Forum Archeos

Główne cywilizacje => Mitologia => Grecja => Biografie => Wątek zaczęty przez: Kalontas w 23.05.2009, 18:47:25

Tytuł: Kirke
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 23.05.2009, 18:47:25
Choć pośród kochanek boga słońca, Heliosa (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/5201), dość mało jest śmiertelniczek, większość jego sławnych dzieci to osoby śmiertelne. Jedną z pół-boskich kochanek Heliosa była nimfa Okeanida Perseis, która swoją siedzibę miała na Krecie. Na tej skąpanej w słońcu wyspie dostrzegł ją Helios i zabrał ze sobą do swojego złotego pałacu. Wkrótce urodziło im się kilkoro sławnych dzieci - córki Kirke i Pazyfae oraz synowie Ajetes (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/5622) i Perses. O ile synowie popadli w konflikt o Korynt (którym i tak żaden z nich potem nie władał), córki pokojowo wzięły sobie domeny odpowiednio na wyspie Ajai na dalekim zachodzie i na Krecie. Nie będziemy się teraz zajmować Pazyfae, a Kirke, jedną z legendarnych czarownic greckich mitów.
obraz nr 1 - Kirke, Charles Gumery ## 1
Podobnie jak jej rodzeństwo, Kirke również była poddaną Hekate (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/5517), bogini czarownic. Jednak w odróżnieniu od większości czarownic, była ona nieśmiertelną nimfą, wiecznie młodą i piękną. Dawało jej to niezwykły urok, którym uwodziła licznych żeglarzy, którzy zabłądzili na jej odległą wyspę. Gdy jednak szukała sobie domeny, poprosiła ojca by obwiózł ją w swoim rydwanie po świecie. Pojechała razem z Heliosem i Ajetesem po nieboskłonie, dostrzegając piękną wyspę na dalekim zachodzie, na brzegach Okeanosu. Helios tam ją zostawił, po czym wyjechał z Ajetesem do Kolchidy. Rodzeństwo już nigdy więcej się nie widziało.

Kirke miała na swojej wyspie cały lud, który czcił ją niczym swoją boginię i władczynię. Ze względu na odległą domenę, mogła się poświęcić studiom czarów, których uczyła ją starannie jej szwagierka i bogini, Hekate. Nauczyła się od niej skomplikowanych czarów iluzji, metamorfoz, a nawet nekromancji. Żyła by tak w spokoju na tej wyspie, gdyby nie nagłe przybycie niespokrewnionych gości. Na jej wyspę zawitał okręt Argo, z jej bratanicą Medeą na pokładzie. Na zlecenie Hekate, matki dziewczyny, Kirke udzieliła jej schronienia i obroniła przed jej ojcem, a swoim bratem. Gdy Ajetes zaczął domagać się, że jako ojciec ma prawo rządzić swoją niezamężną córką, Kirke sama zaproponowała by Jazon i Medea wzięli ślub, po czym sama im go udzieliła. Król-czarownik musiał dać za wygraną i wrócić do swojego królestwa.
obraz nr 2 - Kirke oferująca puchar Odyseuszowi, John William Waterhouse ## 2
Po odpłynięciu Argo, Kirke znów długie lata żyła spokojnie, nie wadząc nikomu, aż jej spokój zakłóciła banda rozkrzyczanych rozbitków wracających spod Troi. Achajski dowódca Odyseusz zabłądził na Ajaję w poszukiwaniu swojej ojczyzny, Itaki, i załoga jego okrętu, jak to przywykła robić na obcych wyspach, zaczęła wybijać stada świń Kirke. Zdenerwowana czarownica postanowiła ich za to ukarać i zamieniła ich samych w wieprzki, choć samego Odysa postanowiła uwieść. Pewien okres czasu achajski wódz spędził na jej wyspie, aż w końcu dowiedział się od samego Hermesa o tym, co się naprawdę stało z jego ludźmi. Z pomocą boga posłańców, heros zmusił wiedźmę do odczarowania jego ludzi, po czym odpłynął. Zostawił jednak Kirke dziecko - Telegonosa.

Telegonos po latach ruszył w podróż w poszukiwaniu swojego ojca, zmierzając w kierunku Grecji. Tutaj o nim napiszę tylko tyle, że gdy dotarł na Itakę, nie rozpoznał Odysa i go zgładził, po czym - w miarach dość osobliwego zadośćuczynienia - ożenił się z wdową po nim, a swoją macochą - Penelopą. "Młoda" para wyjechała do Italii, gdzie doczekała się syna Italosa, od którego cały półwysep wziął swoją nazwę. Sama Kirke prawdopodobnie miała jeszcze przynajmniej jedno dziecko, satyropodobnego Faunosa, syna Posejdona (http://archeos.pl/grecja/mitologia/artykul/5435). Natomiast według innych autorów, dzieci jej i Odyseusza było albo więcej, albo były to inne osoby. Według Hezjoda byli to Agrios i Latinos, według Hygina mieli jeszcze syna Naushitousa, a Latinos był synem jej i Telemacha, syna Odysa i Penelopy. Co stało się z nią potem - nie wiadomo, gdyż na tej historii jej znane dzieje się kończą. Ponieważ była nieśmiertelna, nie umarła, więc zapewne jej boski ojciec w końcu ukrył jej magiczną wyspę przed oczami wścibskich śmiertelników. Są nawet tacy, którzy twierdzą, że Trójkąt Bermudzki to osłona, którą wyczarowała by nie niepokoiło ją więcej Odysów.
Tytuł: Odp: Kirke
Wiadomość wysłana przez: Thor w 24.05.2009, 01:09:47
Od dzieciństwa mnie ta postać intrygowała i bardzo mi się podobała. Tak kiedyś wierzyłem w takie rzeczy to marzyłem że kiedyś trafię na tą jej wyspę... lol.
Tytuł: Odp: Kirke
Wiadomość wysłana przez: Kalontas w 24.05.2009, 13:03:39
E tam, ja wolałem Kalipso. Przynajmniej by moich przyjaciół w świnie nie zmieniła. :D