Forum Archeos

Główne cywilizacje => Mitologia => Grecja => Biografie => Wątek zaczęty przez: Kalontas w 30.04.2009, 00:41:03

Tytuł: Eris
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 30.04.2009, 00:41:03
Większość bogów mitologii greckiej miała dość złośliwe i nieustępliwe charaktery, czasem wręcz otwarcie złośliwe, większość z nich jednak ludzie czcili i lubili ze względu na ich dobrodziejstwa i dary. Trudno trafić na boga, którego można by określić jako jednoznacznie złego, takiego którego po prostu nikt nie lubi, pod żadnym względem. A jednak jedna taka - i to dość ważna - figura się znalazła. Chodzi nie o kogo innego, ale o boginię niezgody, Eris. Najczęściej mówiło się, że jest córką Nyks (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/5370), czasem dodawano że jej ojcem był Erebos, partner Nyks. Homer wprawdzie mówi, że była siostrą Aresa (a więc córką Zeusa (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/5442)) lecz była to zapewne kwestia czysto metaforyczna.
obraz nr 1 ##
Od samego początku bogini Eris przejawiała cechy, które uosabiała, czyli niezgodę. Podobno jej rodzice zaraz po narodzinach popadli w kłótnię, co zrobić z tym dzieckiem. W końcu Nyks pozbyła się jej i kazała jej szukać ofiar w śmiertelnikach. Bardzo jej się to udało, gdyż na młodej Ziemi siała niezgodę tak skutecznie, że ludzie ciągle tylko walczyli ze sobą. W końcu, znalazła sobie odpowiednie towarzystwo - bóg wojny Ares przechodził ze swym orszakiem, walcząc z każdym kto mu się sprzeciwił. Ponieważ ona lubiła oglądać wojenną pożogę, a Ares potrzebował skutecznego siewcy niezgody, ta dwójka połączyła siły i od tamtej pory mieli być niemal nierozłączni. Czasem jednak i Ares miewał jej dość i szukał spokoju na Olimpie.

Podobno któregoś razu Eris zawitała na Olimp, ku wrogości wszystkich bogów, którzy momentalnie chcieli ją wypędzić. Ona jednak zdołała wywołać kłótnię i niezgodę między Zeusem, a Herą (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/5478), przez co wykorzystała moment i uwiodła na chwilę Zeusa, rodząc mu potem córkę Ate, czyli zaślepienie. Ate, gdy dorosła, podążała za matką krok w krok, zaślepiając tych, którzy popadli w sidła niezgody. Gdy jednak matka i córka odeszły z Olimpu, bogowie postanowili że pozbędą się jej raz na zawsze i nie zaproszą jej nawet na żadne śluby. Niestety, to też obróciła przeciwko nim.

Albowiem najsłynniejszy mit z udziałem Eris opowiada o tym, jak wywołała największą wojnę starożytności. Gdy nie zaproszono jej na ślub Peleusa i Tetydy - na który zaproszono każdego innego boga - postanowiła się zemścić. Przybyła na wyspy Hesperyd i skłóciła siostry ze sobą, a wykorzystawszy moment ich nieuwagi, ukradła jedno złote jabłko. Następnie przybyła z tym jabłkiem, nieproszona, na ślub i rzuciła je pomiędzy trzy rozmawiające boginie, uprzednio wygrawerowawszy na nim napis "dla najpiękniejszej". Hera, Afrodyta (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/5058) i Atena (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/5531), bo o nich mowa, momentalnie pokłóciły się o to komu należy się to jabłko i zażądały od trojańskiego królewicza Parysa osądzenia, która z nich jest najpiękniejsza. Resztę tej historii chyba już znamy - tu powiem tyle, że przez ten spór wybuchła wojna trojańska.

Odnośnie innych dzieci Eris, mówiono że bez ojca zrodziła z siebie wiele strasznych rzeczy - wszelkie bóle, kłamstwa, prośby, walki, okrzyki, a także "anty-Hory", Dysnomię, Adikię i Polemosa - oprócz nich wiele innych rzeczy, których nikt na świecie nie chciał, a wiele z nich zamknięto w puszce Pandory. Jak to trafnie określał poeta, Eris była "przez nikogo nie kochana, choć wielu posiadła" - i tak jest niestety do dziś. Do dziś zwykła niezgoda potrafi wywołać masowe konflikty, choć nie przypisujemy tego już jakimś spersonifikowanym siłom, ale odnaleźliśmy źródło problemu w samych sobie. Eris przetrwała jednak w innej formie - gdy pewne kłopotliwe ciało niebieskie stało się kością niezgody wśród astronomów (odnośnie tego, czy jest planetą, czy nie) otrzymało ono właśnie jej imię.
Tytuł: Odp: Eris
Wiadomość wysłana przez: Thor w 30.04.2009, 22:10:21
Zastanawia mnie, co lepiej zrobić - zapraszać Eris na ślub (i zapewnić kłótnię) czy nie zapraszać (i zapewnić wojnę światową)...
Tytuł: Odp: Eris
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 30.04.2009, 22:32:41
Chyba jednak lepiej zapraszać. :)
Tytuł: Odp: Eris
Wiadomość wysłana przez: grafomanka193 w 27.10.2009, 21:18:36
Dzięki wielkie za ten tekst.  ::) Wreszcie znalazłam coś nowego, a nie kopię Wikipedii  :P Bardzo mi się przydał.  :D
Tytuł: Odp: Eris
Wiadomość wysłana przez: Dziewczyna :D w 13.11.2010, 21:20:48
Hmm ta bogini pasuję do mnie a raczej ja do niej :D Super teraz wypracowanie z polskiego mam na 6+ :D  ;)  ;D :D Strasznie mi się ona podoba muszę jeszcze coś poszukać na temat Ate :D