Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Autor Wątek: Ciekawostki mitologiczne  (Przeczytany 47237 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pitagoras23

 • Gość
Ciekawostki mitologiczne
« dnia: 16.04.2008, 08:40:31 »
Chciałbym bardzo rozpocząć wątek poświęcony ciekawostkom mitologicznym, a dokładniej jej użyciu w życiu codziennym, jak również np. w literaturze, malarstwie czy innych dziedzinach. Poruszane tutaj kwestie może przydadzą się do gry, szkoły, bądź pozwolą lepiej zrozumieć mitologię.
Zacznę może od pierwszego przykładu, który znalazłem:

Podczas kastrowania ojca, Kronos chwycił genitalia Uranosa lewą ręką. Od tego czasu lewa dłoń stała się synonimem złej i niepomyślnej wróżby i zapowiedzią czegoś, co niekoniecznie będzie dla nas dobre. Do dziś, na znak wszelkiej uwagi, ludzie witając się ze sobą nawzajem podają sobie prawe dłonie, uważając przy tym, żeby ich nie skrzyżować. 

Pitagoras23

 • Gość
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #1 dnia: 16.04.2008, 10:32:12 »
Najsłynniejszy cytat z mitologii starożytnej pochodzi z przemian Owidiusza i dotyczy właśnie złotego wieku: "Aurea prima sata est aetas", czyli "Najpierw był wiek złoty". Nazywa się go często również arkadyjskim, poprzez analogię do Arkadii - mitologicznej krainy na środkowym Peloponezie, gdzie ludzie żyli w wiecznym szczęściu i beztrosce. Nie znali pracy, a pożywienia dostarczała im rodząca wszelkie dobra ziemia.

Dla przypomnienia wymienię jeszcze trzy inne wieki według Owidiusza. Po wieku złotym nastąpił wiek srebrny, nieco gorszy od poprzedniego, gdyż na przykład dzieciństwo trwało około 100 lat. W tradycyjnych współczesnych rodzinach, to ojciec ma dużo do powiedzenia. Tam główną rolą odgrywała matka, której słuchali nawet stukilkudziesięcioletni synowie. Wówczas podzielono rok na cztery pory roku, a ludzie zmuszeni byli do gromadzenia żywności, gdyż nie była on adostarczana tak jak w wieku złotym.

Następnym okresem był wiek spiżowy, zwany wiekiem miedzy albo brązu. Tutaj ludziom zaczęła zagrażać obawa przez śmiercią z rąk przeciwnika, dlatego też Zeus kazał nauczyć się ludziom wytwarzać broń. Jednak początkowo była używana ona do polowań, gdyż ziemia stawała się coraz bardziej jawoła, ze względu na zmiany geologiczne w jej strukturze. W tym wieku wyróżniamy specyficzny okres zwany wiekiem heroicznym, w którym pojawiali się herosi i ludzie o nadludzkiej sile. Przybywali oni pomagać ludziom w walce z potworami. Zaliczamy tutaj między innymi Heraklesa, Tezeusza oraz Jazona.

Ostatnim wg Owidiusza wiekiem był wiek żelazny, w którym doszlo do degradacji i degeneracji ludzkiej jednostki. Bohaterwie, o których mowa była wyżej, odeszli na wieczny spoczynek na Polach Elizejskich. Do głosu doszli ich synowie i wnukowie, którzy czując "boskie" pochodzenie domagali się sławy i czci, jednak nie otrzymując ich od ludzi, wzniecali bójki i zamieszki. Ludzie musieli wykorzystać broń do walki z przeciwnikami oraz osobami, które były pazerne, pyszne i chciwe głównie na punkcie wydobywanego wówczas złota. Na tym tle dochodziło do bojek nawet w rodzinie. Wygłaszano groźby typu" Nie waż się przekroczyć tej linii, bo utnę ci głowę!". Tak też świat żyje do dziś, a bogowie siedzą sobie na Olimpie, nie zwracając uwagi na to, co dzieje się na dole, u nas śmiertelników.

Offline Kalontas

 • Magnus Quizmagister
 • Moderator
 • Dyktator
 • ***
 • Wiadomości: 3079
 • Punkty wiedzy 97
 • Płeć: Mężczyzna
 • Magister Mythologiae Omniae
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #2 dnia: 16.04.2008, 14:39:14 »
A śmiertelnicy siedzą sobie tu na dole i nie zwracają uwagi na to, co dzieje się na Olimpie, u nich bogów. :P

Inne wersje mitów o wiekach ludzkość mówią o tym, że 100-letnie dzieciństwo występowało w wieku złotym, a jeszcze inne, że wiek spiżowy (brązowy) był poprzedzony tzw. miedzianym (nazwa grecka nieprzetłumaczalna).

Niektórzy twierdzą, że mit o wielkiej roli matki sugeruje istnienie niegdyś w Grecji społeczeństwa matriarchatu, takiego jak u Amazonek.

Pitagoras23

 • Gość
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #3 dnia: 16.04.2008, 16:47:53 »
Oczywiście dopuszczalne są inne wersje, lecz ta chyba jest najbardziej rozpowszechniona.

Offline Kalontas

 • Magnus Quizmagister
 • Moderator
 • Dyktator
 • ***
 • Wiadomości: 3079
 • Punkty wiedzy 97
 • Płeć: Mężczyzna
 • Magister Mythologiae Omniae
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #4 dnia: 16.04.2008, 17:24:37 »
Odnośnie "najbardziej" są zdania podzielone, zwłaszcza że Owidiusz jako pierwszy to usystematyzował. Wcześniej były tylko setki różnych podań miejscowych na ten temat.

Pitagoras23

 • Gość
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #5 dnia: 17.04.2008, 13:32:21 »
Muzyczna rywalizacja między Apollinem i Marsjaszem stała się jednym z motywów, po które chętnie sięgali artyści na przestrzeni wieków. Już w starożytności powstawały wykonywane w brązie rzeźby, ukazujące niefortunnego muzykanta, w wiekach późniejszych zaś obrazy. Wyróżniamy wśród nich dzieła Tintoretta, Tiepolego i Tycjana. Wart przeczytania jest wiersz Zbigniewa Herberta "Apollo i Marsjasz", w którym pojedynek boga z człowiekiem staje się pretekstem do snucia rozważań na temat istoty sztuki i dążenia artysty do doskonałości.


Apollo i Marsjasz
właściwy pojedynek Apollona
z Marsjaszem
(słuch absolutny
kontra ogromna skala)
odbywa się pod wieczór
gdy jak już wiemy
sędziowie
przyznali zwycięstwo bogu

mocno przywiązany do drzewa
dokładnie odarty ze skóry
Marsjasz
krzyczy
zanim krzyk jego dojdzie
do jego wysokich uszu
wypoczywa w cieniu tego krzyku

wstrząsany dreszczem obrzydzenia
Apollo czyści swój instrument

tylko z pozoru
głos Marsjasza
jest monotonny
i składa się z jednej samogłoski
A

w istocie
opowiada
Marsjasz
nieprzebrane bogactwo
swego ciała

łyse góry wątroby
pokarmów białe wąwozy
szumiące lasy płuc
słodkie pagórki mięśni
stawy żółć krew i dreszcze
zimowy wiatr kości
nad solą pamięci

wstrząsany dreszczem obrzydzenia
Apollo czyści swój instrument

teraz do chóru
przyłącza się stos pacierzowy Marsjasza
w zasadzie to samo A
tylko głębsze z dodatkiem rdzy

to już jest ponad wytrzymałość
boga o nerwach z tworzyw sztucznych

żwirową aleją
wysadzaną bukszpanem
odchodzi zwycięzca
zastanawiając się
czy z wycia Marsjasza
nie powstanie z czasem
nowa gałąź
sztuki - powiedzmy - konkretnej

nagle
pod nogi upada mu
skamieniały słowik

odwraca głowę
i widzi
że drzewo do którego przywiązany był Marsjasz
jest siwe

zupełnie


Zbigniew Herbert

Mit, o którym mowa znajdziecie tutaj: http://archeos.pl/forum/index.php?topic=1089.0

Pitagoras23

 • Gość
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #6 dnia: 17.04.2008, 14:45:59 »
Kaduceusz był w starożytności używany przez posłów i heroldów, a następnie w późniejszych epokach, jako laska błazna. Sam Wyspiański u swym utworze "Wesele" wypożyczył w kaduceusz jedną z osób dramatu. Był nim Stańczyk z obrazu Jana Matejki. Nadworny błazen ostatnich Jagiellonów wręcza go Dziennikarzowi, reprezentującemu środowisko krakowskich konserwatystów, wypowiadając przy tym słowa:

"Naści; rządz!
Masz tu kaduceus polski,
Mąć nim wodę mąć".

Stanisław Wyspiański- "Wesele"

W mitologii greckiej kaduceusz posiadał Hermes. Otrzymał go od Apolla. Był on wykonany z leszczyny oplecionej ciałami dwóch walczących ze sobą węży, które po zaprzestaniu walki oplotły się wokół laski, i miał tę własność, że łagodził zwaśnione strony konfliktu. Był on używany przez bożka handlowców i pasterzy w celu między innymi wypasu owiec.

Obraz, o którym mowa powyżej znajdziecie na stronie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Stanczyk_Matejko.JPG

Pitagoras23

 • Gość
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #7 dnia: 18.04.2008, 12:41:53 »
Imię Proteusza jest dzisiaj synonimem człowieka - chorągiewki, łatwo zmieniającego swoje poglądy. Zupełnie inaczej interpretowano je jednak w dobie odrodzenia. Proteusz był traktowany jako symbol idealnego człowieka renesansu, potrafiącego dzięki swemu wykształceniu i umiejętnościom kształtować samego siebie, rozwijać się i przemieniać wedle własnej woli. Jan Kochanowski w autobiograficznej fraszce "Do gór i lasów" przyrównał się do tego mitologicznego wieszcza:

"Taki był Proteus, mieniąc się to w smoka,
To w deszcz, to w ogień, to w barwę obłoka...".
Jan Kochanowski

Sama osoba Proteusza jest zaskakująca, ponieważ potrafił to czego inni nie. Mieszkając w okolicach wyspy Faros posiadł umiejętność zmiany swej postaci. To była prawdziwa jego broń, którą bił na głowę, czasami nawet samych bogów. Unikał w ten sposób schwytania.


Pitagoras23

 • Gość
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #8 dnia: 18.04.2008, 19:35:14 »
Pojawienie się Sfinksa w górach otaczających Teby, Grecy tłumaczyli sobie w sposób narzucający moralizatorski charakter całej historii. Potwór miał być bowiem karą, jaką na Tebańczyków zesłała bogini Hera za homoseksualne skłonności króla Lajosa. Kroplą, która przepełniła czarę goryczy, miało być uwiedzenie przez króla, młodego, niewinnego chłopca imieniem Chryzippos. 

Mit o pojawieniu się Sfinksa w Tebach znajduję się tutaj:http://archeos.pl/forum/index.php?topic=1075.0

Pitagoras23

 • Gość
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #9 dnia: 21.04.2008, 18:48:38 »
Greckie wyobrażenia o bogach, a dokładniej o ich wyglądzie i zachowaniu, cechował tak zwany antropomorfizm, czyli upodabnianie się boga do człowieka- na jego kształt i podobieństwo. Pierwsze greckie wierzenia miały charakter kosmogoniczny to jest z powstania świata oraz teogoniczny mówiący o powstaniu bogów.

Petros

 • Gość
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #10 dnia: 21.04.2008, 18:52:29 »
Nie mógłbyś pisać jakiś artykułów, Pitagoras? Taki talent pisarski się marnuje :).

Pitagoras23

 • Gość
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #11 dnia: 23.04.2008, 08:21:57 »
Na razie, kilka już napisałem. Muszę mieć tylko wenę na kolejne.

Pitagoras23

 • Gość
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #12 dnia: 23.04.2008, 08:25:30 »
Historia wojny trojańskiej stała się kanwą jednego z największych i najważniejszych eposów wszech czasów, powstałej na przełomie IX i VIII przed naszą erą "Iliady". Za jej autora uważa się starożytnego greckiego poetę Homera. "Iliada" składa się z XXIV ksiąg, czyli około 15000 wersów. Akcja utworu obejmuje około 40 dni ostatniego, dziesiątego roku wojny, rozpoczyna się sporem Achillesa z Agamemnonem o brankę Bryzeidę, kończy zaś się opisem pogrzebu Hektora. Fabuła "Iliady" jest znacznie szersza, składa się na nią praktycznie cała historia wojny między Achajami a Trojanami. 

Offline parszywek

 • Areopag
 • Pretor
 • ***
 • Wiadomości: 918
 • Punkty wiedzy 16
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #13 dnia: 23.04.2008, 08:37:54 »
Pojawienie się Sfinksa w górach otaczających Teby, Grecy tłumaczyli sobie w sposób narzucający moralizatorski charakter całej historii. Potwór miał być bowiem karą, jaką na Tebańczyków zesłała bogini Hera za homoseksualne skłonności króla Lajosa. Kroplą, która przepełniła czarę goryczy, miało być uwiedzenie przez króla, młodego, niewinnego chłopca imieniem Chryzippos. 

No to na pewno był ulubieńcem Apolla. ;D

Pitagoras23

 • Gość
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #14 dnia: 23.04.2008, 08:43:38 »
Nie wykluczone. W ówczesnych czasach wszystko było możliwe.

Offline Bartek

 • Hoplita
 • Kwestor
 • *****
 • Wiadomości: 183
 • Punkty wiedzy 2
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #15 dnia: 23.04.2008, 08:52:50 »
"Niewykluczone" pisze się razem, bo "nie" z przymiotnikami pisze się razem. Popieram wszystkich, którzy piszą tak dobrze jak ty, Pitagorasie. Choć w twoim wieku pewnie niewielu takich. ;)

Pitagoras23

 • Gość
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #16 dnia: 23.04.2008, 08:54:47 »
Mój błąd. Wiesz ja mam na karku maturę i jestem po świetnym szkoleniu przez polonistkę, więc zasad pisowni trochę znam, ale dzięki za opinię.

Pitagoras23

 • Gość
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #17 dnia: 24.04.2008, 08:53:12 »
Imię Argos jest bardzo popularne w mitologii greckiej. Tak wabił się wierny pies Odyseusza, tak miał na imię stuoki potwór, który pilnował zamienionej w krowę Io. Argos to wreszcie nazwa największego w Argolidzie miasta.
Na cześć nimfy Io morze opływające Grecję od południowego zachodu zostało nazwane Morzem Jońskim.

Pitagoras23

 • Gość
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #18 dnia: 24.04.2008, 08:56:58 »
Natomiast dla uczczenia pamięci Ajgeusa (Egeusza)- sędziwego króla, który zginął śmiercią samobójczą przekonany o zakończonej klęska wyprawie Tezeusza na Kręte, morze opływające Grecję od wschodu zostało nazwane Morzem Egejskim. To w jego wodach miał zakończyć swe życie Ajgeus.

Pitagoras23

 • Gość
Odp: Ciekawostki mitologiczne
« Odpowiedź #19 dnia: 24.04.2008, 12:30:52 »
W mitologii greckiej są w zasadzie dwa, krańcowo rożne, wizerunki boga Erosa. Pierwszy z nich głosi, że był on beztroskim chłopcem, synem Afrodyty i Aresa. Drugi obraz natomiast przedstawia tego boga miłości jako starą osobę, która wyłoniła sie z Chaosu. Tutaj ogarnia on cały świat i jest często stawiany przed samym Zeusem. Eros jest silą sprawcza, powodującą rozwój ludzkości i wszelkiego życia na naszej planecie.

 

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Najdluzsza rzeka Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Stolica Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Najdluzsza rzeka Polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest szesc odjac zero (napisz malymi literami):
Napisz literami ile to jest szesc odjac trzy (napisz malymi literami):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem