Forum Archeos

Główne cywilizacje => Grecja => Mitologia => Wątek zaczęty przez: Agatodajmon w 22.04.2014, 02:25:46

Tytuł: Motyw wydania Persefony Hadesowi
Wiadomość wysłana przez: Agatodajmon w 22.04.2014, 02:25:46
Witam

Nie mając wprawy w pisaniu dobrych wstępów, przejdę do sedna. Moje pytanie brzmi: jaki interes miał Zeus w wydaniu Persefony Hadesowi? Kubiak opisuje dość obszernie wszystko to, co działo się przed i po, uwzględniając polityczny interes Zeusa, ale albo pomija (być może uznając za oczywiste, jednak nie dla mnie), albo przedstawia gdzieś, gdzie nie udało mi się znaleźć, dlaczego właściwie do tego wydania doszło? Zeus - jak na moje oko -nie miał w tym przedsięwzięciu żadnego interesu, a potem miał z tego same kłopoty, co zresztą z góry było do przewidzenia.
Starałem się dojść do tego po rezultatach tego zdarzenia. Powstał kult Demeter z dokładnym objaśnieniem wszystkich obrządków, nastąpiły pory roku, Persefona zmuszona była podróżować i w zasadzie to wszystko. Nic wskazującego na jakikolwiek interes Zeusa.
Myślałem o tym jeszcze w ten sposób - być może Zeus zezwolił na to Hadesowi nie chcąc mu się specjalnie narażać? W gruncie rzeczy świat podziemny był bardzo odległy od tego na Olimpie i tylko prędkie nóżki Hermesa zapuszczały się w tę i z powrotem. I tę zasadę "nienarażania się" z chęcią bym przyjął, ale chcę zobaczyć co mają do powiedzenia ludzie wiedzący trochę więcej na ten temat :)

Pozdrawiam