Forum Archeos

Główne cywilizacje => Mitologia => Egipt => Mity => Wątek zaczęty przez: LordOfMythology w 29.06.2011, 15:05:15

Tytuł: Wędrówka Re przez nieboskłon
Wiadomość wysłana przez: LordOfMythology w 29.06.2011, 15:05:15
Bóg słońca Ra każdego dnia przez dwanaście godzin płynie przez niebiosa na swej jaśniejącej łodzi. Nocą bóg przybiera kształt boga o głowie barana, Amona, który przy każdym zachodzie słońca znika w gorących, mrocznych i bezwietrznych Zaświatach, aby walczyć tam z siłami chaosu i zapobiec zachwianiu się równowagi świata. Re w dzień płynie przez dwanaście godzin, a Amon nocą przepływa przez dwanaście krain, a w każdej z nich mieszka potwór, chcący rzucić mu wyzwanie.
obraz nr 1 ##Gdy bóg Słońca pojawia się w którymś z tych miejsc, jego blask budzi czającego się tam wroga - kobry plujące ogniem i wielogłowe, skrzydlate węże wyłaniają się z mroków, by rozprawić się z Amonem-Ra, kiedy przez dwanaście godzin wędruje z zachodu na wschód. Najgroźniejszą z bestii jest wąż Apop, lecz statek boga Amona-Ra zawsze spokojnie nad nim przepłynie, ponieważ gdy zbliża się doń słoneczna łódź, boginie rzucają się ku bestii i tną ją nożami, sprawiając, iż zaczyna się wić z bólu i lizać rany.

Wszyscy złoczyńcy i wrogowie Amona-Re zostają pokonani. Nie okazuje im litości - związani po odrąbaniu głów, rzucani są do płonących jam, gdzie dusze cierpią od żaru.

Gdy mija dwunasta godzina, Amon-Re dociera do celu. Przybiera postać Chefrena, chrząszcza bądź skarabeusza, tocząs Słońce na niebo, niczym skarabeusz kulę z odpadków i odradza się jako Słońce, rozpoczynając nowy dzień.

Amon-Re odbywa swoją niebezpieczną podróż każdej nocy i zawsze odnosi zwycięstwo nad siłami ciemności, zagrażającymi istnieniu Egiptu.

obraz nr 2 ##
Walka Ra z Apopem