Główne cywilizacje > Mity

Powstanie świata

(1/1)

ziemek8:
Niebo i ziemia były w stanie chaosu, podobne do kurzego jaja, w którego wnętrzu narodził się P'an-ku (盤古). Po osiemnastu tysiącach lat niebo i ziemia oddzieliły się od siebie. Jasne i czyste stało się niebem, a ciemne i mętne stało się ziemią. Pośrodku był P'an-ku, który co dzień dziewięciokroć się przekształcał. Stał się on duchem w niebie, a świętym mędrcem na ziemi. Co dzień niebo stawało się wyższe o jedną stopę. Co dzień ziemia o jedną stopę była grupsza. P'an-ku co dzień stawał się o jedną stopę wyższy. I było tak przez osiemnaście tysięcy lat. Niebo stało się bardzo wysokie, a ziemia bardzo gruba, P'an-ku zaś urósł ogromnie. Dlatego też niebo oddalone jest od ziemii o dziewięćdziesiąt tysięcy stajań.

Jednak po owych osiemnastu tysiącach lat ciało P'an-ku zaczęło się przeobrażać. Jego oddech stał się wiatrem i chmurami, jego głos przeobraził się w grom i błyskawice. Jego lewe oko stało się słońcem, prawe zaś przemieniło się w księżyc. Cztery jego kończyny stały się czerema biegunami świata, a jego pięć członków stało się pięcioma wielkimi górami. Krew jego dała początek rzekom. Jego żyły stały się drogami na ziemi, a ciało glebą pól. Włosy przekształciły się w gwiazdy i planety. Jego zarost stał się trawami i drzewami. Jego zęby i kości przemieniły się w złoto i nefryt, a pot jego stał się deszczem i rosą.

źródło: "Mitologia chińska" Mieczysława J. Künstlera

parszywek:
Fajny mit podoba mi się. Najlepszy  fragment jest ten:


--- Cytat: ziemek8 w 03.08.2008, 22:48:56 --- Jego zęby i kości przemieniły się w złoto i nefryt...

--- Koniec cytatu ---

Też bym chciał,  żeby moje zęby stały się złotem :D.

Thor:
Tylko czym byś wtedy jadł, jak ten Midas? :P

Kalontas:
Dodajmy do tego jeszcze fakt, że owo przeobrażenie miało miejsce post mortem, więc raczej dużej korzyści by z tego nie było. ;P

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej