Forum Archeos

Główne cywilizacje => Mitologia => Grecja => Biografie => Wątek zaczęty przez: Kalontas w 19.02.2009, 19:23:15

Tytuł: Mnemozyne
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 19.02.2009, 19:23:15
Pośród sześciu córek Uranosa (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/4933) i Gai (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/4798) znalazła się niejedna, która przetrwała upadek swoich braci i służyła potem nowemu pokoleniu tak samo, jak poprzedniemu. Jedną z nich była Mnemozyne - podobnie jak w wypadku pozostałych jej sióstr, nikt nie twierdzi aby znalazła się ona w Tartarze razem ze swoimi braćmi (zapewne Uranos był feministą...), jednak jeśli tam była (gdyż znajdują się autorzy, którzy mówią o wszystkich starszych od Kronosa w Tartarze), uwolnił ją jej najmłodszy brat, Kronos (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/4969), i nadał jej pozycję w swoim panteonie - Mnemozyne stała się boginią pamięci i patronką bardów i poetów.
obraz nr 1 ##
W czasach panowania jej najmłodszego brata, Mnemozyne nie związała się na stałe z żadnym ze swoich braci, choć niektórzy mówią o dwóch córkach, które miały być - wspólnie z Mnemozyne - "muzami starszymi". Córki te miała mieć z Kojosem. Jej rola w tamtych czasach była dość ograniczona, gdyż rodzaj ludzki dopiero zaczął kiełkować, a to jemu właśnie Tytanka ta nadała język i poezję. Wkrótce jednak, cały świat miał ruszyć z posad, gdyż najmłodsze dziecko Kronosa, Zeus, wywołało wojnę na skalę światową.

Podczas tego masowego buntu, Mnemozyne zdecydowała, że nie będzie wspierać żadnego ze swych brutalnych braci i przyłączyła się do nowego pokolenia. Nie wiadomo o żadnych jej czynach w tamtych czasach, ani wielkich walkach, które by stoczyła (bo doprawdy, nie przystawało to kobiecie wówczas, boskiej czy nie) - wiemy jedynie, że razem z Temidą (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/5009) przystała do Zeusa. I to w więcej niż jednym sensie.

Już po upadku Kronosa, Temida została pierwszą żoną Zeusa i urodziła mu sześć córek. Małżeństwo to jednak nie trwało długo i wkrótce król bogów szukał kolejnej żony. Przewinął się przez epizod z Metydą, po czym zainteresował się inną ze swoich ciotek - Mnemozyne właśnie. Z Tytanką Zeus spłodził dziewięć córek jakże ważnych dla ludzi i ich poetów - same muzy, które przejęły od swoich tytanicznych poprzedniczek rolę inspiratorek sztuki w sercach śmiertelników. Późniejsza rola Mnemozyne w mitach jest bardzo ograniczona, a wręcz znikoma - z rzadka jedynie bardowie przywoływali ją w swoich inwokacjach rozpoczynających swoje heroiczne eposy.
Tytuł: Odp: Mnemozyne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras w 20.02.2009, 11:51:21
Nie rozumiem stwierdzenia, że Uranos był feministą.
Tytuł: Odp: Mnemozyne
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 20.02.2009, 13:39:47
Bo kobiety podobno wszystkie oszczędził, a mężczyzn ukarał. Taki żart. ;)
Tytuł: Odp: Mnemozyne
Wiadomość wysłana przez: Pitagoras w 20.02.2009, 19:00:39
A to ci dziwne podejście, że nie ocalił płeć przeciwną, a nie swoją. Brak jakieś wewnętrznej solidarności.
Tytuł: Odp: Mnemozyne
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 20.02.2009, 19:16:59
Dlatego właśnie mówię o feminiźmie... choć to trochę nietypowe dla antycznych Greków.