Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Filozof

Strony: [1]
1
Historia / Odp: Ulubiony Władca Egiptu
« dnia: 14.04.2009, 08:51:46 »
Spoko, wszystkie propozycje to tylko tak luźno rzuciłem. :)

2
Historia / Odp: Ulubiony Władca Egiptu
« dnia: 13.04.2009, 21:32:55 »
Userkaf nic, podstępem został faraonem, ale jak nie pasuje to może być Sahure. Sahure prowadził walki z Libijczykami i budował kompleks grobowy z piramida w Abusir. Neferefre może być, bo został pochowany właśnie w piramidzie w Abusir, ale niczym się nie zasłużył. O tetim by można długo pisać, ale wymienie kilka rzeczy: zbudował kompleks grobowy z piramidą w Sakkarze i dwie mniejsze  piramidy dla jego żon i przeprowadził wiele wypraw, a z ciekawostek to podobno został zamordowany przez straż przyboczną. A Sunuseret nic właściwie, ale miało być pięć. Jak wolicie można go zmienić z faraonem i imieniu 'Chuj', który zbudował sporo miast i również przeprowadził kilka wypraw. Ostatnia propozycja ze względu na nietypowe imię. ;)

3
Historia / Odp: Ulubiony Władca Egiptu
« dnia: 13.04.2009, 10:32:34 »
To kto tworzy nową ankietę? Mamy już dużo propozycji, to możnaby już stworzyć.

4
Napisz artykuł / Jakie były początki Grecji
« dnia: 12.04.2009, 23:28:14 »
Cywilizacje Cykladzkie
U schyłku neolitu, na początku III tysiąclecia p.n.e. nastąpił rozwój cywilizacji w archipelagu Cyklad. Na wyspach pojawiły się pierwsze osady, a nawet niewielkie miasta na wyspach: Lesbos, Syros i Lemnos. Życie tych położonych najczęściej na brzegu morza miasteczek związane było głównie z rolnicstwem i rybołówstwem. Na nasłonecznionych stokach uprawiano winogrona, oliwki, pszenicę, wykę i groch. Hodowano bydło, głównie kozy i owce. W społeczeństwie wyraźnie wydzielona została klasa rzemieślników. Znajdowane są fragmenty ich strojów, wazy a przede wszystkim kamienne statuetki, zwykle z marmuru, które świadczą o dużej wrażliwości i ekspresji artystycznej twórców. Od II tysiąclecia p.n.e. na wyspy cykladzkie najeżdżały plemiona indoeuropejskie, także przodkowie Greków. Rozwój sztuki greckiej wskazuje, że plemiona te asymilowały się z tutejszą ludnością i przejmowały od nich wiele wzorców kulturowych i artystycznych.

Pierwszy Okres Minojski
Od III tysiąclecia p.n.e. wokół Morza Egejskiego powstawały nowe cywilizacje: na wyspie Krecie, na Cykladach, w Grecji kontynentalnej i w Azji Mniejszej. Trzy pierwsze były kolebkami antycznej Grecji. Nieznane jest pochodzenie ludów pierwotnie zamieszkujących Kretę - albo byli to potomkowie plemion neolitycznych żyjących nad Morzem Śródziemnym, albo plemion indoeuropejskich (pierwszych najeźdźców). Niewiele wiemy o początkach cywilizacji zwanej minojską, która rozwijała się w okresie od 2000 do 1750 roku p.n.e.
W pierwszym okresie kultury minojskiej (2700-2000 rok p.n.e.) wyspa była podzielona na wiele żyjących w pokoju królestw, o czym świadczy brak fortyfikacji w pierwszych pałacach: Knossos, Fajos, Zakros i Malia. Rozwinęła się tam sztuka wyopu brązu, ceramika, złotnictwo oraz handel morski z Cykladami, Rodos, Cyprem, Azją Mniejszą, a nawet Egiptem. Około 1750-1700 r.p.n.e. pierwsze pałace zostały zrujnowane i nie możemy dziś określić przyczyny tej tragedji. Mogło to nastąpić z powodu najazdu z zewnątrz, zamieszek wewnętrznych lub kataklizmu naturalnego. Gliniane tabliczki zapisane pismem linearnym znaleziono potłuczone i nadpalone. Wyróżniamy trzy rodzaje pisma kreteńskiego: pismo piktograficzne (tzw. Kreteńskie hieroglify) i dwa systemy sylabiczne, zwane pismem linearnym A i B. Niestety jedynie to ostatnie potrafimy dzisiaj odczytać, dlatego też tak niewiele wiemy o początkach tej kultury.

Drugi Okres Minojski
Między 1700 a 1400 r.p.n.e na Krecie powstała druga generacja pałaców, zbudowanych w tych samych miejscach, co stare. Rozpoczął się okres znany przede wszystkim dzięki wykopaliskom w Knossos. Pałace stanowiły centrum życia ekonomicznego i religijnego. Jednocześnie stanowiły ośrodki, z których zarządzana była cała okolica. Najsłynniejsza spośród kreteńskich budowli to pałac w Knossos, złożony z elementów pochodzących z różnych epok, który wznosił się na wysokość 2-3 pięter! Pałac był siedzibą władcy, pełniącego funkcje: monarchy i głównego kapłana. Na freskach zdobiących salę tronową w Knossos przedstawiony został legendarny król Minos. Imię Minosa znamy ze znacznie późniejszych pism greckich. Trudno dziś ocenić czy postać o tym imieniu żyła naprawdę, czy była to nazwa dynastii, czy też określenie funkcji. W tym okresie władca Knossos zdominował swoich sąsiadów: Malii i Fajstos. Kreta nadal nie była jednak zjednoczonym państwem, być może za przyczyną tamtejszej hierarchii religijnej, tak jak to miało później miejsce w Delfach i Olimpii.  Wpływy Krety w momencie jej największego rozkwitu ogarnęły południe Grecji, a w szczególności Peloponez. Od II tysiąclecia region ten należał do grup najeźdźców indoeuropejskich, przodków greckiego ludu, którzy od XVI w.p.n.e. tworzyli ważne ośrodki w Mykenach i Tirynsie. Ci pierwsi Grecy, Achajowie, o których opowiada Iliada, ulegli wpływom kultury minojskiej. Ale około 1450 r.p.n.e. pałace uległy zburzeniu po raz drugi. Sir Artur Evans odkrywca Knossos, przypisywał zburzenie Mykeńczykom: oni właśnie zafascynowani bogactwem wyspy, w XV w.p.n.e. najechali Kretę. Obecnie większość archeologów uważa, że upadek kultury minojskiej był spowodowany wielkim wybuchem wulkanu na Terze (obecnie Rodos). Wybuch ten ponoć spowodował wielkie fale tsunami, których ślady odkryto na Krecie. Ponadto wulkan uwolnił wielkie ilości pyłu wulkanicznego, które spowodowały katastrofę ekologiczną na skalę światową (pył wulkaniczny pochodzący z tego wybuchu odnaleziono nawet na Antarktydzie). Katastrofa ta zniszczyła minojskie państwo, co umożliwiło inwazję mieszkańców kontynentu. Pozostałości minojskiej sztuki do dziś kojarzą nam się z radością życia - takie samo wrażenie odnieśli już starożytni.

Mykeny
Od 1450 r.p.n.e. potężne Mykeny podbiły Kretę na Morzu Egejskim. Zdobywcy, Achajowie, wojownicy znani z Iliady i Odysei, mówili po grecku, wznosili potężne warownie i stworzyli świat, który przetrwał do dziś w mitach i historiach. Ludy pochodzenia indoeuropejskiego, które przeniknęły na Półwysep Bałkański na początku II tysiąclecia p.n.e. zniszczyły istniejące tam cywilizacje, przejmując jednak część ich zdobyczy kulturowych. Nowo przybyli skolonizowali stopniowo tereny dzisiejszej Grecji, budując warownie takie jak w Mykenach, najsłynniejsza ze wszystkich. Pierwsi Grecy zalali stopniowo świat egejski, kładąc kres dominacji Krety. Zburzyli jej pałace, narzucili swój język zapisywany znakami zarówno pisma kreteńskiego, jak i nowo opracowanego pisma tzw. pisma linearnego B. Zmieniły sie siedziby ludzkie (bardziej prymitywne), jednak w siedzibach królewskich zachował się model budownicstwa kreteńskiego. Archeologiczne odkrycia oraz źródła pisane potwierdzają istnienie społeczeństwa rządzonego przez wojowniczych książąt. Byli to wojownicy potężni, potrafiący bronić swojej niezależności, nie jest jednak pewne, czy ich władza była dziedziczna. Kierowali administracją pałacową, armią, mianowali urzędników i pisarzy, którzy sprawowali władzę wykonawczą nad całym krajem. Pobierali też podatki, a sami dysponowali znacznymi obszarami ziemi, uprawianej przez niewolników lub ludzi wolnych. Życie na dworze było mniej wyrafinowane niż w kreteńskich pałacach. Nie istniał jeden ogólny organizm państwowy Achajów, z jedną wspólną stolicą. Dokładne przebadane Mykeny były wprawdzie najbardziej okazałe i najbogatsze, ale równorzędne innym ośrodkom: Atenom, Tirnys czy Pylos. Społeczeństwo mykeńskie zorganizowane było na prawach wspólnoty. Achajowie rozwinęli na szeroką skalę działalność handlową, docierając do najdalszych zakątków Morza Śródziemnego. Ich wyroby z brązu i ceramika są znajdowane na Sycylii i w południowej Italii, na Cykladach, w Azji Mniejszej, na Cyprze i na ziemiach Fenicjan. Potężna i wojownicza cywilizacja mykeńska około 1200 r.p.n.e. nagle zniknęła, najprawdopodobniej ulegając obcym najeźdźcom lub w wyniku wewnętrznych konfliktów. Większość pałaców na lądzie stałym i na Krecie legła w gruzach, zapomnieniu uległo pismo, a Grecja wkroczyła w trwający 3 stulecia okres zwany przez historyków ,,wiekami ciemnymi". Ale to Achajowie przekazali Grecji klasycznej część dziedzictwa minojsiej Krety. To oni byli pierwszymi Hellenami, po których pozostał ślad w poematach Homera, ułożonych 4 wieki później.

5
Krainy / Odp: Atlantyda
« dnia: 12.04.2009, 21:31:44 »
Co do tego co napisał Thor, to przecież nie ma pewności czy to tylko metafora, czy jednak to fakt, że istniała zaawansowana technologicznie i kulturowo Atlantyda. Czytałem, ze Egipcjanie znali zastosowanie prądu, co może wydawać się wręcz niemożliwe, a jednak są na to podobno jakieś dowody. :) Może kiedyś Atlantyda zostanie odkryta, na razie należy się cieszyć istnieniem 'Atlantydy' Platona. :)

Polskie literówki! - KazuaR

6
Historia / Odp: Ulubiony Władca Egiptu
« dnia: 12.04.2009, 18:47:30 »
Snofru, Usekaf, Neferefre i Teti.

7
Historia / Odp: Ulubiony Władca Egiptu
« dnia: 12.04.2009, 16:27:04 »
Dobra to może każdy zainteresowany niech poda po 5 władców Egiptu?

8
Napisz artykuł / Wielkie Piramidy
« dnia: 11.04.2009, 22:46:30 »
Wydaje się, że potrzeba wznoszenia "miejsca wieczystego spoczynku" stanowiła obsesję panujących w tej epoce. Około 2625 roku p.n.e. Snofru, który wstąpił na tron po Hunim, rozkazał wybudować w Mejdum, na pustyni znajdującej się około 20 kilometrów od Sakkary, pierwszą prawdziwą piramidę wykończoną kamieniem licowym, połączoną drogą z mniejszą piramidą, prawdopodobnie przeznaczoną dla królowej. Obydwie budowle stanowią zespół grobowy składający się z wysokiej świątyni, podwórca otoczonego kaplicami, spichlerzy z zapasami żywności i niskiej świątyni. Ponadto na południe od Sakkary, w Dahszur, król rozkazał wybudować dwie inne piramidy wysokie na 100 metrów. O ile Snofru był litościwy dla swego ludu to jego następcy opisywani są jako okrutni tyrani i despoci choć nic nie wiemy o prowadzonej przez nich polityce wewnętrznej. Cheops objął władzę po swym ojcu Snofru około 2600 roku p.n.e.; przez trzydzieści lat panowania wybudował największą piramidę.

Na północ od Sakkary, na pustyni w Gizie, płaskowyż, który wznosił się 40 metrów ponad doliną Nilu, został najpierw dokładnie ręcznie wyrównany. Narysowano kwadrat o boku 230 metrów, zaś kierunek wyznaczono ze szczdególną starannością. Projekt trzykrotnie korygowano. W samym sercu budowli znajduje się komora z granitu, do której prowadzi pochyły korytarz. Budowlę wykonano z lokalnego kamienia słabej jakości, lecz została ona pokryta polerowanym, białym piaskowcem. Piramida 147-metrowej wysokości skrzyła się na pustyni, dopóki mieszkańcy tego regionu nie zużyli kamienia licowego do budynków przeznaczonych na własny użytek. W zespole grobowym znajdują się także trzy mniejsze piramidy, wysoka świątynia, kamienny trakt, niska świątynia i pięć gigantycznych fos wydrążonych w ziemii, w których spoczywały wszystkie elementy niezbędne do budowy pięciu drewnianych łodzi: liny, linki, belki, deski i wiosła. 1224 kawałki drewna cedrowego, znalezione w jednej z fos, pozwoliły zrekonstruować łódź "słoneczną", taką jak łódź boga Ra, boga Słońca, z którym faraon miał się utożsamić po śmierci.

Każde pomieszczenie piramidy spełniało konkretną funkcję: w pomieszczeniu z sarkofagiem król staje się nowym Ozyrysem i upodabnia się do Atuma, boga Zachodzącego Słońca. W westybulu przygotowuje się on do nawigacji i przeobraża w boga Nieba. W korytarzu przed przeistoczonym królem otwierają się podwoje jego grobowca, wówczas może się on rozgościć w swojej "słonecznej" łodzi.

Po śmierci Cheopsa tron objęli kolejno dwaj spośród jego synów: Didufri(Dżedefre), a następnie Chefren, który przez całe swoje 25-letnie panowanie wzniósł piramidę o wysokości 144 metrów, nieco węższą od piramidy ojca, znajdującą się tuż obok niej.

Mykerinos, syn (lub brat) Chefrena również wzniósł piramidę na tym samym płaskowyżu w Gizie, ma ona jednak "zaledwie" 62 metry wysokości. Mykerinos postawił po sobie wspomnienie władcy mniej okrutnego i mniej autorytarnego niż jego poprzednicy; grecki historyk Herodot powtarzał pochwały, jakie lud kierował pod jego adresem, jeszcze dwa tysiące lat później. Koniec jego panowania naznaczyły osobiste nieszczęścia: śmierć córki, po której wyrocznie przepowiedziała, że zostało mu tylko sześć lat życia. "Na tę wiadomość - pisze Herodot w II księdze Dziejów - Mykerinos, w przekonaniu, że to już przesądzone, kazał sobie sporządzić wiele lamp i, ilekroć noc nastała, zapalał je, pił i bawił się, nie ustając za dnia, ani w nocy, lecz błąkając się po żuławach i gajach, i gdzie tylko posłyszał o najodpowiedniejszych miejscach do zabawy. Wymyślił to, chcąc wyroczni dowieść kłamstwa, ażeby mu dwanaście lat zamiast sześciu pozostało - gdy noce w dnie się zamienią". To zapewne ze względu na tak dziwny koniec jego panowania zespół grobowy Mykerinosa nigdy nie został ukończony.

9
Historia / Ulubiony Władca Egiptu
« dnia: 11.04.2009, 22:34:14 »
Proszę o oddawanie głosów. :)

10
Historia / Grobowce nad Nilem
« dnia: 11.04.2009, 22:28:28 »
W okresie Starego Państwa Egiptem zarządzali faraonowie, żywi bogowie.
Armia urzędników, istna machina biurokratyczna, wewnątrz której krążyły nakazy i informacje, czuwała nad właściwym tokiem spraw w kraju: podczas gdy tysiące wieśniaków pracowały w pocie czoła od wschodu do zachodu słońca, skrybowie, wysłannicy 'króla', nadzorowali ich, wszystko skrzętnie notując.
Jako prawowity właściciel wszystkiego, co tylko istnieje w królestwie, faraon sprawował rządy ze swojego pałacu w Memfis. Wspierał się wezyrem, odpowiedzialnym za ,,skarb", to znaczy za gospodarkę (którą stanowiły głównie rolnicstwo i rzemiosło), a także za wymiar sprawiedliwości i organizację królewskich archiwów. ,,Króla" i jego ,,ministra" wspomagali liczni ,,naczelnicy": Naczelnik Podwójnego Spichlerza, Naczelnik Pól, Naczelnik Dziesięciu z Południa itd., którym z kolei pomagają ich zastępcy oraz urzędnicy niższego szczebla.

...Egipt i Jego Sąsiedzi...
Dzięki wtprawom poza granice państwa faraonowie zapewniali bezpieczeństwo Egiptu i powiększali swoje bogactwo. Napisy w Uadi Maghara, w Nubii, zaświadczają o przejściu tamtędu armii faraonów Sanachta, Cheopsa, Sahure, Niuserre, Pepiego I i Pepiego II. Snofru, założyciel IV dynastii, wyruszył z ekspedycjami do Nubii, przeciwko burzącym się Libijczykom, a także na Synaj, gdzie rozkazał wydobywać turkusy. Musiał także dać odpór Beduinom przybyłym z Azji i zapewnić ochronę statkom przypływającym z Libanu z ładunkami szlachetnych gatunków drewna, niezbędnego do budowy. Żyjący w czasie Pepiego I, faraona z VI dynastii, generał Unii pozostawił opis swoich wypraw przeciwko Palestyńczykom i Beduinom; faraon osobiście przywoził miedź i turkusy z podróży na Synaj. Pepi II nakazał, aby jeden z gubernatorów przysłał mu Pigmeja przywiezionego z wyprawy do Sudanu. Jednakże za jego panowania, najdłuższy w historii Egiptu (ok. 2270-2180 p.n.e.), po okresie spokoju i stabilizacji zmniejszyło się znaczenie władzy królewskiej nie zdolnej zatrzymać najazdy w Delcie Nilu.

Czekam na opinie i ewentualne uwagi. :)

Strony: [1]

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem