz podać bliższe dane? Tzn. na wyjeździe z Teb w jakim kierunku, ile mniej więcej kilometrów? No i jak dokładnie to wygląda - co zostało z tych kolumn itd. Nie pamiętam czegoś takiego, a kręciłam się tam dość długo, ale mogę poszukać w przewodnikach archeologicznych. Latyfundiów to tam raczej nie było, ale rzymskie pozostałości teoretycznie mogą być.
A świątynie bywały jak najbardziej poza miastami - zarówno "należące" do miasta, jak i typowo wiejskie, związane bezpośrednio z "chorą" czyli wiejskim zapleczem polis.
-
Kilometrów to my nie liczyliśmy, na południe od miasta. Teraz pomyślałem, może to resztki starego miasta, tego z czasów Edypa, które zburzyli Epigoni?
-
O kilometry to pytałam orientacyjnie ;) Może być czas wędrówki albo jazdy... Z najstarszego miasta w Tebach czyli cytadeli mykeńskiej zachowała się Kadmeja i kawałki murów, są w centrum, niedaleko Odos Pindarou. Poza tym jeśli to coś wygląda 'jak świątynia', to na pewno nie pochodzi sprzed VII w. Na mniej więcej południe od Teb nad drogą, w miejscowości, której nazwy nie pomnę w tej chwili, są niezwzkle efektowne ruiny twierdzy hellenistycznej, ale ze świątynią trudno je pomylić... Bardzo chętnie pomogę w identyfikacji tego zabytku, mam sporo specjalistycznych i szczegółowych książek w domu, ale muszę mieć trochę więcej konkretnych danych ;)
-
Może to źle opisywaliśmy, mogła to być ta twierdza hellenistyczna. ;D
-
Ona jest dość charaktertystyczna - na wzgórzu, doskonale widoczna z drogi - zbudowana z regularnych bloków, ale z daleka może przypominać regularny wątek mykeński. Mogę wrzucić jakieś zdjęcie dla wyjaśnienia, czy to to, czy nie to, ale nie bardzo wiem jak?
-
Przy pełnej (nie szybkiej) odpowiedzi, powinien być guzik "więcej opcji". Tam powinna być opcja dodania załącznika. Chętnie zobaczę czy to to, bo na razie opis pasuje.
-
Mam nadzieję, że się załączy ;) To jest twierdza hellenistyczna, nie wiem, czy to te ruiny, o których piszecie... Jest to przy głównej szosie na Ateny, a konkretnie Eleusis (Elefsinę).
-
Niestety to nie to. Tam były resztki jakiejś klasycznej kolumnady, a poza tym normalne mury zrujnowane.
-
No tak mi się wydawało, że skoro ktoś na samym początku pisał, że to świątynia może, to ta twierdza nie pasuje, ale zeznania były tak rozbieżne (w epoce mykeńskiej kolumnad to raczej nie było, a padła sugestia, że to coś baaardzo starego), że się pogubiłam. ;) W takim razie niestety potrzebowałabym bardziej szczegółowych namiarów geograficznych (chociażby przy szosie w kierunku jakiego miasta), żeby próbować to zidentyfikować. W sumie to w sierpniu będę zapewne w Tebach, więc mając jakieś dane, gdzie tego szukać, chętnie zobaczyłabym na własne oczy. Na tej drodze, na której jest ta twierdza, nie przypominam sobie czegoś takiego, wokół Teb też sporo krążyłam i na nic przypominającego opis nie natrafiłam. A muszę powiedzieć, że coraz bardziej intryguje mnie rozwiązanie tej zagadki. Tym bardziej, że szczegółowy oksfordzki przewodnik archeologiczny nie wspomina o niczym takim w okolicy Teb...
-
Może tak mało ważne że nie zapisali.
-
Z waszego opisu wygląda na dość ciekawe... Tam są opisane znacznie mniej efektowne kupy kamieni. ;)
-
Ja mam takie pytanko: Czy istniały jakieś wioski-miasta greckie na terenie teraźniejszej Polski?
Jeszcze takie inne, czy sądzicie, że zaraz na początku naszej ery mogły jeszcze istnieć wioski typowo greckie, walczące z Rzymem?
Zdania z dużej litery i nie zaczyna się od "A ja". - KazuaR
-
Na pierwsze pytanie musiał bym się zastanowić i poszukać, lecz jeżeli chodzi o 2, to jest prawdopodobne... nie jest w 100% pewne, ale bardzo możliwe.
-
Czy istniały jakieś wioski-miasta greckie na terenie teraźniejszej Polski?
Jeśli chodzi o starożytność to raczej nie, przynajmniej do tej pory takich nie odkryto.
-
Grecy ani Rzymianie się na terenach słowiańskich nie osiedlali. Najdalsze forpoczty Rzymu można znaleźć na terenach należących wówczas do germańskiego (?) plemienia Jazygów, tj. dzisiejsze Morawy i Słowacja. Nad Bałtyk zapuszczali się tylko w celach handlowych.
-
Na której greckiej wyspie znajdę najwięcej ciekawych zabytków?
Pytam się, bo chcę w przyszłym roku spędzić wczasy w Grecji, a przy okazji trochę pozwiedzać.
Dzięki za opd.
-
Szczerze - to nie wiem, ale znalazłem to:
Konkretnie o wyspach: http://www.travelmaniacy.pl/artykul,wyspy_w_grecji_-_ktora_wybrac_na_wakacje-,2800,2,0.html
Ogólnie o Grecji: http://www.moja-grecja.pl/main.php?str=warto-zobaczyc
-
ciekawa informacja
-
Polecam Pinakoteka w której wystawiano malowidła jednego z najbardziej znanych artystów epoki klasycznej - Polignotusa.
-
Ja polecam wybrać się do muzeum archeologicznego w Salonikach! Naprawdę warto odwiedzić!