Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Autor Wątek: Czym żywili się Grecy!?  (Przeczytany 16748 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Artus

• Gość
Czym żywili się Grecy!?
« dnia: 24.04.2008, 17:55:04 »
Witam. Szukałem na wielu forach i serwisach i to co znalazłem to owe informacje co do ich prawdziwości to nie mam 100% pewności:

Podstawowym pożywieniem Greków były przetwory z mąki jęczmiennej: chleb jęczmienny (chleb nie był zbyt rozpowszechniony, był raczej produktem luksusowym. Zastępowała go papka z mąki lub z krup różnego zboża o nazwie madza. ), polewka z mąki jęczmiennej gotowanej na wodzie, mleku lub winie. Spotkałem również informację dotyczące posiłków Spartiatów - spożywali kaszę z krwią jak i polewkę (aimatia lub bafa) z mięsa wieprzowego lub mięsa dzika gotowanego w krwi.

Grecy spożywali również: placki jęczmienne, miód, oliwki, ryby, kozie mięso, sery. Orientowali się w takich warzywach jak: pszenica, jęczmień, owies, żyto, czosnek, cebula, kapusta, seler, marchew, pietruszka, groch, bób, soczewica, rzeżucha, por. Natomiast wśród znanych owoców były: jabłka, gruszki, figi, daktyle, winogrona, śliwki, orzechy, migdały, kasztany.

Najczęściej żywiono się mięsem wołowym, wieprzowym, baraniną, koźliną, dziczyzną i ptactwem. Mięso pieczono na rożnie bez żadnych przypraw i porcje rozdzielano pomiędzy wszystkich, przeznaczając co lepsze kąski dla wyróżnionych osób. Z czasem zestaw potraw mięsnych zaczęły urozmaicać wyroby w rodzaju kiełbas czy kiszek oraz nadziewanych krwią i tłuszczem kozich żołądków.

Pitagoras23

• Gość
Odp: Czym żywili się Grecy!?
« Odpowiedź #1 dnia: 24.04.2008, 18:02:40 »
Fajnie, że to dodałeś. To różni się od tego, co spotykamy w grze.

Crash

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: 24.04.2008, 18:07:40 »
No ciekawe, ale czy to rzeczywiście się zgadza z prawdą. ;)
Ostatnie zdanie brzmi najsmakowiciej.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: 24.04.2008, 18:11:25 »
Zapewne tak, choć mogą być pewne różnice. To ostatnie danie poleca szef kuchni.  ;D

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
« Odpowiedź #4 dnia: 24.04.2008, 18:15:29 »
Brakuje formy charakterystycznej dla artykułu, ale rzecz warta dyskusji.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: 24.04.2008, 18:17:35 »
Widocznie, mało artykułów pisał, ale chyba się nabiera doświadczenia w miarę pisania.

Artus

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: 24.04.2008, 19:58:38 »
Brakuje formy charakterystycznej dla artykułu, ale rzecz warta dyskusji.
Przyznam szczerze że nie skupiałem się na tym by napisać artykuł, lecz podać czysto na tacy informacje na ten temat.

Petros

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: 24.04.2008, 20:20:26 »
Ja mam wątpliwości co do potraw mięsnych. Wiadome jest, że Grecy jedli mało mięsa, a tu czytam:
Najczęściej żywiono się mięsem wołowym, wieprzowym, baraniną, koźliną, dziczyzną i ptactwem. Mięso pieczono na rożnie bez żadnych przypraw i porcje rozdzielano pomiędzy wszystkich, przeznaczając co lepsze kąski dla wyróżnionych osób. Z czasem zestaw potraw mięsnych zaczęły urozmaicać wyroby w rodzaju kiełbas czy kiszek oraz nadziewanych krwią i tłuszczem kozich żołądków.
Nie do końca mnie przekonuje ta część artykułu i nie wiem czy jest zgodna z faktami.

Artus

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: 25.04.2008, 12:52:14 »
Większości to arystokracja spożywała mięso....

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: 25.04.2008, 12:54:40 »
Tylko jakie to mięso. Bo nie wyobrażam sobie za bardzo, żeby arystokracja jadła takie mięso wprost z polowania. Byli zbyt delikatni, a ponadto nie posiadano wówczas specjalistycznej wiedzy na temat mięsa i jego kuchennej obróbki (zarazki, bakterie, itp.)

Artus

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: 25.04.2008, 13:09:21 »
Nie wiem o co ci dokładnie chodzi, chcesz powiedzieć że arystokracja nie spożywała mięsa!? Mięso przeszło po prostu obróbkę cieplną (tu żadna wiedza nie jest potrzebna) co powoduję śmiertelność większości bakterii i zarazków.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: 25.04.2008, 13:23:38 »
My to wiemy, ale czy oni wiedzieli. To były takie moja dywagacje.

Artus

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: 25.04.2008, 13:34:25 »
Wiesz surowego mięso to oni nie spożywali - już za czasów umiejętnego rozniecania ognia stosowana była obróbka cieplna mięsa.

Spartanie - spożywali kaszę z krwią jak i polewkę (aimatia lub bafa) z mięsa wieprzowego lub mięsa dzika gotowanego w krwi.
Jeśli potrafili gotować to zapewne piekli mięso. Więc "sztukę" ognia mieli dobrze opanowaną, wspominając o znanym ogniu greckim.

Skjold

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: 27.04.2008, 07:37:42 »
Staram się właśnie napisać krótki artykuł na temat "diety" starożytnych Greków. Krótki bo raz, że trudno znaleźć informacje na ten temat a dwa, że sami Grecy niewiele ich niestety po sobie pozostawili ( bo cóż znaczy jedna książka kucharska i to poświęcona w szczególności rybom? ). Chcę zamieścić w miarę pewne informacje na ten temat. :)

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: 27.04.2008, 08:22:59 »
Z ciekawością przeczytam, mimo, że będzie krótki. Nikt nie powiedział, że artykuł ma być epopeją.  ;D

Offline Liguria

• Legionista
  • Punkty wiedzy 9
  • Nimfa górska
« Odpowiedź #15 dnia: 04.08.2008, 21:07:02 »
I jest ten obiecany artykuł o diecie? Bo tu takie dość pobieżne informacje.

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
  • Magnus Administratorus Rex
« Odpowiedź #16 dnia: 04.08.2008, 21:19:35 »
Tekst ten nie trafił do działu artykułów. Autor nie zdecydował się na jego rozwinięcie.
Poza tym jest inny podobny artykuł.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: 04.08.2008, 23:12:23 »
To może warto by je połączyć?

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
  • Magnus Administratorus Rex
« Odpowiedź #18 dnia: 04.08.2008, 23:43:24 »
Wiele informacji się pokrywa, poza tym o tym powinni zadecydował autorzy.

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: 05.08.2008, 12:10:35 »
Owszem, a z autorami to wiesz jak jest.  :)

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest cztery odjac cztery (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest trzy dodac trzy(napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest szesc odjac zero (napisz malymi literami):
Napisz literami ile to jest szesc odjac trzy (napisz malymi literami):
Napisz literami ile to jest szesc odjac cztery (napisz malymi literami):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem