Forum Archeos

Główne cywilizacje => Grecja => Mitologia => Wątek zaczęty przez: Polcia1515 w 13.09.2010, 17:41:23

Tytuł: Dionizos - Bóg wina
Wiadomość wysłana przez: Polcia1515 w 13.09.2010, 17:41:23
Dionizos był synem Zeusa i narodził się w dziwny sposób. Gromowładny zakochał się w śmiertelnej kobiecie- Semele. Była ona córką Kadmosa, króla Teb. Zazdrosna Hera namówiła łatwo wierną Semele, by poprosiła Zeusa, aby ukazał jej się w całym boskim majestacie. Niestety Semele spłonęła, gdy Zeus ukazał jej się Ziemiance wśród grzmotów i błyskawic. Gromowładny uratował dziecko, które wkrótce miało się narodzić. Wydobył je z łona matki i zaszył we własnym udzie. Po jakimś czasie z ciała Zeusa wydostał się mały Dionizos.

Dionizos był mężczyzną przedziwnej urodzie; jego włosy były złociste i miękkie, a spojrzenie łagodne.

(http://archeos.pl/forum/index.php?action=dlattach;topic=5942.0;attach=8237;image)

"Złoty Bóg" miał swoich głośnych towarzyszy, których zwano "orszakiem Dionizosa".

Bóg ten jest najbardziej tajemniczy ze wszystkich. Istnieje wiele mitów z udziałem tego boga. Na przykład mit o Midasie, który poprosił go aby wszystko co dotknie zamieniło się w złoto. Prawdopodobnie Tezeusz nie zostawił Ariadny tylko za sprawą Dionizosa zostawił dziewczynę na wyspie, by "Złoty Bóg" mógł pojąć ją za żonę.
Tytuł: Odp: Dionizos - Bóg wina
Wiadomość wysłana przez: Geruzja w 17.11.2012, 14:22:12
 :) ;DProszę autora o więcej informacji. Jeżeli chodzi o Midasa, proszę o odpowiedź, czy znamy więcej niż te mity: że zamieniał wszystko w złoto i że wyrosły mu ośle uszy.
Tytuł: Odp: Dionizos - Bóg wina
Wiadomość wysłana przez: wojtekkyzik w 02.03.2018, 15:20:48
O tym udzie to pierwszy raz słyszę.. Dzięki za ciekawe info :)
Tytuł: Odp: Dionizos - Bóg wina
Wiadomość wysłana przez: Kasander w 27.02.2020, 13:48:00
Jeśli chodzi o Midada to najpopularniejsze są te dwa mity, czyli o złotym dotyku i oślich uszach, ale można znaleźć też trochę informacji o tej postaci. W Mitach greckich Gravesa jest o nim cały rozdział, autor pisze tam, że Midas został adoptowany przez Gordiasa i po jego śmierci wstąpił na tron Frygii. We stępie są podane ciekawostki o tym, że miał słynny ogórd różany, gdy był niemowlęciem to przepowiedziano, że czekają go w przyszłości wielkie bogactwa, a jego nauczycielem był Orfeusz. W Bogach i herosach mitologii greckiej i rzymskiej Zamarovskiego znalazłem informację o tym, że Midas był również postacią historyczną. W ruinach Gordion znaleziono monety z imieniem i wizerunkiem Midasa. Zamiast korony ma na głowie czapkę z oślimi uszami, co sugeruje, że były to tamtejsze insygnia królewskie. Poszukałem i być może o tej monecie mowa:
(https://www.cngcoins.com/photos/big/680775.jpg)