Główne cywilizacje > Kultura i Sztuka

Chińska mądrość

(1/3) > >>

parszywek:
Chińczycy wybierali sobie tą religię, którą uważali, że była im najbliższa. Prawie wszystkie ich wierzenia wynikały z obserwacji przyrody i ich zjawisk takich jak powodzie, trzęsienia ziemi, czy susze. Od VI w. p.n.e chińscy mędrcy m.in Lao-cy czy Konfucjusz swoje filozofie oparli właśnie na tych wierzeniach.

Rola duchów 
Chińczycy uważali, że w górach, lasach, jeziorach, morzach, a nawet wietrze mieszkają duchy. Aby zyskać ich przychylność oddawali im hołd. Korzystali również z pomocy szamanów, którzy umieli rozmawiać z duchami. Chińczycy czcili także swych zmarłych przodków.

Jin i jang
Dla chińczyków jin i jang to dwie różne siły uzupełniające się nawzajem tworząc harmonie i równowagę. Uważali, że siła:

Jin - jest w ciemnościach, chłodzie, Księżycu, który odzwierciedlał bierność, uległość, smutek, chłód i zimę. Siła ta też symbolizuje żeński aspekt natury, oraz liczby parzyste. Symbolami jin były woda i ziemia.

Jang - jest to siła przeciwna sile jin jest ona w świetle, cieple, słońcu, które symbolizuje aktywność, radość, ciepło i lato. Siła te też odzwierciedla męski aspekty natury, oraz liczby nieparzyste; odpowiada jej dzień, niebo oraz dusza Hun. Symbolami Jang był wiatr i ogień.

Co to jest taoizm   
Taoizm jest to filozofia, a zarazem i religia. Filozofia ta została utworzona przez Lao-cy w V w. p.n.e. Głosił on, że medytacja i życie w harmonii z przyrodą prowadzi do mądrości i szczęścia. Taoizm religijny miał powstać w II i III w. n.e. Najważniejszymi księgami taoizmu są Daodejing (Tao Te Ching) oraz Zhuangzi. Religia ta zyskała popularność w całych Chinach. 

Buddyzm 
Buddyzm był uznawany jako religia, albo system filozoficzno-etyczny, założył buddyzmu i twórcą podstawowych jego zasad był Siddhārtha Gautama, żyjący najprawdopodobniej od 560 do 480 roku .n.e.
Siddhārtha Gautama nazywano buddą co znaczy "oświecony lub "wielki mędrzec". Budda twierdził, że człowiek odczuwa cierpienie, bo nie może spełnić swych pragnień. Uważał, że człowiek, który zrezygnuje z dążenia do sławy majątku czy władzy, a skupi się na doskonaleniu swego charakteru może uniknąć cierpienia. Zachęcał swych uczniów do powstrzymywania się od kłamstwa i plotkowania, zabijania żywych stworzeń, a  . Opierał się on na Czterech Szlachetnych Prawdach głoszonych przez jego twórcę. Po śmierci buddy religia ta rozpowszechniła się po wschodniej i południowej części Azji.     

Dopisałem do sił jang i jin. - parszywek

Kalontas:
Proszę, sekcji jeszcze nie ma, a już jest artykuł. :D

Pitagoras23:
Ważne, że coś jest. Można by to też troszkę rozwinąć.

KajSztof:
Artykuły też zostaną przeniesione z Tianu. ;)
Prawda? :-X

ziemek8:
Brawo parszywek, ładnie napisane! :)
Oczywiście KajSztof.

PS: Do jakiego działu dać ten artykuł?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej