Forum Archeos

Różne => Newsy => Wątek zaczęty przez: Drizzt w 30.03.2009, 09:59:50

Tytuł: Zadziwiająco stare ostrze z żelaza
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w 30.03.2009, 09:59:50
Żelazo jest jednym z najważniejszych surowców w dziejach ludzkości. Jest twardsze i wytrzymalsze niż stosowane wcześniej metale - miedź czy brąz. Wielkie korzyści płynące z jego stosowania pierwsi mieli okazję docenić mieszkający w Anatolii Hetyci. Dotychczas wszystko wskazywało na to, że Hetyci zaczęli wytwarzać broń z żelaza około 1500 r. p.n.e. Jednak odkrycie japońskich archeologów powoduje, że można pokusić się o przesunięcie początków metalurgii żelaza o kilkaset lat wstecz.

Podczas wykopalisk w Kaman-Kalehoyuk, około 100 kilometrów na południowy-wschód od Ankary, japońscy archeolodzy znaleźli w 2000 r. żelazne fragmenty, które po połączeniu miałyby łącznie 5 cm długości. Są one bardzo mocno skorodowane, ale prześwietlenie promieniami rentgena wykazało, że kawałki mają ostry brzeg. Zdaniem naukowców były one niegdyś częścią sztyletu. Ale ostrze to nie wszystko. Naukowcy znaleźli też kawałek żużlu o średnicy 2 cm oraz dwie skały zawierające żelazo. Wszystkie te zabytki znajdowały się w warstwie datowanej na lata 2100-1950 lat p.n.e.

W ubiegłym roku Hideo Akanuma z muzeum w Iwate przebadał znalezione fragmenty żelaza. - Odkrycie w tej samej warstwie żelaza w różnych etapach produkcji i surowca jest mocnym dowodem na to, że wytapiano tam żelazo - mówi japoński naukowiec. Wypowiedź Akanumy może wam się wydać dziwna. W końcu samo istnienie resztek wyrobu z danego materiału jest wystarczającym dowodem na to, że ten materiał wytwarzano. Z żelazem jednak nie jest tak łatwo. Znamy bowiem przypadki wykuwania w starożytności wyrobów z żelaza meteorytowego. Tymczasem wytapianie żelaza z rudy, to już znacznie wyższa szkoła metalurgii.

http://archeowiesci.wordpress.com (http://archeowiesci.wordpress.com)
Tytuł: Odp: Zadziwiająco stare ostrze z żelaza
Wiadomość wysłana przez: Winez w 20.10.2016, 10:17:30
to jest prawda co tutaj zostało zapisane, zgadzam się z tym
Tytuł: Odp: Zadziwiająco stare ostrze z żelaza
Wiadomość wysłana przez: Tommy5382 w 06.04.2020, 20:43:00
Jestem w szoku po tym, co przeczytałem. Ciekawe forum, czytam dalej.