Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Autor Wątek: Początek świata i narodziny bogów oraz herosów  (Przeczytany 27096 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pitagoras23

• Gość
Przedstawiam poniżej kolejny efekt mojej pracy. Jest to ilustracja prezentująca narodziny bogów i herosów. Myślę, że wszystko będzie dobrze widoczne.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
Odp: Początek świata i narodziny bogów oraz herosów
« Odpowiedź #1 dnia: 12.04.2008, 12:29:25 »
Błędy:
-Uranos nie wyłonił się z Chaosu, a narodził się z Gai
-Erynie miały więcej wspólnego z Gają niż z Uranosem - z niej powstały, z krwi Uranosa spadającej na ziemię
-Tyfon był potomkiem Gai i Tartarosa
-Eros był synem Aresa, a nie Hefajstosa
-Atena nie wzięła się z powietrza - jej matką była Tytanka Metyda
-Alkmena sprawia wrażenie niespokrewnionej z Perseuszem, podczas gdy była jego wnuczką
-Latona sprawia wrażenie niespokrewnionej z Tytanami, podczas gdy była Tytanką drugiego pokolenia (jak Atlas)

Nie wspominając o braku wielu ważnych postaci. Ja bym to zrobił jakimś dobrym programem do drzew genealogicznych.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: 12.04.2008, 13:21:50 »
To było zrobione na potrzeby szkoły. Oczywiście są błędy w postaci braku niektórych postaci, lecz ich po prostu bym nie zmieścił. Schemat miał przedstawiać tylko cząstkę świata bogów i herosów.

Co do Uranosa to ja posiadałem taką wiedzę, że umieściłem go tak, jakby wyłonił się z Chaosu, jednak po sprawdzeniu przyznaję Ci rację.
 Co do Erynii to się z Tobą zgodzić nie mogę. "Z krwi, która wypływała na ziemię z rany w podbrzuszu Uranosa, narodziły się Erynie, boginie zemsty- ..."- Wojciech Rzehak.
Podobnie było z Tyfonem. Według pana Wojciecha, nie posiadał on ojca, lecz był zrodzony przy wielkich bólach z Gai.
Atena narodziła się z głowy Zeusa, jednak mitologia podaje, że Zeusa połknął Metis i ja nie za bardzo mogłem to uznać, że Atena była córką bogini Metis, gdyż dla mnie to dość dziwne.
Z Alkmeną nie mam żadnych informacji w opracowaniu Wojciecha Rzehaka.
Ostatnia Twoja uwaga jest słuszna jednak, gdybym miał się tak zagłębiać, to musiałbym posiadać taki program do tworzenia drzew genealogicznych, a schemat miał być tylko poglądowy.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #3 dnia: 12.04.2008, 13:53:20 »
Krew Uranosa spadała na Ziemię (czyli Gaję) w związku z czym, są one dziećmi i Uranosa i Gai.

Rzehak nie jest nieomylny - za Owidiuszem, Gaja poprosiła Tartara (pierwszego władcę Podziemi) o stworzenie potwora, który mógłby zniszczyć Zeusa i jego rodzeństwo. Tartar zapłodnił Gaję, a ona złożyła dwa jaja, z których wykluli się Tyfon i Echidne. (wg innej wersji, Echidne była córką Chryzaora i Kalirrhoe, ale to jest niemożliwe, bo Chryzaor narodził się po uwięzieniu Tyfona.

Zeus połknął ciężarną Metis, gdyż Prometeusz mu przepowiedział, że ta urodzi syna, który przewyższy go siłą i córkę, która przewyższy go mądrością. Po połknięciu, płód Ateny w magiczny sposób przeniósł się do głowy Zeusa. Syn natomiast został w dziwny sposób "wymazany" z mitów, co każe mi przypuszczać, że Zeus gdzieś go ukrył po narodzinach, aby ten go nie obalił.
Jeśli będziesz się w mitologii kierował tym, że coś cię dziwi, daleko nie zajdziesz. ;)

Programów do drzew genealogicznych kilka jest w sieci dostępnych za darmo.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: 12.04.2008, 13:58:57 »
Dziękuję Ci za radę, na przyszłość postaram się bardziej uważać.  A wracając jeszcze do Ateny ten poród był dość dziwny, dlatego tak go zapisałem, że ominąłem  Metis.
Poszukam dobrego programu i może zrobię od nowa takie drzewo.

Offline bo

• Kwestor
  • Punkty wiedzy 2
  • A cóż piękniejszego nad niebo...
« Odpowiedź #5 dnia: 08.07.2008, 23:37:01 »
Jakbyś zamieścił jeszcze jeden taki schemat genealogiczny bez błędów to byłoby super. Musze przyznać, że taka forma o wiele lepiej obrazuje złożoność boskich rodów niż taki tekst:
Zeus syn Kronosa i Rei, Rea córka Gai i Uranosa , Uranos ...itd.
Poza tym idzie to wszystko jakoś ogarnąć nawet jeśli drzewo byłoby duże. Bo przecież nie od dziś wiadomo, że z perspektywy lepiej widać.     

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: 08.07.2008, 23:40:50 »
Kiedyś coś zrobiłem, ale też w Wordzie. Jak na razie nie chce mi się do tego wracać, ale może, gdy będzie już nowy serwis, to tak.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #7 dnia: 08.07.2008, 23:45:26 »
www.myheritage.pl

Strona z naprawdę wyśmienitym programem genealogicznym, który w dodatku umożliwia wysłanie skompletowanego na komputerze projektu od razu wprost na przygotowaną na to stronę. Możesz z tego skorzystać przy następnym drzewie.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: 08.07.2008, 23:47:40 »
Myślę, że da radę coś jeszcze stworzyć.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: 16.07.2008, 11:06:43 »
Nadal posłużyłem się tylko Wordem, bo jakoś w tych programach z drzewami mi nie wychodzi. Zapewne układ będzie troszkę nieczytelny, w szczególności przy Zeusie, ale ten podział zawiera więcej postaci niż ten ostatni.

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
  • Magnus Administratorus Rex
« Odpowiedź #10 dnia: 16.07.2008, 11:31:47 »
Sama treść jest oczywiście dobra, ale prezentacja - jak wspomniałeś - nie zbyt przejrzysta... ;)
Hmmm.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: 16.07.2008, 11:35:41 »
Takie wykonanie zrobiłem głównie dla Kalontasa, który chciał uzupełnienia poprzedniego drzewa. Będę jeszcze myślał, jak zrobić to bardziej przejrzyście.

Offline parszywek

• Areopag
  • Pretor
  • Punkty wiedzy 16
« Odpowiedź #12 dnia: 16.07.2008, 12:24:28 »
Ja zdołałem zrobić coś takiego,  ale potem by zobaczyć Erynie trzeba już kliknąć na te zielone listki nad Uranosem i nie wiem jak zrobić by je było widać  :-\.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #13 dnia: 16.07.2008, 12:37:58 »
Parszywek, po co te kropki na końcu każdej nazwy?

Jak będę miał czas, to się zajmę sam drzewem genealogicznym bogów greckich w MyHeritage.

Offline parszywek

• Areopag
  • Pretor
  • Punkty wiedzy 16
« Odpowiedź #14 dnia: 16.07.2008, 12:55:50 »
Parszywek, po co te kropki na końcu każdej nazwy?
Jakieś nazwisko musiało być na początku ;D.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #15 dnia: 16.07.2008, 13:26:05 »
Ja tam w tym programie zostawiam nazwisko puste, ew. daję ojcowiznę (Uranid, Kronid) lub nazwę "gatunkową" (Tytan, Gigant).

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: 16.07.2008, 22:12:30 »
Będę ci wdzięczny, jak to ładnie przerobisz. Mogę też poszukać jakiś kolejnych odnóg.

P.S. Początkowo nie wiedziałem, że to Ty pisałeś, Kalontas, bo sobie avka zmieniłeś.

Petros

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: 16.07.2008, 22:29:23 »
P.S. Początkowo nie wiedziałem, że to Ty pisałeś, Kalontas, bo sobie avka zmieniłeś.
Już na jakimś niby upadłym forum widziałem Kalontasa z takim avatarkiem ;).

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: 16.07.2008, 22:41:01 »
Mówił coś o aniołach, a tutaj taka zmiana.

Petros

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: 16.07.2008, 22:43:34 »
Mówił coś o aniołach, a tutaj taka zmiana.
Fajnie Ci to wyszło :).

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest trzy dodac szesc(napisz malymi literami bez polskich znakow):
Jaka jest najdluzsza rzeka polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem