Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!
Dlaczego tu jest reklama?

Autor Wątek: Strony poświęcone mitologii  (Przeczytany 18867 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
Strony poświęcone mitologii
« dnia: 05.04.2008, 13:38:04 »
Wpadłem na pomysł, by umieszczać w tym temacie znane wam dobre strony o mitologii o dużych bazach danych nt. mitologicznych bogów i bóstw. Chodzi głównie o mitologię grecką, ale inne też nie zaszkodzą.

- www.theoi.com - po angielsku, ale naprawdę świetna strona
 - www.mitologia.glt.pl - po polsku, różne mitologie, ale strona graficzna budzi moje zastrzeżenia.

Pitagoras23

• Gość
Odp: Strony poświęcone mitologii
« Odpowiedź #1 dnia: 02.07.2008, 11:37:01 »
Mnie się jeszcze udało trafić na: www.msstudio.com.pl. Ta strona nie jest mitologiczna, tylko pod względem Grecji, ale znajdują się tam też informacje o bogach arabskich czy egipskich.

Petros

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: 02.07.2008, 11:51:39 »
Problem w tym, że na prawie wszystkich stronach o mitologii greckiej informacje są zamieszczane tylko powierzchownie, bez jakichkolwiek szczegółów.

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
  • Magnus Administratorus Rex
« Odpowiedź #3 dnia: 02.07.2008, 12:29:40 »
Zawsze można to zmienić. ;)

Petros

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: 02.07.2008, 12:31:35 »
Można, ale trzeba mieć w zanadrzu kilku specjalistów mających chęci albo samemu być specjalistą w danej dziedzinie ;).

Offline parszywek

• Areopag
  • Pretor
  • Punkty wiedzy 16
« Odpowiedź #5 dnia: 02.07.2008, 12:42:41 »
- www.theoi.com - po angielsku, ale naprawdę świetna strona

Ta jest bardzo przydatna ;D.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: 02.07.2008, 23:02:32 »
Gdyby istniał super translator wiele rzeczy można by z tego wykorzystać. Może tam mają zupełnie inne spojrzenie na mitologię.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #7 dnia: 02.07.2008, 23:09:04 »
Na theoi po raz pierwszy przeczytałem o tych czterech Tytanach-filarach sklepienia niebieskiego. Bardzo dużo informacji tam jest, bardzo wciągających. Szkoda tylko, że nie wszyscy znają angielski na tym stopniu, jak ja.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: 02.07.2008, 23:11:44 »
Ja też znam na wysokim poziomie, ale jednak są słówka, które wyglądają znajomo, ale w kontekście mają inne znaczenie, a bez tego nie da rady zrozumieć przesłania tekstu.

Offline parszywek

• Areopag
  • Pretor
  • Punkty wiedzy 16
« Odpowiedź #9 dnia: 03.07.2008, 09:20:11 »
Pamiętam jak mi Kalontas dowaliłeś pytanie o kampie ;D, nigdzie o niej nie było ;D, na angielskiej wiki tylko wspomniane, że te stwory pilnowała. ;D Na theoi dopiero znalazłem kto ją stworzył, ale i tak nie do końca :D.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: 03.07.2008, 10:17:20 »
To, co Kalontas jest jakimś tłumaczem czy lektorem, że tak świetnie zna angielski? To może przetłumacz nam całą stronę.  ;D

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #11 dnia: 03.07.2008, 10:58:37 »
Jakbym miał czas (i pozwolenie od theoi) to bym tłumaczył. A tłumaczem na razie jestem amatorem.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: 03.07.2008, 10:59:51 »
Na taką dużą i bardzo rozbudowaną stronę, to potrzeba czasu.

Offline Liguria

• Legionista
  • Punkty wiedzy 9
  • Nimfa górska
« Odpowiedź #13 dnia: 20.09.2008, 18:48:12 »
www.pantheon.org

Świetna strona, tylko nie aktualizowana już od zeszłego roku, ale i tak ma dużo ciekawych materiałów.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: 20.09.2008, 18:49:07 »
Szkoda, że znowu obcojęzyczna.

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
  • Magnus Administratorus Rex
« Odpowiedź #15 dnia: 29.09.2008, 15:10:45 »
http://hellenika.art.pl/ - bardzo ciekawa galeria zawierająca zdjęcia dzieł przedstawiających postacie mitologiczne i nie tylko.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: 29.09.2008, 15:18:06 »
Super stronka. Szkoda tylko, że tak mało miast jest przedstawionych na rysunkach.

Offline She

• Najpiękniejsza.
  • Kwestor
  • Punkty wiedzy 7
« Odpowiedź #17 dnia: 06.12.2008, 21:27:33 »
Czy nie powinno być "  - www.mitologia.glt.pl - po polsku, różne mitologie, ale szata graficzna budzi moje zastrzeżenia "?

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: 06.12.2008, 21:30:50 »
Ta stronka została już przecież podana.

Offline She

• Najpiękniejsza.
  • Kwestor
  • Punkty wiedzy 7
« Odpowiedź #19 dnia: 06.12.2008, 21:36:45 »
Ja Cie poprawiam. :roll:

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #20 dnia: 06.12.2008, 21:37:46 »
To nie mnie, ale Kalontasa. A dlaczego akurat teraz?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #21 dnia: 06.12.2008, 21:38:24 »
"Strona graficzna", czyli innymi słowy "aspekt graficzny". To jest absolutnie poprawne. Czepiasz się.

Offline She

• Najpiękniejsza.
  • Kwestor
  • Punkty wiedzy 7
« Odpowiedź #22 dnia: 06.12.2008, 21:40:18 »
Poprawnie, ale głupio brzmi w temacie o "stronkach". A teraz, bo jakiś Gość przeglądał ten temat, to sobie spojrzała ja. :p

Oribasios

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: 14.05.2009, 10:15:05 »
Witam, nie wiem czy linki do tekstów źródłowych też można tutaj wklejać?
Tutaj na przykład można znaleźć Iliadę. Niestety, jest pewien błąd - zamiast listery Ł wkleja 3 (przynajmniej u mnie), ale to można łatwo załatwić w Wordzie przez znajdź-zamień.

Tutaj HOMERYCKI HYMN DO HERMESA, a tutaj trochę innych hymnów homeryckich (mam nadzieję, że wybaczona mi zostanie ta drobna autoreklama ;)).
Dla anglojęzycznych i grekojęzycznych, :) ważną bazą tekstów źródłowych jest oczywiście Perseus.

KajSztof: Interpunkcja!

Petros

• Gość
« Odpowiedź #24 dnia: 14.05.2009, 22:53:52 »
Wszedłem na tą Twoją stronę, ale raczej mało ciekawych rzeczy się tam dowiemy. Strona jest nastawiona przeciwko chrześcijaństwu, a przez to pewne fakty są tam "nagięte", czyli po prostu nieprawdziwe. Dużo jest też błędów w pisowni. Widzę, że po części w tym interesie siedzi nasz "stary znajomy" Ermikles. Zastanawiam się tylko nad tym co chcą tacy ludzie osiągnąć i w jakim celu, skoro jest to istna "syzyfowa praca" (to widać po prawie zerowej aktywności na forum ;)).

Oribasios

• Gość
« Odpowiedź #25 dnia: 14.05.2009, 23:21:25 »
1) Wszedłem na tą Twoją stronę, ale raczej mało ciekawych rzeczy się tam dowiemy. 2) Strona jest nastawiona przeciwko chrześcijaństwu, a przez to pewne fakty są tam "nagięte", czyli po prostu nieprawdziwe. ... 3) Widzę, że po części w tym interesie siedzi nasz "stary znajomy" Ermikles. 4)Zastanawiam się tylko nad tym co chcą tacy ludzie osiągnąć i w jakim celu, skoro jest to istna "syzyfowa praca" (to widać po prawie zerowej aktywności na forum ).
1) Polecałem hymny homeryckie, na razie część, może kiedyś więcej.
2) Z całym szacunkiem, ale z samego faktu, że jakaś treść jest przeciwko czemuś, choćby poglądowi dla Ciebie bliskiego nie wynika, by była nieprawdziwa, nawet jeśli wyrażona jest dosadnym językiem. Albo wykażesz, gdzie konkretnie naginamy, czy piszemy nieprawdę, albo będzie to czcze oszczerstwo dowodzące... sam sobie dopowiedz czego. Oczywiście takimi ogólnikami posługiwać się najłatwiej, trudniej wejść w dyskusję na konkrety (ale w tym celu zapraszam do naszego Portyku)
3) Nie siedzi w interesie, pozwolił jedynie zamieścić fragment swojej książki. Gdyby chciał "wejść" oczywiście jesteśmy otwarci, podobnie na innych sensownych politeistów.
4) nasze motywy wyjaśnione są w wielu miejscach na naszej stronie, nie miejsce tu, by to wyjaśniać. Ale dzięki za troskę. Nadmienię tylko, że właśnie powstaje bliźniacza strona, pantheion, gdzie z pewnością będzie więcej materiałów dotyczących greckiego (i nie tylko) politeizmu.

Offline KazuaR

• Edyl
  • Punkty wiedzy 0
« Odpowiedź #26 dnia: 14.05.2009, 23:30:47 »
Jeśli mogę coś powiedzieć - to nie przyjmujcie Ermiklesa, bo zacznie truć swoje 'poglądy'. Na serwisie jeszcze jest jego artykuł o chrześcijaństwie, więc tam po części są one przedstawione. Dziękuję za uwagę.

Petros

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: 14.05.2009, 23:37:42 »
Albo wykażesz, gdzie konkretnie naginamy, czy piszemy nieprawdę, albo będzie to czcze oszczerstwo dowodzące... sam sobie dopowiedz czego.
Przykładowo piszecie: "Biblia jest własnością Kościoła, to on ją napisał na swój użytek kilkanaście wieków temu, on ją interpretuje według własnego uznania.". Jak wiadomo Stary Testament, czyli znaczna część Biblii, został napisany przez Żydów, w czasach, gdy o Kościele katolickim nikt jeszcze nie mógł słyszeć. Poza tym Biblia nie jest własnością Kościoła, bo niby w jaki sposób? Wiedz również, że na Biblii opierają się również inne religie i wyznania, nie tylko katolicyzm. Dużo by jeszcze można było pisać, jednak nie tutaj. Być może w najbliższym czasie zarejestruję się na Waszym forum.

Oribasios

• Gość
« Odpowiedź #28 dnia: 15.05.2009, 00:16:16 »
Samo pojęcie "Stary testamet" obraża wszystkich żydów, dla których jest to spisana po hebrajsku Tora, Newiim i Ketuwim. Porównaj kanon żydowski i chrześcijański - nie tylko ilość ale i kolejność ksiąg jest inna. Biblia jest pewną całością, część została przejęta od żydów, bo bez niej NT byłby bez sensu. W tym sensie prawa autorskie do kompilacji zwanej Biblią należą się kościołowi. Inną sprawą jest oczywiście interpretacja, w której zawłaszczenie poszło jeszcze dalej. Ale właśnie dlatego odsyłałem na nasze forum, by nie odpowiadać na zarzuty skierowane do kogoś innego (Rutiliusa zapewne).

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #29 dnia: 15.05.2009, 00:23:58 »
Jedna z podstawowych zasad cywilizowanego człowieka jest taka, żeby poszanować poglądy drugiego. Z tego względu, nie będziemy promować stron nastawionych wrogo przeciwko jakiejkolwiek religii.

Oribasios

• Gość
« Odpowiedź #30 dnia: 15.05.2009, 00:38:10 »
Z całym szacunkiem Wielki Administratorze, ale pozwolę sobie się nie zgodzić. Szanować należy według cywilizowanych reguł wyrazicieli tych poglądów, a nie je same. W jaki sposób można szanować poglądy, które zgodnie z własnym sumieniem, rozumem i doświadczeniem uważa się za błędne, szkodliwe, szaleńcze? Czy Ty szanujesz poglądy nazistów?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #31 dnia: 15.05.2009, 18:38:28 »
Nie szanuję poglądów nazistów, ale są one jawnie niehumanitarne i potępione przez społeczeństwo. Poglądy chrześcijańskie, w odróżnieniu od nich, skupiają się na pomaganiu "bliźniemu", a nawet "nastawianiu drugiego policzka". Dalsze porównywania chrześcijaństwa do nazizmu zostaną usunięte jako sprzeczne z regulaminem serwisu.

Oribasios

• Gość
« Odpowiedź #32 dnia: 16.05.2009, 12:56:30 »
1. Gdzie ja porównałem chrześcijaństwo do nazizmu? Zakwestionowałem absurdalną regułę sprowadzając ją ad absurdum, czyli tam, gdzie jej miejsce, że należy szanować cudze poglądy. Jak sam wykazałeś, poglądy nalezy szanować jeśli są godne szacunku.
2. Proszę o link do regulaminu serwisu.

Petros

• Gość
« Odpowiedź #33 dnia: 16.05.2009, 14:58:38 »
Samo pojęcie "Stary testamet" obraża wszystkich żydów, dla których jest to spisana po hebrajsku Tora, Newiim i Ketuwim.
Nie widzę w tym żadnej obrazy. Mógłbyś bardziej sprecyzować o co Ci chodzi?

Regulamin jest tutaj.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #34 dnia: 16.05.2009, 15:16:51 »
Gdy mówię, żeby szanować chrześcijaństwo, pojawia się tekst "a czy ty szanujesz nazizm?", czyli w skrócie - dla Orbiasiosa chrześcijaństwo = nazizm. Dla mnie antyteizm = nazizm. Oba są skrajnymi uprzedzeniami - Nazizm do Żydów, antyteizm do religii i ludzi religijnych. Dalsza dyskusja na ten temat zostanie, jako offtop, usunięta.
Każdy regulamin internetowy wymaga poszanowania poglądów innych ludzi, dopóki te poglądy nie są niezgodne z konstytucją. Chrześcijaństwo jest zgodne z konstytucją. Antyteizm nie jest, bo łamie wolność religijną, jedną z fundamentalnych wolności człowieka.

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
« Odpowiedź #35 dnia: 16.05.2009, 23:28:03 »
Człowieku weź zamknij japę swoją szanowną bo przez takich palantów porównujących chrześcijaństwo do nazizmu się mówi potem że ateiści nie mają praw moralnych. Ja też jestem ateistą ale nauczyłem się szanować innych ludzi i ich poglądy. Ktoś mi mówi że coś tam Bóg mu pomógł, to nic mu na to nie mówię. A ty byś pewnie wyskoczył z pyskiem i kazał przestać mówić przy tobie o Bogu bo cię to obraża. Jak ktoś mnie zapyta dlaczego w Boga nie wierzę to odpowiadam: bo nigdy nie widziałem jego działania. Jak zobaczę to uwierzę, a póki co - nigdy kolesia nie spotkałem. Nie odpowiadam o żadnych opiach dla mas bo to już marksizm.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #36 dnia: 16.05.2009, 23:47:01 »
Mamy głos z drugiej strony że jednak można być ateistą i nie być świnią jednocześnie.
Poza tym, gdyby w Ameryce ktoś za głośno gadał teksty antyreligijne, zaraz by go zamknęli za obrazę.

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
« Odpowiedź #37 dnia: 16.05.2009, 23:49:20 »
Czy by go zaraz zamknęli to nie wiem ale byłby w kłopotach.

Petros

• Gość
« Odpowiedź #38 dnia: 17.05.2009, 00:55:22 »
On nie jest ateistą tylko poganinem, a to jest wielka różnica.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #39 dnia: 17.05.2009, 12:41:17 »
Co nie zwalnia go z szanowania cudzych poglądów.

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
« Odpowiedź #40 dnia: 17.05.2009, 23:31:47 »
Poganinów też znałem i tak się nie wypowiadali. Był taki jeden co w te takie duchy w kamieniach drzewach strumykach i takich tam wierzył, nawet nie lubił też Chrześcijan, ale tylko tych co jego prześladowali. Jak ktoś mu nie wchodził w drogę to nie wywalał z jakimiś z dupy wyjętymi tekstami.

Offline KajSztof

• Brony
  • Areopag
  • Konsul
  • Punkty wiedzy 31
  • Gruby Wujo
« Odpowiedź #41 dnia: 17.05.2009, 23:51:56 »
A ja dam inny przykład - Skjold/Minsc. On otwarcie mówił, że jest poganinem, ale czy u niego zaobserwowaliście choć krztynę wrogości? Pytanie oczywiście retoryczne, odpowiedź brzmi 'nie'.

jakubik88

• Gość
« Odpowiedź #42 dnia: 16.05.2019, 12:51:24 »
bardzo przydatne strony moim zdaniem ;)

Kuplike

• Gość
« Odpowiedź #43 dnia: 05.06.2019, 12:51:37 »
Rewelacja, dzięki za te strony będę korzystał!  :)

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest trzy dodac szesc(napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest dwanascie odjac dziesiec (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Jakie miasto jest stolica polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem