Forum Archeos

Inne cywilizacje => Zachód => Celtowie => Wątek zaczęty przez: Kalontas w 16.11.2008, 20:10:58

Tytuł: Druidzi - dyskusja
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 16.11.2008, 20:10:58
Możliwe, że wkrótce się ukaże mój artykuł nt. szeroko pojętego druidyzmu, więc zakładam wątek do dyskusji. Co wiecie i co sądzicie o druidach? Ci kapłani celtyccy nabrali niemal mistycznego charakteru w dzisiejszych odniesieniach, przez co często w grach, filmach i literaturze fantasy przedstawiani są jako czciciele natury, posiadający różne nadprzyrodzone moce - żeby wymienić tylko Panoramixa, czy Malfuriona Stormrage. Jednak w rzeczywistości byli to po prostu kapłani kultów natury.

A co wy myślicie na temat druidów?
Tytuł: Odp: Druidzi - dyskusja
Wiadomość wysłana przez: KajSztof w 16.11.2008, 20:16:11
Wiemy o nich tak dużo, że aż bardzo mało. :P
Dzisiaj to chyba każdy słyszał o druidach, bo tak jak wspomniałeś - fantazy, filmy, etc.
Warto byłoby jednak poszerzyć naszą małą wiedzę o tych kapłanach. Jeśli chodzi o znanych fikcyjnych druidów, to dam czarodzieja, który zawsze mi bardziej do druida pasował - Radagasta Brązowego.
Bardzo jestem ciekaw tego artykułu, bo zapowiada się niezwykle ciekawie. :)
Tytuł: Odp: Druidzi - dyskusja
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w 16.11.2008, 20:18:06
Słyszałem ponoć, że to jeden z Arcydruidów jest słynnym potworem z Loch Ness. :)
A co do filmów i innych takich, to tak... często się spotyka...
Tytuł: Odp: Druidzi - dyskusja
Wiadomość wysłana przez: Thor w 22.03.2009, 00:20:33
Druidów się dzisiaj źle przedstawia, najczęściej jako jakichś kolesi wyczarowujących drzewa znikąd. Celtowie po prostu uważali ich za swoich kapłanów i czarowników, często w każdej formie magii, a Cezar ich opisywał bodajże jako "barbarzyńskich filozofów".
Tytuł: Odp: Druidzi - dyskusja
Wiadomość wysłana przez: Melanchton w 09.11.2009, 19:35:11
Druidzi to kasta zawodowych uczonych więc nazywanie ich kapłanami to po prostu ograniczanie ich funkcji. Owszem sprawowali funkcje religijne ale nie tylko. Byli także filozofami, nauczycielami, historykami, sędziami, poetami, muzykami, lekarzami, astronomami, prorokami oraz politycznymi doradcami. Zdarzało się też aby druidzi byli wodzami czy nawet królami jak Dywicjak król Eduów. A co do złego przedstawiania druidów to wynika to po prostu z niezrozumienia ich tradycji i kultury, dodać warto również to, że i Grecy i Rzymianie traktowali wszystkich poza swoimi granicami jak "barbarzyńców". A chrześcijaństwo demonizowało to co pogańskie. Nie wszyscy też wiedzą, że były również druidki a w kulturze Grecji i Rzymu kobiety nie odgrywały żadnej roli w życiu politycznym odmiennie niż u Celtów. Moim zdaniem jest to bardzo ciekawa sprawa i już zacząłem się w to zagłębiać. :D
Tytuł: Odp: Druidzi - dyskusja
Wiadomość wysłana przez: KajSztof w 11.11.2009, 17:00:55
Ale idąc tym tropem, to określanie duchownych chrześcijańskich "kapłanami" też jest błędne, wszak również zajmowali się tym wszystkim co wymieniłeś. ;)
Tytuł: Odp: Druidzi - dyskusja
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 29.11.2009, 17:37:16
Druidzi, owszem, pełnili wiele funkcji, ale z naszego punktu widzenia ich funkcja kapłańska zdaje się być najważniejsza. Jednak, nie bez powodu mówi się o nich kapłani, czarodzieje, lekarze itd. itp., przypisując wiele określeń z powodu ich wszechstronności.
Tytuł: Odp: Druidzi - dyskusja
Wiadomość wysłana przez: aga1234 w 23.05.2019, 13:45:49
To bardzo ciekawa sprawa.Chętnie dowiem się więcej szczegółw  w temacie. Prosze o wskazówki i porady. Będzie to dla mnie bardzo cenne.
Tytuł: Odp: Druidzi - dyskusja
Wiadomość wysłana przez: Dideron w 20.01.2020, 10:52:08
To bardzo ciekawa sprawa.Chętnie dowiem się więcej szczegółw  w temacie. Prosze o wskazówki i porady. Będzie to dla mnie bardzo cenne.

A co konkretnie bys chciala wiedziec?
Tytuł: Odp: Druidzi - dyskusja
Wiadomość wysłana przez: Kasander w 02.03.2020, 14:27:11
Druidyzm to jedna z nielicznych religii, której nie byli przychylni Rzymianie, którzy prawdopodobnie widzieli w nim wiele niebezpieczeństw, gdyż druidzi wspierali walczących o wolność barbarzyńców. Głównym ośrodkiem oporu przeciw najeźdźcom w Brytanii była wyspa Anglesey, dlatego w roku 60 Rzymianie zaatakowali wyspę.
Tytuł: Odp: Druidzi - dyskusja
Wiadomość wysłana przez: bordeaux w 17.03.2020, 14:43:23
Macie jakieś prace naukowe, które powiedzą więcej na ten temat. Szukam na necie, ale wszystko jest z nieznanych źródeł.Proszę o podesłanie czegoś sensownego
Tytuł: Odp: Druidzi - dyskusja
Wiadomość wysłana przez: Kasander w 18.03.2020, 13:41:29
Polecam poszukać w książkach, choć możliwe, że polskojęzycznych nie ma zbyt wiele na ten temat. Może w Mitologii Celtów Jerzego Gąssowskiego coś by się znalazło na temat druidyzmu, ale to tylko przypuszczenia. Z anglojęzycznych The Druids Ronalda Huttona jest podobno dobra.