Forum Archeos

Główne cywilizacje => Geografia => Chiny => Artykuły => Wątek zaczęty przez: KajSztof w 29.12.2008, 22:24:23

Tytuł: Obróbka brązu w Chinach
Wiadomość wysłana przez: KajSztof w 29.12.2008, 22:24:23
Brąz jest stopem miedzi oraz ołowiu lub cyny. Podczas badań archeologicznych zostały odkryte sztabki miedzi, arkusze cyny i sztabki ołowiu pochodzące z XV w.p.n.e., tzn. z początków dynastii Shang. Tak "przygotowane" do stopienia surowce są oczywistym dowodem rozległej wiedzy, jaką posiadali starożytni Chińczycy w dziedzinie metalurgii. Wśród znalezionych starożytnych przedmiotów metalowych o wiele liczniejsze były przedmioty ze stopów niż wykonane z jednego metalu. Z metali wchodzących w w skład stopu najtwardsza była miedź: można ją było kuć, ale jej temperatura topnienia była wysoka, co, biorąc pod uwagę niedostateczną ówczesną wiedzę, nastręczało trudności. Natomiast ołów i cyna mają o wiele niższa temperaturę topnienia, ale są również bardziej miękkie, a zatem w mniejszym stopniu dają się zastosować do wyrobu broni. Postawieni przed problemem uzyskania metalu twardego i giętkiego, rzemieślnicy chińscy szukali stopu, który dawałby się łatwo obrabiać. Spostrzegli szybko, że przez dodanie do miedzi ołowiu lub cyny obniża się temperaturę potrzebną do osiągnięcia stopu i jednocześnie zwiększa się jego twardość.
Dzięki doświadczeniom starożytni Chińczycy wiedzieli, że przez dodanie niewielkiej ilości cyny do brązu (ok. jednej dziesiątej) uzyskuje się stop trzy razy twardszy, a zwiększając zawartość cyny znacznie obniża się temperaturę potrzebną do otrzymania stopu. Wiedzieli również, że aby zachować czysty rezonans akustyczny oraz ciepłe brzmienie dźwięku miedzi, należy dodać do metalu podstawowego tylko jedną część cyny; a także, żeby uzyskać odpowiednią twardość i ostrość, które pozwoliłyby broni oprzeć się zużyciu i korozji, proporcja cyny i miedzi winna zawierać się w granicach od 1:5 do 1:3, zależnie od typu broni. Rzemieślnicy chińscy wiedzieli też, że aby lustro zachowało zdolność odbijania i połysk, należało dać dwie części miedzi na jedną część cyny. Do sposobu wytopu z wykorzystaniem (nigdy nie odtworzonym) form i matryc, wzbogaconym wprowadzeniem techniki na "tracony wosk", Chińczycy dodali przebogate zdobnictwo symboliczne. Na te zdobienia o charakterze religijnym składały się motywy dekoracyjne antropomorficzne bądź inspirowane światem zwierząt (rzeczywistych lub fantastycznych) czy przyrody (spirale, rozetki, wstęgi, fryzy).
Tytuł: Odp: Obróbka brązu w chinach
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 29.12.2008, 22:27:56
Mówisz, że już w XV wieku p.n.e. Chińczycy umieli wytapiać brąz?
Tytuł: Odp: Obróbka brązu w chinach
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 29.12.2008, 22:31:59
A co do artykułu, to powiem, że Chińczycy czasami są za mądrzy. Niby skąd znali te technologie, których europejskie kultury nie mogły pojąc przez lata.
Tytuł: Odp: Obróbka brązu w chinach
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 29.12.2008, 22:34:30
Bo je wymyślali, kiedy nasi przodkowie zajmowali się wyrzynaniem siebie nawzajem?
Tytuł: Odp: Obróbka brązu w chinach
Wiadomość wysłana przez: KajSztof w 29.12.2008, 22:36:45
Mówisz, że już w XV wieku p.n.e. Chińczycy umieli wytapiać brąz?
Ano umieli. ;) Wbrew pozorom większość wyrobów metalowych z chin to własnie stopy - tak jak napisałem. :)
Tytuł: Odp: Obróbka brązu w chinach
Wiadomość wysłana przez: parszywek w 29.12.2008, 22:38:58
Może dlatego, że Chińczycy (przynajmniej teraz), nie boją się używać wszelkich środków, nawet jeśli zagrażają środowisku, a nawet mieszkańcom Chin.  Wystarczy popatrzeć na Olimpiadę. Wysiedlili wielu ludzi tylko dla tego, by w miejscu ich domów zbudować centra handlowe... >:(
Tytuł: Odp: Obróbka brązu w chinach
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 29.12.2008, 22:42:09
Całe szczęście, że znają się tylko na tym i na razie nie próbują czegoś nowego. Co by się stało, gdyby realia światowe się nie odwróciły i teraz zachód nie byłby troszkę bardziej do przodu.
Tytuł: Odp: Obróbka brązu w chinach
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 29.12.2008, 22:44:28
Wtedy byśmy wszyscy salutowali do portretów wielkiego Mao, albo do cesarza chińskiego, gdyby Chiny wyprzedziły Zachód na tyle, by opanować Rosję przed powstaniem komunizmu.
Tytuł: Odp: Obróbka brązu w Chinach
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras23 w 29.12.2008, 22:50:05
Ja bardziej myślałem o bombie atomowej i technologiach jądrowych.
Tytuł: Odp: Obróbka brązu w Chinach
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 29.12.2008, 23:58:27
Gdyby Chiny zawsze wyprzedzały Zachód, podbiły by go dużo przed epoką atomową i nie byłoby potrzeby używania tej technologii... ale chyba zbytnio odbiegliśmy od tematu.
Tytuł: Odp: Obróbka brązu w Chinach
Wiadomość wysłana przez: olgamajek w 13.07.2017, 14:40:01
ciekawie dowieadywac sie takich rzeczy