Forum Archeos

Główne cywilizacje => Mitologia => Grecja => Biografie => Wątek zaczęty przez: Kalontas w 17.02.2009, 16:23:30

Tytuł: Kojos
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 17.02.2009, 16:23:30
Pośród dwunastu Tytanów, synów Uranosa (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/4933) i Gai (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/4798), znalazł się między innymi Kojos, narodzony według różnych wersji jako drugi lub czwarty z Tytanów płci męskiej. Posiadać on miał standardowo antropomorficzny wygląd, dzięki któremu zaskarbił sobie kult wśród śmiertelników za czasów panowania Tytanów. Często jednak mówi się, że jego ojciec ukarał go na równi z bardziej dzikimi braćmi i wrzucił go do Tartaru. Czasem jednak spotyka się wersję, że tylko Cyklopi (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/4863) i Sturęcy (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/4863) tam się znaleźli, a Kojos brał udział w spisku Kronosa na ojca.

Gdy mówi się o uwięzieniu Kojosa w Tartarze, Kronos przychodzi do wielu latach do jego więzienia i - uprzednio obaliwszy ojca - uwalnia swoich braci. Kojos, jako najmądrzejszy ze wszystkich Tytanów, stał się bogiem mądrości i wraz ze swoją bliźniaczą siostrą Fojbe, boginią wyroczni, jako żoną osiedlił się na dalekiej północy gdzie jako filar podtrzymywał niebo przed upadkiem na ziemię.

Kojos i Fojbe doczekali się przynajmniej dwóch córek, Leto i Asterii. Choć żadna z nich nie odegrała większej roli w dziejach świata, obie bardzo się nie lubiły i we wszystkim współzawodniczyły. Starsza stała się boginią macierzyństwa i skromności oraz ochraniającą dzieci przed niebezpieczeństwem. Młodsza stała się boginią czarnej magii, nekromancji i proroczych snów. Gdy nadszedł czas Tytanomachii i Zeus rozpoczął wojnę z Kronosem i jego braćmi, w tym Kojosem, Leto stanęła po stronie nowego pokolenia, a Asteria walczyła u boku ojca - i jako jedna z niewielu Tytanów zbiegła przed karą i ukrywała się na świecie przez długie lata.

Kojos dzielnie bronił północnego filaru, który nadał mu brat, jednak nie mógł sprostać sile Zeusa, wyposażonego w moc piorunów. Wkrótce najmłodszy z synów Kronosa obalił Tytana mądrości i strącił go ponownie w otchłanie Tartaru, gdzie miał spędzić resztę wieczności. Zeus potem z jego starszą córką, Leto, miał dwójkę dzieci - słynne bliźniaki, Apolla i Artemidę - a młodszą, Asterię, ścigał po całym świecie aż do czasów Heraklesa. W końcu, Kojos, razem z pozostałymi Tytanami, został przez Zeusa ułaskawiony i umieszczony na Polach Elizejskich, gdzie ma spoczywać do dziś.