Forum Archeos

Główne cywilizacje => Mitologia => Grecja => Biografie => Wątek zaczęty przez: Kalontas w 08.05.2009, 17:52:52

Tytuł: Thaumas
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 08.05.2009, 17:52:52
Gdy Kronos (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/4969) obalił swego ojca, Uranosa (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/4933), Gaja (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/4798) zaczęła szukać sobie nowego partnera. Nie chciała mieć nic wspólnego z obrzydliwych Tartarosem (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/4934), toteż związała się z innym swoim potomkiem, bogiem mórz, Pontosem (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/4952). Ten chętnie przyjął pramatkę do siebie i żył z nią potem długie lata. Po kilku latach, Gaja urodziła Pontosowi liczne dzieci - w tym dwie córki, Keto i Eurybia, a także trzech synów - Nereus, ojciec pięćdziesięciu nimf, Thaumas, bóg zjawisk na morzu i w końcu Forkos, bóg morskich głębin i katastrof morskich. Thaumas wkrótce dorósł i od razu opisywany był jako "morski starzec".

Wkrótce Thaumas zaczął sobie szukać odpowiedniej żony. Po długich wędrówkach, odwiedził Tytana Okeanosa (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/4978) i jego tysiące córek. Tytan, będąc pod wrażeniem mocy Thaumasa, powodujących wszelkie cuda i zjawiska na morzu, zaoferował mu rękę jednej ze swoich córek. Po starannym wyborze, Thaumas wybrał Elektrę, boginię chmur burzowych, powodującą na zlecenie Zeusa burze, z których on ciskał pioruny. Razem z Elektrą wkrótce Thaumas doczekał się potomstwa, które było dużo sławniejsze od niego.

Do dzieci tych należała przede wszystkim Iris, bogini tęczy. Piękna, uskrzydlona dziewczyna tworzyła na niebie kolorowy most, po którym poruszała się, donosząc wieści od bogów i do bogów, pełniąc rolę posłanki na długo przed Hermesem. Oprócz Iris, Thaumas i Elektra doczekali się jeszcze trójki równie pięknych córek, zwanych Okypete, Kelajno i Podarge. Wówczas były one piękne i uskrzydlone jak Iris, ale w jakiś trudny dziś do odgadnięcia sposób obraziły bogów i zostały zaklęte w postacie podobne do Syren, pół-kobiet, pół-ptaków. I tak jednak służyły bogom, nazywane były psami Zeusa, wykonując jego wyroki, jak choćby na trackiego króla Fineusa, kiedy to o mało nie postradały życia, a uratowała ich tylko własna siostra.

O ile Iris odpowiadała za tęczę, a Harpie za sztormy, ich ojciec był głównie bogiem zjawisk na morzu i - jak jego imię wskazuje - morskich cudów. Wiele więcej o nim nie wiemy ponad jego potomstwo i małżonkę, poza tym że marynarze czasem opowiadali o spotkaniu tego boga na dalekich i opuszczonych wodach, gdzie mogli podziwiać jego cuda, a na końcu mieli być obdarowani różnymi darami. Ile w tym "morskich opowieści", a ile śladów rzeczywistych spotkań z morskimi cudami, trudno dziś już ustalić. W każdym bądź razie, Thaumas cieszył się kultem wśród marynarzy, którzy prosili o piękne widoki na morzu, i relatywnym spokojem, gdyż nikt nie niepokoił go w jego dalekiej domenie. Widywano go tak rzadko, że nawet trudno ustalić jak wyglądał - albo jak zwykły człowiek, albo podobnie do swoich braci.
Tytuł: Odp: Thaumas
Wiadomość wysłana przez: Thor w 09.05.2009, 00:57:03
Żadnego obrazka z nim nie ma?
Tytuł: Odp: Thaumas
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 09.05.2009, 14:40:35
Można znaleźć tylko współczesną radosną twórczość i obrazy, które nie wiadomo kogo przedstawiają i "być może" Thaumasa.