Forum Archeos

Różne => Newsy => Wątek zaczęty przez: Drizzt w 24.03.2009, 16:09:35

Tytuł: Susza odsłania nieznane zabytki Mezopotamii
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w 24.03.2009, 16:09:35
Irak nęka najstraszniejsza susza od wielu dekad. Jednak to, co jest przekleństwem dla rolników i rybaków, jest szansą dla archeologów. Opadające wody Eufratu odsłoniły wiele stanowisk archeologicznych. Wśród nich są takie, o których istnieniu nie mieliśmy dotąd pojęcia.

Ratib Ali al-Kubaisi, dyrektor Departmentu Starożytności w prowincji Anbar (http://en.wikipedia.org/wiki/Al_Anbar_Governorate), należy do tych, których susza cieszy. - Anbar uważa się za pustynną prowincję bez historycznego znaczenia. Teraz odkryliśmy, że jest jednym z najważniejszych archeologicznych rejonów w Iraku. Ta część kraju była zasiedlona jako pierwsza - mówi mediom.

W połowie lat 80. Saddam przedzielił Eufrat tamą i powstało rozlewisko długości blisko 200 km. Teraz zalew skurczył się o 90 proc. i odsłonił to, co niegdyś zalała woda. Zanim powstała tama co najmniej częściowo przebadano 75 stanowisk archeologicznych z okresu od 3000 lat p.n.e. do okresu rzymskiego. Wśród zalanych zabytków były m.in. starożytne żydowskie osady. Teraz jednak Ratib mógł dotrzeć do niektórych stanowisk po raz pierwszy. Należy do nich np. klif z wykutymi chrześcijańskimi grobowcami. Choć woda poważnie je uszkodziła, to zdaniem Ratiba wciąż mają wielką wartość.

Wśród kompletnie nieznanych stanowisk jest między innymi kamienny mur wokół którego znaleziono ogromne ilości ceramiki. Zdaniem irackiego archeologa są to pozostałości rowu irygacyjnego z czasów rzymskich. - Badaliśmy ten rejon lata temu, ale to miejsce było ukryte pod zwałami ziemi. Odsłoniły je dopiero ustępujące wody - opowiada Ratib. Odsłonięte przez wode zabytki przyciągają jednak nie tylko archeologów. - Około rok temu, gdy wody zaczęły opadać, zaczęły wyłaniać się te zabytki - mówi o wystających z wody kamiennych ruinach rybak Sa’ad Nadżi. - Zaczęliśmy oglądać to miejsce i znaleźliśmy gliniane dzbany, stare kości, monety, a nawet złotą biżuterię. Nic dziwnego, że suche teraz dno zalewu przyciąga rabusiów. Ratib liczy, że uda się wykorzystać daną przez naturę szansę dla przeprowadzenia prac wykopaliskowych. Pytanie tylko, czy rząd targanego poważnymi kłopotami kraju da mu na to pieniądze.

http://archeowiesci.wordpress.com (http://archeowiesci.wordpress.com)
Tytuł: Odp: Susza odsłania nieznane zabytki Mezopotamii
Wiadomość wysłana przez: Thor w 26.03.2009, 00:21:53
Chociaż coś ciekawego się odkryło z tej suszy? Czy jeszcze nic nie zaczęli badać?
Tytuł: Odp: Susza odsłania nieznane zabytki Mezopotamii
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 26.03.2009, 00:38:18
Z newsa wynika, że dopiero chcą pieniądze na badania, więc raczej za wiele nie mają. :P
Tytuł: Odp: Susza odsłania nieznane zabytki Mezopotamii
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w 26.03.2009, 16:07:40
Na razie nic nie wiadomo w tej sprawie, chociaż pewnie już zaczęli wykopaliska... ;P Może.
Tytuł: Odp: Susza odsłania nieznane zabytki Mezopotamii
Wiadomość wysłana przez: Winez w 20.10.2016, 10:16:12
po suszy zawsze są jakieś skarby..