Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Autor Wątek: Pytania  (Przeczytany 20192 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
Pytania
« dnia: 05.08.2008, 21:31:04 »
Drogi użytkowniku, jeśli masz jakieś pytania na temat mitologii greckiej, bo potrzebujesz informacji do szkoły, albo po prostu jesteś ciekaw, zadawaj je proszę w tym wątku, a ja - jako prowadzący tej subsekcji - postaram się na nie odpowiedzieć. Proszę śmiało zadawać pytania. :)

Petros

• Gość
Odp: Pytania
« Odpowiedź #1 dnia: 12.01.2009, 17:07:32 »
Swego czasu dosyć często wspominałeś o Zagreusie. Czy wiadomo o nim coś więcej poza tą historią z tytanami i powtórnymi narodzinami w postaci Dionizosa? Nigdzie też nie słyszałem o jego buncie przeciwko Zeusowi. Który z klasyków opisał to zdarzenie?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #2 dnia: 12.01.2009, 18:34:29 »
Nikt nie opisał buntu Zagreusa, to mój "fanfiction", spekulacja wyniesiona z kilku faktów, zapewne w realnych mitach warta nic. W oryginale miał on być duchem (bożkiem) błąkającym się po podziemiu bez przeszłości i pamięci. Inni łączą go z Dionizosem... a ja mu nadałem taką oryginalną rolę. ;)

Offline Thor

• Bóg grzmotów
  • Senator
  • Punkty wiedzy 11
  • Þórr
« Odpowiedź #3 dnia: 21.03.2009, 23:43:23 »
Jak to w końcu było z Ateną. Ona miała matkę czy nie?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #4 dnia: 21.03.2009, 23:54:23 »
Według jednych autorów urodziła się zupełnie bez matki, z samej mądrości Zeusa. Inni wolą twierdzić, że Zeus był kiedyś mężem niejakiej Metydy, która zaszła w ciążę ale z obawy o to, że jej syn go obali, połknął ją w całości, a dziecko potem wyskoczyło z jego głowy. Ku uciesze Zeusa, córka.

Petros

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: 23.05.2009, 21:48:33 »
Pamiętasz IV edycję quizu? Zadałeś tam takie pytania, na które nie znałem odpowiedzi. Jestem ciekaw jak one wyglądają.

Cytat: Pytanie 1.
Więc była kiedyś królewna o imieniu Psyche, co oznacza duszę. Miała ona wiele sióstr, które bardzo zazdrościły jej urody. Jednak ponieważ była najmłodsza, długo trwało zanim mogła zostać wydana za mąż. Gdy przyszła na nią pora, jej siostry uknuły spisek. Każdemu kawalerowi, który przybywał się starać o jej rękę, opowiadały że jest ona najbrzydsza z nich wszystkich, co skutecznie wszystkich odstraszało. Gdy po 10 latach, jej ojciec był już zrezygnowany, postanowił oddać ją morskiemu potworowi.
Siostry ochoczo zaprowadziły ją nad skałę. Pod skałą był wodospad, a za wodospadem- jaskinia. W jaskini miał żyć pewien okropny, skrzydlaty potwór, za którego miała zostać wydana Psyche. Gdy nadszedł wieczór, Psyche została spuszczona w dół wodospadu, gdzie ujrzała ową jaskinię. Ostrożnie i nieufnie weszła do jaskini i usłyszały odgłos skrzydlatego potwora.
Zadanie: dokończ tą historię

Cytat: Pytanie 2.
Wkrótce po tym, gdy Zeus został mężem Metydy, potomkini Tytanów, doszło do jego konfliktu z Prometeuszem. Jak się ten konflikt skończył- wszyscy wiemy. Gdy już Hefajstos przykuwał Prometeusza do skał, tytan użył swojego daru proroczego i zaklął Zeusa następującą przepowiednią:
"Pamiętasz Zeusie, jak twojego dziada Urana zabił syn jego właśny, Kronos?
I po nim nastąpiłeś ty, który też swojego ojca obaliłeś, Zeusie,
I ta klątwa nigdy się nie skończy- będziesz miał w odległych czasech syna,
Który cię zniszczy i tak samo do Tartaru wpędzi,
Aby samemu, w pojedynkę, rządzić światem"
Gdy Metyda była w ciąży, Zeus przeraził się, że ten syn obali go i pozbawi go władzy. Połknął więc ciężarną tytankę i myślał, że jest po kłopocie. Ale niespodziewanie, po dziewięciu miesiącach zaczęły go nękać straszne boleści. Wszyscy wiedzą powszechnie, że z jego głowy wyskoczyła wówczas bogini mądrości, Atena, ale zazwyczaj przemilcza się, jak Zeus zakazał o tym mówić, że z jego mięśni wyskoczył syn, Zagreus.
Zadanie: Jak skończył Zagreus, a jak Atena?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #6 dnia: 23.05.2009, 21:55:28 »
Myślę, że to dość oczywiste. Odpowiedź na pytanie pierwsze można znaleźć w historii Amora i Psyche. Na drugie, w artykułach o Atenie i brakującym synu Zeusa.

Olly

• Gość
pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: 06.09.2009, 16:45:37 »
Jedna z tytanek, bogini sprawiedliwości?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #8 dnia: 06.09.2009, 18:43:35 »
1. Proszę nie zakładać osobnych wątków do każdego pytania. Do tego jest ten wątek. Wiadomości scaliłem.
2. Gdy już zakładamy nowe wątki, proszę ich nie tytułować "pomoc".
3. Wystarczyło użyć Google'a - chodzi o Temidę.

Prometeusz

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: 06.12.2009, 19:52:00 »
Która bogini była boginią mądrości?
Atena, czy Metis?
Metis według mitologi greckiej Jana Parandowskiego była matką Ateny, córką Okeanosa i Tethys, boginią rozumu, umysłu, mądrości.
Atena boginią nauki, mądrości.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #10 dnia: 08.12.2009, 14:02:21 »
Proste - obie były boginiami mądrości, ale jako że żyły w innych okresach czasowych i jedna była matką drugiej, po prostu Metis była poprzedniczką Ateny. Metis piastowała "stołek" do swojego uwięzienia w brzuchu Zeusa, a Atena przejęła funkcję po swoim "narodzeniu".

Featon

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: 13.01.2010, 21:36:35 »
Czy Apollo miał swój rzymski odpowiednik?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #12 dnia: 14.01.2010, 10:00:29 »
Rzymianie czcili Apolla pod tym samym imieniem, co Grecy i praktycznie nie zmienili jego osoby. Częściowo Apollo zastąpił u Rzymian rolę greckiego Heliosa.

Featon

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: 17.01.2010, 17:19:08 »
Jak miała na imię pierwsza żona Heraklesa? ???

Jak miała na imię żona Syzyfa?  ???

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #14 dnia: 18.01.2010, 20:18:17 »
Jak miała na imię pierwsza żona Heraklesa? ???

Jak miała na imię żona Syzyfa?  ???

1. Oczywiście chodzi o Megarę, córkę Kreona z Teb (może TEGO Kreona, a może nie).
2. Żoną Syzyfa była oczywiście Plejada Merope - najciemniejsza z konstelacji, podobno ze wstydu, że miała za męża śmiertelnika.

Orbis

• Gość
Mitologia grecka a Egipt
« Odpowiedź #15 dnia: 25.01.2010, 12:49:57 »
Mitologia grecka a Egipt
Jak mitologia grecka tłumaczy powstanie Egiptu? Jakie interakcje zachodzą między starożytnym Egiptem a Helladą? Czy to prawda, że istnieje mit opisujący założenie świątyni w Heliopolis przez Hellenów, oraz przedstawiający ich jako nauczycieli astrologii i nauk żeglarskich tej nacji?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #16 dnia: 25.01.2010, 22:40:12 »
Na pewno Grecy uważali, że Egipt jako państwo wywodził swoje pochodzenie od herosa zwanego Ajgyptiosem, jednak (jak to w mitologii greckiej) jego chronologiczne umiejscowienie powodowało pewne kłopoty, bo raz go widzimy jako przodka Buzyrysa (który żył w czasach Heraklesa), a gdzie indziej żyje w czasach wojny trojańskiej, choć jako starzec.

O przypisywaniu świątyni heliopolitańskiej Hellenom nigdy nie słyszałem, ale nie wątpię, że takie historie istniały. Grecy (i nie tylko oni) lubili wszystkie ważne zasługi przypisywać sobie.

Orbis

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: 25.01.2010, 23:22:54 »
Jednak czy coś jest jeszcze wiadome oprócz tej informacji. Jak się toczyła historia Egiptu? Być może powstały jakieś mity w okresie greckim na terenach Egiptu, kiedy to dwie religie zetknęły się ze sobą?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #18 dnia: 28.01.2010, 17:20:52 »
Szczerze nigdy o czymś takim nie słyszałem. Jeśli są takie mity w Grecji, to ja się z nimi nie spotkałem, albo zdołały przepaść przez te tysiąclecia.

patrylux13

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: 03.05.2010, 12:17:05 »
ja mam pytanie skąd wzieli sie bogowie ?? ja mysle ze sa to tylko glupie wymysły zacofanych ludzi z tamtych czasow :)

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Jaka jest najdluzsza rzeka polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Napisz literami ile to jest szesc odjac dwa (napisz malymi literami):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem