Forum Archeos

Różne => Newsy => Wątek zaczęty przez: Drizzt w 01.05.2009, 22:21:02

Tytuł: Polacy natrafili na imiona nieznanych władców Egiptu
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w 01.05.2009, 22:21:02
Znów będą płakać włoscy archeolodzy, którzy wiele lat temu zmuszeni byli zaprzestać badań w Tell el-Farcha, bo sponsor wstrzymał finansowanie z powodu niezbyt ciekawych znalezisk.

Kolejny bowiem sezon polskich wykopalisk zakończył się sukcesem. Nasi archeolodzy natrafili m.in. na dzbany z imionami dwóch nieznanych władców egipskich oraz na niecodzienny grobowiec sprzed 5,2 tys. lat ze szczątkami dzieci wmurowanymi w ściany

- Odkryliśmy m.in. grób o bardzo przemyślanej konstrukcji. To właściwie mastaba z charakterystycznymi dla takich budowli niszami. Zbudowano ją ponad 5,2 tys. lat temu, czyli na samym początku dynastii 0. Jest w tej chwili najstarszą mastabą w Egipcie. Starszą o ponad 100 lat i znacznie wspanialszą niż ta, którą odkopaliśmy w poprzednich sezonach - powiedział prof. Krzysztof Ciałowicz.

Prawdziwą niespodziankę kryły ściany tej budowli. Wmurowano w nie szczątki trójki dzieci w wieku 4-6 lat i niemowlęcia. To wyjątkowo zagadkowe znalezisko, które na razie trudno zinterpretować.

Największym odkryciem są jednak dwa potężne dzbany z innego grobu zamożnej osoby, na których były wyryte serechy, czyli pierwsze w Egipcie zapisy imion władców. Niestety są trudne do odczytania.

- Wyryto je płytko na wypalonych już naczyniach. Na pewno jednak są to imiona władców panujących na samym początku dynastii 0, czyli zdecydowanie ponad 5,1 tys. lat temu - opowiada prof. Ciałowicz. - Na jednym dzbanie widać klasyczną fasadę pałacu, ale bez sokoła. W górnej części jest coś, co może być rybą, skorpionem albo harpunem. Na drugim naczyniu jest serech z sokołem, ale zamiast fasady są dwie maczugi. Trzecia znajduje się na zewnątrz serechu.

Nie wiadomo, jak brzmiały królewskie imiona ani na jakim terenie panowali noszący je władcy. - Uważamy jednak, że władali co najmniej Górnym Egiptem i wschodnią częścią delty Nilu, bo jeden z serechów, ten z sokołem, znaleziono kiedyś także w południowym Egipcie - dodaje prof. Ciałowicz.

Na podstawie Gazety Wyborczej (http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80355,6551728,Polskie_cuda_w_Egipcie.html).

W poprzednich latach Polacy odkryli w Tell-el Farcha m.in. sześć browarów, które tworzą jedno z najstarszych w Egipcie centrów produkcji piwa, dziesiątki figurek z kłów hipopotama przedstawiających ludzi, zwierzęta i przedmioty oraz jedną z najstarszych palet pisarskich. Największą sensacją było jednak odkrycie w 2006 roku dwóch około półmetrowych figurek ze złotej blachy przedstawiających zdaniem prof. Ciałowicza władcę i jego syna.

http://archeowiesci.wordpress.com/ (http://archeowiesci.wordpress.com/)
Tytuł: Odp: Polacy natrafili na imiona nieznanych władców Egiptu
Wiadomość wysłana przez: KazuaR w 01.05.2009, 22:28:02
I teraz niech mi ktoś powie, że te browary były przypadkiem znalezione... -.- Polak potrafi. ;]

Ciekawe, ile zajmie odczytanie imion.
Tytuł: Odp: Polacy natrafili na imiona nieznanych władców Egiptu
Wiadomość wysłana przez: Drizzt w 01.05.2009, 22:30:27
Cicho KazuaR... xD Że lubimy piwo to nie znaczy że 5tys letnie piwo będzie Polakom smakować... xD
A co do tych imion, to może nawet potrwać miesiące... albo dni... zależy ile tego piwa znaleźli. :D
Tytuł: Odp: Polacy natrafili na imiona nieznanych władców Egiptu
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 01.05.2009, 22:35:44
Piwo wg przepisu Egipcjan wcale współczesnym ludziom nie smakuje. To piwo i tamto piwo to zupełnie różne rzeczy.

Tak się zastanawiam nad tym serechem z rybą. Ryba była bowiem symbolem Setha, boga którego uważano za pana Delty Nilu. Być może jest to ślad, że Seth rzeczywiście był uważany za deltowego odpowiednika Horusa przez samych mieszkańców Delty.