Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Geruzja

Strony: [1]
1
Rzym / Amor i Psyche - Antonio Canova
« dnia: 06.11.2013, 19:27:09 »
Tak znana i realistyczna rzeźba wymaga pokazania jej na naszej szacownej stronie  :) Jest to jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych przedstawień tematu, który znajduje się w Luwrze i który, nie chwaląc się, widziałam własnoocznie  ;p
Dobra,  nie ględzę już, patrzcie i podziwiajcie:

2
Grecja / Odp: Prometeusz- śmieszne
« dnia: 06.11.2013, 19:21:37 »
Wyskoczyło mi to w grafice po wpisaniu frazy "Prometeusz"  ;p Po przeprowadzonym przez mnie wywadzie okazało się, że obrazek pochodzi z Nonsenopedii i dotyczy artykułu o Prometeuszu.   ;D

3
Grecja / Prometeusz- śmieszne
« dnia: 06.11.2013, 16:06:46 »
Humorystyczne przedstawienie mitu o Prometeuszu, które znalazłam w necie  :D


4
Napisz opowiadanie / Odp: Mit o Akryppe
« dnia: 06.11.2013, 15:32:00 »
Dzięki, miewam przebłyski geniuszu  ;)
Tak, spłodziła dziecko z pra (pra w okresie) Zeusa. Było to już bardzo dalekie pokrewieństwo, a zdecydowała się odbyć stosunek właśnie z nim, ponieważ był najprzystojniejszym człowiekiem swoich czasów.
No, w ślimaka  ;D Według mnie była to wystarczająco surowa kara, ponieważ owo zwierzę musi poruszać się pełzając, i musi dźwigać na sobie skorupę.
OK, na przyszłość będę pisać bardziej rozwlekle  :D Ale fajnie, że Ci się podoba.
Thomas z Newark został wymyślony przypadkowo ( z tego co wiem, takowy nie istniał  ;)). Wzięłam dla niego takie imię, bo jest jednym z najstarszych angielskich imion, a Newark wzięło się stąd, że tam umarł Jan bez Ziemi.


5
Grecja / Odp: Upadek Ikara
« dnia: 05.11.2013, 20:42:29 »
Omawialiśmy to w szkole niezliczoną ilość razy  ;) Dla mnie ten obraz to żadna rewelacja, ale artysta na pewno miał talent.

6
Grecja / Odp: Momos
« dnia: 05.11.2013, 19:02:19 »
Nie, z tego co wiem "laska błazna" nie jest związkiem frazeologicznym. Laską błazna nazywamy po prostu kaduceusz  :)

7
Napisz opowiadanie / Odp: Mit o Akryppe
« dnia: 05.11.2013, 15:41:54 »
Specjalnie dla Ciebie publikuję wersję rozszerzoną  :)
_________________________________________________
Prawda jest taka, że w świecie bogów istnieje wyższa i niższa instancja. Tej wyższej przewodzi Król Wszechświata, czyli Bóg przez wielkie B. Miłosierny Ojciec wszystkich ludzi, Pan życia i śmierci. Dobroczyńca ludzkości, Stwórca wszystkiego, który decyduje o życiu człowieka w zaświatach. Tą niższą instancją jest dobrze nam znana dwunastka olimpijska, na czele której stoi Zeus, władca piorunów. Otóż wiecie na pewno, że Bóg jest wszechwiedzący. A to dlatego, że dwunastka olimpijska dostarcza Mu informacji o tym, co dzieje się na świecie. Zeus informuje Go, co dzieje się wśród chmur, Artemida- wśród lasów, i tak dalej. Taki system trwa od stuleci, a właściwie od czasów Wielkiej Bitwy. Rozgorzała ona pomiędzy Bogiem Ojcem a dwunastką olimpijską, a stawką była władza nad umysłami ludzi. Bóg Ojciec miał po swojej stronie aniołów i dusze zbawione, a Olimpijczycy- wszystkie stworzenia mityczne. Wygrał Bóg Ojciec, jako Istota o mocy stukrotnie wyższej niż moc bogów greckich. Obiecał, że zostawi ich przy życiu, jeśli będą Mu służyć i nigdy już nie wystąpią przeciw Niemu. Obie strony przystały na te warunki.
Skoro wstęp mamy już za sobą, przejdźmy teraz do właściwej treści mitu.
Otóż z nastaniem wieku trzynastego Hera postanowiła odpłacić swojemu małżonkowi pięknym za nadobne i na złość mu spłodzić dziecko z innym mężczyzną. Jej wybór padł na Gakrosa. Był to człowiek najprzystojniejszy z ówczesnych, a w dodatku wywodzący się z linii prostej od mitycznego Heraklesa, był jednak tylko zwykłym pasterzem. Pewnej nocy, gdy spity niemal do nieprzytomności zasnął w swym szałasie na górze Parnas, przebrana Hera wstąpiła do niego i uległ jej. Po owej nocy królowa Olimpu zaszła w ciążę. Nad ranem Gakros wytrzeźwiał, przypomniał sobie, co zaszło, i nie wiedząc, kim jest kobieta, z którą odbył stosunek, zelżył ją straszliwie. Wtedy Hera za karę przemieniła go w ślimaka, a sama wróciła na Olimp. By rozwiać podejrzenia Zeusa, posłużyła się starym sposobem Afrodyty, kłamiąc, że wcale nie jest w ciąży, tylko przytyła. Dziewięć miesięcy później na świat przyszła dziewczynka, która już od pierwszych chwil swojego życia wykazywała nadzwyczajne zdolności. Była oczkiem w głowie Hery, dlatego bardzo niechętnie królowa bogów pozwoliła córce na opuszczenie Olimpu, by szukać przygód w świecie śmiertelników. Ale Akryppe- bo tak ją nazwano- miała nieokiełznaną i żądną ciekawych przeżyć osobowość.
Pierwszym krajem, w jakim się pojawiła, była Polska. Ponieważ nękały ją niezliczone smoki, Akryppe postanowiła wszystkie je zgładzić. I tak zrobiła- zamordowała je wszystkie co do jednego. Jednak Polacy, naród sceptyczny, patrzyli na nią z nieufnością, uważając, że takie brewerie nie przystoją kobiecie. Nikt nawet jej nie podziękował za ocalenie miast i wsi od zguby zsyłanej przez potwory. Dalej powędrowała na Ruś, gdzie walczyła z okolicznymi rzezimieszkami, którzy pobierali haracze od uczciwie pracujących obywateli. Za jej sprawą znacznie spadła przestępczość, jednak Francuzi także nie okazali jej wdzięczności. Mało tego- oskarżyli ją o współpracę ze złymi duchami, ze względu na zachowanie sprzeczne z powszechnie przyjętymi normami społecznymi i... rude włosy. Gdy przybyła do Anglii, okryta już była złą sławą. Tamtejszy arcybiskup pod groźbą klątwy nakazał jej opuszczenie kraju, by nie sprowadzała na jego mieszkańców zguby. Ona, jako człowiek bardzo pewny siebie, odparła, że ona nie sprowadza na kraje zguby, tylko je od zguby ratuje. Gdy zatrzymała się w karczmie na noc, duchowni zapłacili grupie rzezimieszków, by zamordowali ją we śnie. Akryppe z łatwością ich pokonała- i to gołymi rękami. Wszyscy goście karczmy uciekli gdzie pieprz rośnie, i rozpuścili pogłoski, że nadzwyczajna siła i przebiegłość tejże kobiety pochodzi od diabła. Arcybiskup angielski wystosował w jej sprawie list do samego papieża, który ogłosił wszem i wobec, że Akryppe jest kobietą opętaną przez szatana i każdy, kto ją ujrzy, ma obowiązek pochwycić i przekazać duchownym, którzy by ją spalili na stosie. Odnośnie końca Akryppe źródła nie są jasne, wiadomo tylko, że przed śmiercią dokonała jeszcze wiele niezwykłych czynów, oraz że wpadła wskutek jakiejś perfidnie dokonanej zdrady. Zginęła spalona na stosie.
Większość kronik mówiących o Akryppe została spalona przez duchowieństwo ze znanych nam już powodów. Jednak jedna- a właściwie jedyna- kronika, kronika Thomasa z Newark, zachowała się w stanie niemal idealnym. Dzięki temu mogliście tę opowieść usłyszeć.
__________________________________________
A teraz co Wy na to?  :D

8
Offtopic / Odp: Dowcipy
« dnia: 05.11.2013, 12:24:36 »
Pani w szkole kazała uczniom napisać tekst, w którym zawarliby cztery wątki: miłosny, religijny, tragiczny i historyczny. Wszyscy ostro piszą, tylko Jasiu nudzi się i huśta na krześle.
- Już napisałeś?- dziwi się pani.
- Tak.
- To przeczytaj:
Jasiu czyta:
" O mój Boże!"- wątek religijny.
"Westchnęła hrabina"- wątek historyczny.
"Zaszłam w ciążę"- wątek miłosny.
"Tylko nie wiem z kim"- wątek tragiczny.
 ;D

9
Historia alternatywna / Odp: Przetrwanie kultury antycznej
« dnia: 05.11.2013, 12:21:21 »
Z pewnością byłaby to perspektywa ciekawa, zwłaszcza chętny bym był zobaczyć jakby Zeus & co. przetrwali starcie ze współczesną nauką i eksploracją kosmosu.
Jedna z hipotez mówiąca o tym, jak Olimpijczycy radzą sobie w czasach współczesnych, jest zawarta w serii "Percy Jackson i bogowie olimpijscy"  ;p

10
Napisz opowiadanie / Mit o Akryppe
« dnia: 04.11.2013, 18:25:52 »
Akryppe- półbogini, w przeciwieństwie do większości herosów żyła w wiekach średnich. Jej matką była sama Hera, która, pragnąc dokuczyć rozpustnemu małżonkowi, poszła w jego ślady, i spłodziła Akryppe ze śmiertelnikiem Gakrosem na górze Parnas. Nawiasem mówiąc, Gakros wywodził się z linii prostej od Heraklesa, tak więc dziadem dziewczyny był król bogów, Zeus. Akryppe cechowała przede wszystkim siła (była mocniejsza od niejednego mężczyzny) i niezłomność charakteru. Te cechy popychały je do niezwykłych czynów, ma na swoim koncie wiele potworów i rozbójników nękających niezliczone sioła i miasteczka. Ale ludzie uważali, że takie brewerie nie przystoją kobiecie, więc do tych bohaterskich czynów odnosili się z niechęcią. Jej działalność nie podobała się Kościołowi, papież głosił, że Akryppe jest opętana przez szatana. Ostatecznie zginęła spalona na stosie za rzekome herezje. Podobno przed śmiercią zdążyła spłodzić dziecko, ale nie wiadomo, jakiej płci i co się z nim stało- a może jest to tylko pogłoska... w noc świętojańską słychać smutne tony fletni Pana- to satyrowie wspominają Akryppe, która tyle chwały przyniosła królowej nieba.
_____________________________________________________
Co Wy na to?  ;D

11
Grecja / Momos
« dnia: 04.11.2013, 17:08:44 »
Jeśli chodzi o Momosa, to w Internecie znalazłam tylko tyle na jego temat:
Momos (gr. Μῶμος Mō̂mos, łac. Momus, Querella) – w mitologii greckiej oraz mitologii rzymskiej syn Nocy, bóg żartów, kpin, drwin, a także niezasłużonej krytyki. Z powodu ciągłego wyśmiewania i krytykowania innych bogów, został wygnany z Olimpu.
W sztuce przedstawiany zwykle jako starzec z maską w jednej ręce i laską błazna w drugiej.

Czy ktoś mógłby mi powiedzieć coś więcej na jego temat?  ;D  ;D

12
Mitologia / Odp: Zeus czy Dzeus
« dnia: 04.11.2013, 16:48:16 »
Dzeus to przestarzała forma, związana z wymową tego wyrazu. Takiej używał np. Parandowski. W nowszych książkach występuje forma Zeus.  ;D

13
Przywitaj się / Odp: Nowa jestem
« dnia: 04.11.2013, 15:58:20 »
Wielkie dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź, Ziemek.  :)
Zapomniałam zapytać jeszcze o jedno: kto jest założycielem archeos.pl ?

14
Grafika / Odp: "Niedobry piesek! Do nogi! Oddaj laskę panu!"
« dnia: 03.11.2013, 18:34:13 »
Ten obrazek mnie rozwalił ( w sensie pozytywnym oczywiście). Masz poczucie humoru i... cierpliwość, gościu!  ;)

15
Przywitaj się / Nowa jestem
« dnia: 03.11.2013, 12:43:58 »
Hej. Jestem tu nowa  :)
Więc witam wszystkich... i ponieważ jestem zielona w tych sprawach, mam parę pytań.  ;D
1. Zauważyłam, że tu się zbiera punkty. O co chodzi?
2. Jak się zostaje administratorem?
3. Jak się dodaje nowe artykuły i obrazy?
Będę wdzięczna za odpowiedzi.
Witam jeszcze raz,
Geruzja  8)

16
Biografie / Odp: Helios
« dnia: 03.11.2013, 09:32:57 »
Helios jest jednym z moich ulubionych bogów. Dostojny, potężny, majestatyczny, z godnością dzierżący władzę. Aż dziw, że nie zasiadał na Olimpie z innymi bogami  :o No ale on był odpowiedzialny- musiał pilnować słońca, więc nie mógł sobie pozwolić na zabawy towarzyskie z kolegami po fachu  :)

17
Mity / Odp: Eneida, cz. 4 - Wojna w Italii
« dnia: 02.11.2013, 09:01:04 »
Werguliusz to był naprawdę utalentowany facet. Myślę, że mógł wymyślić coś równie dobrego jak Odyseja, ale on wolał ją skopiować  :-\

Strony: [1]

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem