Offtopic > Offtopic

Bolesław Prus - "Faraon"

(1/3) > >>

Lodowax:
Faraon - powieść napisana przez Bolesława Prusa. Rozpoczęta w 1894 roku, ukończona została 2 maja 1895 roku o godzinie 15. Drukowana była odcinkami w "Tygodniku Ilustrowanym" od roku 1895 do 1896.

Jest to powieść historyczna, w której głównym wątkiem jest walka o władzę faraona Ramzesa XIII (właściwie ostatnim z Ramessydów był Ramzes XI) z kapłanami. Wydarzenia toczą się w XI w. p.n.e. w Egipcie za panowanie XX dynastii faraonów. Jedyną postacią historyczną w utworze jest Herhor, właściwie Si-Amon HeriHor.

Do napisania powieści przez Prusa przyczyniły się między innymi:

    * poglądy Prusa o cywilizacji i państwie,
    * prywatne zainteresowania autora Egiptem,
    * polemika z H. Sienkiewiczem,
    * liczne prace historyczne o Egipcie,
    * budowa kanału Sueskiego (ukończona ćwierć wieku wcześniej w 1869 r.),
    * doznania Prusa przy zwiedzaniu kopalni soli w Wieliczce (1878 r. — prawzoru dla "Labiryntu" wraz z opisem Herodota) i oglądaniu zaćmienia słońca w Mławie (1887 r.),
    * obserwowane przez Prusa w 1893 r. seanse spirytualistyczne, prowadzone przez medium włoską Eusapię Palladino,
    * badania archeologiczne Heinricha Schliemanna w Troi w latach 1871-94;
    * opublikowana w 1888 r. nowelka Prusa Z legend dawnego Egiptu, stanowiąca wstępny szkic do Faraona; nowelka ta z kolei wzięła swe natchnienie m.in. z losów cesarzy niemieckich Wilhelma I i jego następcy Fryderyka III.

Kalontas:
Takie historical fiction ze strony polskiego klasyka. W przeciwieństwie do większości moich rówieśników, mi się Faraona czytało dość przyjemnie i bez jakichś wyimaginowanych z lenistwa przeszkód. Mimo że takie trochę z tego "aberration", polecam miłośnikom historii starożytnej. ;)

KajSztof:
Mimo, że nie jestem Twoim rówieśnikiem, to też dobrze mi się czytało "Faraona". ;D

Petros:
Najbardziej podobały mi się te wtrącenia o nowożytnych wynalazkach, np. to na końcu książki, gdzie ukazano energię pary wodnej. Dzięki temu nie zapominamy w jakich czasach tworzył bolesław Prus.

Pitagoras23:
Szkoda, że "Faraon" nie jest już obowiązkową lekturą.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej