Forum Archeos

Główne cywilizacje => Mitologia => Grecja => Biografie => Wątek zaczęty przez: Kalontas w 14.03.2009, 15:53:27

Tytuł: Tyche
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 14.03.2009, 15:53:27
Tyche była uważaną za jedną z najważniejszych dla przeciętnego Greka bogiń, gdyż odpowiadała za tzw. "koło fortuny" - zmienne koleje ludzkiego losu, raz prowadzące do niezwykłego szczęścia, a potem gwałtownie obracające się w strasznego pecha. Aby ją ubłagać i sprowadzić na siebie szczęście, czasem nazywano ją Eutychią czyli "dobrym fartem". Jako tak istotna bogini powinna mieć ustalony rodowód, jednak z tym bywało różnie. Nie tylko różni autorzy są niezgdoni co do tego, czy była córką Zeusa, czy może Okeanidą, a niektórzy wręcz twierdzą, że Tyche to nie jedna osoba, a jest ich wiele. Dla potrzeb tego artykułu przyjmiemy, że była to jedna bogini, córka Okeanosa (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/4978).
obraz nr 1 ##
Spośród większości swoich sióstr i braci wyróżniała się tym, że daremnie można szukać jej rzeki, jeziora czy morza. Nawet bogini sławy, Klimene (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/5082), i bogini mądrości, Metyda (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/5074), miały takowe. Jako pozbawiona swojej rzeki, miała wciąż wędrować po świecie i ślepo obdarzać ludzi darem szczęścia. W końcu spotkała na swojej drodze córę Zeusa i Temidy, boginię pokoju, Eirene (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/1359). Ponieważ pokój i szczęście zazwyczaj idą w parze, te dwie panie też się polubiły i stały się nieodłącznymi przyjaciółkami.

Eirene przedstawiła swoją przyjaciółkę bogini Demeter, z którą też często przebywała. Towarzyszyły one jej przez długie lata, aż do momentu, gdy Demeter związała się z drobnym bożkiem, Jazjonem, bogiem urodzajnego wnętrza ziemi. Ponieważ o rękę bogini urodzaju starał się sam Gromowładny, Tyche razem z Eirene ukrywały ten romans przed światem. Niestety, wiecznie się tego ukryć nie dało i w końcu narodził się Demeter syn - Plutos, bóg bogactwa. Zeus zdenerwował się z tego powodu i poraził ojca dziecka piorunem, a tym samym malec pozostał bez opieki. Tyche go porwała i razem z Eirene zaczęły wychowywać małego bożka.

Gdy Plutos dorósł i został przez Zeusa oślepiony za rozdawanie wszystkim bogactwa, Tyche próbowała znaleźć dla niego lekarstwo, ale w żaden sposób się to nie udało i Plutos zaczął na ślepo dawać swoje dary komu podleci. Pech chciał, że Tyche przysięgła mu gdy jeszcze był dzieckiem, że będzie dawać szczęście, komu on da bogactwo... i w ten sposób szczęście i bogactwo po dziś dzień chodzą razem, ale dają swoje dary na ślepo. Nie znamy żadnych późniejszych losów Tyche, choć paru królów uważało się za jej synów.