Główne cywilizacje > Mitologia

Plagiatowanie mitologii

(1/5) > >>

Kalontas:
Jak wszyscy wiemy, Rzymianie masowo plagiatowali mitologie innych ludów, dostosowywali je do swojej, po czym dokonywali syntezy wszystkich możliwych bogów. Wynikał z tego jeden wielki chaos, którego nawet Pontifex Maximus nie byłby w stanie ogarnąć, ale w ten sposób Rzymianie wyrażali swój szacunek do podbitych narodów. Może i narodom się to nie podobało (Żydzi podobno wyzwali Sullę za plan wprowadzenia Jahwe do panteonu), ale Rzymianie inaczej nie umieli.

Czy "plagiatowanie" innych mitologii na masową skalę może zostać uznane za rzecz pozytywną? Czy można pochwalić ich metodę? Celowo nie wstawiam ankiety, aby ujrzeć rozbudowane opinie.

KajSztof:
Uważam to za bynajmniej dziwne, ale może ma to głębszy sens? Może rzymianie uważali, że każdemu ludowi przypadają bogowie z ich panteonu, a oni chcieli stworzyć imperium dla wszystkich wyznań, a co za tym idzie - dla ludu? :D

Kalontas:
Właśnie taki pogląd za tym stał - tak oni wyrażali tolerancję religijną, zlepiając wszystkie panteony w jedno.

Ale zerżnięcia żywcem rdzenia mitologii z Grecji to im nie wybaczę.

Skjold:
Uważam, że Rzymianie postąpili bardzo mądrze. Nawet najsilniejsze państwo mając problemy wewnętrzne może podupaść, a religia to chyba jedna z najbardziej drażliwych sfer życia - Rzymianom udało się "przyłączyć" wiele znacznie różniących się od nich nacji (nie wnikam czy to drogą wojny czy dyplomacji) i stworzyć ogromne imperium nie mające raczej problemów z zamieszkami na tle religijnym (oczywiście zawsze zdarzają się wyjątki, ale nie bądźmy aż tak szczegółowi ;) ). Reasumując: można pochwalić tę metodę ze względu na dość dużą skuteczność, a plagiatowanie obcych religii może być pozytywne - jednak w zależności od kontekstu.

Może trochę namieszałem, ale jest już dość późno jak na moje warunki. :D

Kal - Grecy i tak rządzą pod względem mitologii. Wybacz Rzymianom chęć zbliżenia się do ideału. ;)

Liguria:
Ja uważam to za jak najbardziej tolerowalne. Przecież tak wyrażali tolerancję, dość osobliwie.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej