Forum Archeos

Główne cywilizacje => Mitologia => Grecja => Biografie => Wątek zaczęty przez: Kalontas w 14.01.2009, 17:53:30

Tytuł: Kekrops
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 14.01.2009, 17:53:30
obraz nr 1 ##
W pradawnych czasach, gdy Zeusa jeszcze nie było na tym świecie, Gaja leżała osamotniona, pozbawiona męża. Nie żałowała tego, że go straciła, bo był wyrodnym i mężem, i ojcem dla dzieci. Kronos górował wysoko na nieboskłonie, a Gaja, nieco osamotniona nagle zapragnęła dziecka. I wtedy z samej jej wszechmocnej woli zrodził się z jej skał mityczny stwór - pół-człowiek, pół-wąż. Zaopiekowała się nim jak swoim dzieckiem, wychowując go na ziemi, na której się narodził - w Attyce.

Kekrops po wielu latach wyrósł na wielkiego myśliwego i filozofa, jednak jego nieludzki wygląd sprawiał mu kłopoty. Mało kto chciał znać takiego stwora, a już zupełnie mało kto poważnie go traktował - a jeśli już, jako wroga. Cierpiał więc na ten sam problem, co jego matka i po stuleciach samotności, i dojściu Zeusa do władzy, do Gai odwołał się po pomoc. Stwórz sobie małżonkę, jako i ja ciebie stworzyłam - odpowiedziała mu Matka Ziemia i Kekrops postanowił tej rady posłuchać.
Cytat: ciekawostka
Niektórzy powiadają, że żoną Kekropsa była Aglauros, córka innego syna Gai, Akteusa, jednak sam mit o Akteusie zdaje się być jedynie nieznacznie zmienioną kopią mitu o samym Kekropsie, gdyż córki obu "panów" mają identyczne imiona. %%
Z gliny Kekrops ulepił sobie kobietę doskonałą, a następnie za pomocą danej od matki magii ożywił ją i uczynił prawdziwym człowiekiem. Tylko ona mogła zrozumieć prawdziwe wnętrze Kekropsa - dobre serce i mądrość - ukryte pod łuskami węża i barbarzyńską twarzą.

Wkrótce Kekrops spłodził ze swoją żoną trzy córki, zwane Herse, Pandrosus i Aglauros, oraz syna, Erysichtona. Wkrótce po tym, w jego okolice zaczęli ściągać ludzie, gdyż małżonka Kekropsa zaczęła objawiać im jego prawdziwą mądrość. Z wielu rodzin, uczących się obrządków religijnych, prawd moralnych, pisania i czytania, wkrótce wyrosła wielka osada, którą pół-wąż nazwał od swojego imienia Kekropią. Lud Attyki był mu bardzo wdzięczny - bo nie tylko nauczył ich, jak żyć w monogamii, grzebać zmarłych, oraz jak używać pisma, ale także stał się ich prawdziwym przywódcą i królem. Wówczas nadmorską osadę ujrzał zazdrosny Posejdon i postanowił wprowadzić w niej swój kult.

Posejdon jednak nie był jedynym, którego Kekropia zainteresowała - spojrzała na nie również łakomym okiem Atena, bogini mądrości, córka Zeusa. Ona także zaoferowała Kekropsowi aby ją czcić w mieście jako patronkę, co bardzo zastanowiło pół-węża. Gdy obaj bogowie dowiedzieli się o tym, że mają konkurenta, odwołali się do Zeusa o mediację. Ten stwierdził, że tylko sam Kekrops może podjąć tą decyzję. Tak oto Posejdon i Atena przystąpili do konkursu o władzę nad nowym miastem.

Kekrops dzięki swojej mądrości wypracował rozwiązanie - niech obaj bogowie dadzą miastu cenne dary, a on osądzi który dar bardziej się przyda. Ten, który przegra będzie jednak musiał swój dar także pozostawić, mimo braku patronatu nad miastem. Posejdon więc zamachnął się potężnie swoim trójzębem i uderzył nim w skały, z których wytrysnęło źródło. Następnie Atena uderzyła swoją bronią, włócznią, i z niej wyrosły drzewa oliwne. Po chwili zastanowienia Kekrops przyznał, że słonej wody w morzu jest pełno, a drzewa oliwne to prawdziwy skarb, który przyda się do wielu rzeczy. Miasto odtąd należało do Ateny i od niej otrzymało nowe imię - Ateny.

Życie Kekropsa następnie było długie i spokojne, jeśli nie liczyć faktu przedwczesnej śmierci jego syna, Erysichtona. Gdy w końcu jego długi żywot się wyczerpał, zmarł bez żadnego syna, przed śmiercią wyznaczając jednak następcę - wychowanka Ateny, Erichtoniosa. W mieście jednak pojawił się uzurpator, Kranaos, który zagarnął tron dla siebie. Minęły długie lata, w ich trakcie wiele tragicznych wydarzeń, z potopem włącznie, a Kranaos utonął, po czym zastąpił go Amfiktion, syn Deukaliona, syna Prometeusza (http://archeos.pl/grecja/artykul/1612). Jednak i Amfiktionowi władza w Atenach nie była pisana - po należną mu władzę przybył Erichtonios i zasiadł na tronie Kekropsa.

Następny mityczny król Aten: Erichtonios
Tytuł: Odp: Kekrops
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras w 14.01.2009, 20:25:08
Czy postać jest jakaś bardzo autentyczna, bowiem to z tym lepieniem kobiety jest dla mnie jakoś zbyt naciągane.

P.S. Bardzo oryginalnie wyglądają te komentarze.
Tytuł: Odp: Kekrops
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 14.01.2009, 20:31:41
Motyw "lepienia człowieka z gliny" nie był wcale jednorazowy. Mówi się o tym, że robił to Kekrops, Prometeusz, czasem Deukalion, albo nawet sama Gaja, zależy od interpretacji. Akurat wersja z ulepieniem żony z gliny była bardziej wiarygodna od tej córki Akteusa, więc jej się trzymam.
Tytuł: Odp: Kekrops
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras w 14.01.2009, 20:35:18
Ale Daukalion to nie lepił, więc to moim zdaniem kolejne lekkie naciągnięcie.  :)
Tytuł: Odp: Kekrops
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 14.01.2009, 20:39:17
A widzisz, jest wersja mitu, która mówi, że Deukalion ludzi z gliny lepił.