Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Autor Wątek: Historia Quizu Mitologicznego  (Przeczytany 6505 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
Historia Quizu Mitologicznego
« dnia: 14.09.2008, 15:30:38 »
Na początku był Chaos.

Dosłownie. Reguł formalnych nie było, a nawet zliczanie punktów odbywało się "na oko". Ale żeby być szczegółowym, cofnijmy się na początek. Sam początek.
Wówczas istniała strona na serwisie republiki, którą nazywano "Olimpem". Wtedy interesowałem się bardzo grą "Zeus: Pan Olimpu" i szukałem o tej grze różnych informacji. Trafiłem na pewien ciekawy serwis, ale był on już nieaktywny i był jedynie jeden link do innej strony - prowadzonej przez jakiegoś dziwnego - w moim ówczesnym mniemaniu - osobnika. Szybko się przekonałem, że nie prowadził on tego, a prawdziwym twórcą serwisu był niejaki ziemek8. Forum stało wówczas na fora.pl i jakością stało dużo poniżej naszych obecnych standardów. Wchodziłem głównie na to forum i pomyślałem - jest aktualnie na forum trzech najaktywniejszych użytkowników - więc może zrobimy sobie jakiś konkurs? Tylko o czym? A że ja właśnie pasjami zaczytywałem się w klasykach mitologii, postanowiłem pozostałych dwóch ludzi - Ziemka i Sevena (?) wciągnąć w "quiz mitologiczny". Zaczęło się banalnie, bo od zaledwie pięciu pytań w "I rundzie". Spodobało się, więc ciągnęliśmy to dalej i uruchomiliśmy II Rundę, również z pięciu pytań, ale z drobną wariacją - "kto pierwszy ten lepszy". Gdy miał zaczynać się finał - do którego przeszedł oczywiście Ziemek - doszło do drastycznej zmiany strony. Pojawiło się nowe forum, na bazie SMF, na prywatnym serwerze. Tutaj dokończyliśmy quiz, a Ziemek przegrał finał, a pytania I i II Rundy I Edycji Quizu bezpowrotnie przepady razem z likwidacją starego forum...

II Edycja była już trochę bardziej zorganizowana. Przede wszystkim, zorganizowano rundę eliminacyjną, gdyż chętnych zgłosiło się aż pięciu! :D Wówczas trzech ludzi dopuściłem do I rundy, a kolejnego uczestnika wyeliminowałem w wejściu do II Rundy. Taka procedura przeszła już do klasyki na kilka długich edycji.

Tempo rozgrywania tamtych quizów było zupełnie innego, z jednego ważnego powodu - nie miałem w domu łącza internetowego, więc na serwis wchodziłem, albo w szkolnej bibliotece (raz na 1-2 dni) albo w kafejce (raz na tydzień), więc znacznie się to rozciągało. Sam już nie pamiętam, kiedy się to zmieniło.

IV Edycja w ogóle nie przebiegała na serwisach Ziemka. Strzelił mi do głowy jakiś dziwny pomysł założyć własny serwis, żerując na popularności quizu i użytkownikach podebranych koledze. Najwyraźniej Ziemkowi się to nie spodobało, sądząc po moich "negocjacjach" z nim, ale to była chyba edycja najgorsza, właśnie ze względu na jej lokalizację. W dodatku finalista nie odpowiedział na finałowe pytania, w związku z czym skończyło się blamażem, nie tyle dla finalisty, co dla mnie. Szybko się nawróciłem i serwis Mythiquiz poszedł w niepamięć, choć do dziś dociekliwi mogą go znaleźć.

Bodajże właśnie od IV-V Edycji mamy oficjalny regulamin, który został napisany przez Ziemka, a ja wprowadziłem do niego swoje poprawki. Wciąż jednak trwała "klasyczna forma" - Eliminacje (5 u.), I Runda (3 u.), II Runda (2 u.), Finał (1 u.), gdzie II Runda polegała na "kto pierwszy ten lepszy", a Finał na wybraniu dwóch z czterech pytań otwartych i udzieleniu na nie odpowiedzi. W tych czasach już ludzie lepiej radzili sobie z trudnymi pytaniami, więc rozczarowań nie było. Mniej więcej na tym etapie także i ja zyskałem stałe łącze z internetem, co znacznie przyspieszyło rozgrywanie konkursu.

W okolicach VII Edycji zaszła potrzeba zmian. Powstał zupełnie nowy finał, który polegał na starciu ze mną. Finalista musiał zadawać pytania nawzajem z prowadzącym, i kto dłużej przetrwał bez błędu, wygrywał. Jednak ówczesny finalista (Parszywek) okazał się bardzo dobry i musiałem uznać jego zwycięstwo, gdyż nasza wymiana zdań mogłaby trwać w nieskończoność.

I nadeszła IX Edycja, Starcie Tytanów, inna niż inne. Myślę, że jeszcze wszyscy ją pamiętamy, bo zaczęła się na Olimpie, a skończyła się już na Archeosie. Trwała w wakacje, co spowodowało że większość użytkowników - zwykłych użytkowników, którzy jeszcze nigdy nie dotarli do finału - nie udzieliła swoich odpowiedzi, a jedyny który ich udzielił, zrobił to po czasie. Tytani jednak okazali się silniejsi i nawet on wkrótce odpadł. Najlepszym z Tytanów okazał się Petros, który dotarł do finału Starcia Tytanów, jednak sam finał przerósł go i musiał rozstać się z quizem po pierwszym finałowym pytaniu.

I tu kończy się historia. Teraz mamy X Edycję, jubileuszową, znacznie różniącą się od pozostałych. Przede wszystkim, nie ma już Olimpu, na którym stoczono około 9,75 edycji. Ze względu na zmianę tematyki serwisu, nie ma już pytań stricte greckich, a powstały za to kategorie, które uczestnicy wybierają sobie samym, albo sobie nawzajem. W nowym, tym naprawdę ogólnie mitologicznym, quizie wciąż toczy się zaciekła walka. Oby nowa formuła quizu wam się spodobała i stała się nową klasyką, która przetrwa wiele edycji.

Nie można także nie wspomnieć o incydencie z okazji VIII Edycji, który zmusił mnie do dopisania nowego punktu do regulaminie - niejakim panie D., który dał nam się we znaki, twierdząc, że zna mitologię atlantydzką. Ponieważ dobrze mu szło, musiałem go usunąć, zanim człowiek rozpowszechniający takie absurdy dojdzie do finału.

Skrajnie zmieniło się podejście do źródeł. Niegdyś doradzałem wręcz użytkownikom skorzystanie z internetu, aby znaleźć odpowiedzi. Teraz uznaję to za oszukiwanie innych. Cóż, czasy się zmieniają, ale tego wymaga uczciwość. Wprawdzie nie ma jak sprawdzić, czy ktoś oszukuje, ale jednak przynajmniej jest to nielegalne.

To chyba już wszystko na ten temat. I X Edycja kiedyś przejdzie do historii. Wraz z upływem czasu, pewnie i Quiz się zakończy, gdy już nikt nie będzie chętny na ten stary konkurs, gdy są dużo nowsze i lepsze. A wtedy ten tekst będzie swoistym archiwum, źródłem historycznym. Źródłem starożytności naszej społeczności. ;)

Offline KajSztof

• Brony
  • Areopag
  • Konsul
  • Punkty wiedzy 31
  • Gruby Wujo
Odp: Historia Quizu Mitologicznego
« Odpowiedź #1 dnia: 14.09.2008, 15:40:47 »
Takich wspomnień, to można Ci pozazdrościć. :)

Offline parszywek

• Areopag
  • Pretor
  • Punkty wiedzy 16
« Odpowiedź #2 dnia: 14.09.2008, 15:41:08 »
Ja będę zawsze chętny. ;)

Offline parszywek

• Areopag
  • Pretor
  • Punkty wiedzy 16
« Odpowiedź #3 dnia: 14.09.2008, 15:49:52 »
W okolicach VII Edycji zaszła potrzeba zmian. Powstał zupełnie nowy finał, który polegał na starciu ze mną. Finalista musiał zadawać pytania nawzajem z prowadzącym, i kto dłużej przetrwał bez błędu, wygrywał. Jednak ówczesny finalista (KazuaR?) okazał się bardzo dobry i musiałem uznać jego zwycięstwo, gdyż nasza wymiana zdań mogłaby trwać w nieskończoność.

Czemu zawsze się kogoś ze mną myli? :D To byłem ja, a nie KaZuaR. ;)

Offline KajSztof

• Brony
  • Areopag
  • Konsul
  • Punkty wiedzy 31
  • Gruby Wujo
« Odpowiedź #4 dnia: 14.09.2008, 16:07:30 »
Po prostu nicki "KazuaR" i "parszywek" są niemal identyczne. :D

Cóż... było to dość dawno, więc mogła wystąpić pomyłka, zresztą Kalontas wstawił znak zapytania, więc nie był pewny. ;)

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #5 dnia: 14.09.2008, 16:29:45 »
Właśnie, tam był znak zapytania, bo nie pamiętałem kto to był. ;) Już poprawiam.

Offline Liguria

• Legionista
  • Punkty wiedzy 9
  • Nimfa górska
« Odpowiedź #6 dnia: 14.09.2008, 17:04:58 »
Nie wiedziałam, że to ma aż tak długą historię! Ja pierwszy raz widziałam ten quiz dopiero w wydaniu na Mythiquizie. Oby było ze XXX Edycji. ;)

Offline KajSztof

• Brony
  • Areopag
  • Konsul
  • Punkty wiedzy 31
  • Gruby Wujo
« Odpowiedź #7 dnia: 14.09.2008, 17:32:46 »
Oby było ze XXX Edycji. ;)
Potraktujmy to nie jako 30, tylko podstawmy pod "x" jakąś cyfrę. ;) Ja chcę 9 - czyt. 999. :)
Wykończę Kalontasa tymi Quizami. xD

Offline ziemek8

• Administrator
  • Prokonsul
  • Punkty wiedzy 27
  • Magnus Administratorus Rex
« Odpowiedź #8 dnia: 14.09.2008, 18:09:25 »
Ciekawie to napisałeś Kalontas. ;)

Strzelił mi do głowy jakiś dziwny pomysł założyć własny serwis, żerując na popularności quizu i użytkownikach podebranych koledze.
Heh, nigdy o tym nie myślałem w taki sposób. :D Wg mnie była to po prostu próba usamodzielnienia się. Było mi oczywiście szkoda, bo Olimp na tym tracił. Starałem się zatrzymać quiz na Olimpie...

Najwyraźniej Ziemkowi się to nie spodobało, sądząc po moich "negocjacjach" z nim...
...kiedy jednak mi się to nie udało, starałem się zachować współpracę między Olimpem a nowym forum Quizu - zapewne wg Kalontasa - niezbyt żywą ;), ale wg mnie jak najbardziej uczciwą - w zamian tego co mi proponowałeś, nie mogłem dać nic wiecej.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #9 dnia: 14.09.2008, 18:48:47 »
Ja bym te wszystkie komentarze potraktował z przymrużeniem oka, przecież niczego ani tobie, ani nikomu innemu nie zarzucam. Wiem, jaka była sytuacja, więc nie mam pretensji. ;)

Pitagoras23

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: 20.09.2008, 12:58:45 »
Że też Ci się chciało. Podziwiam to, że to pamiętasz.

Petros

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: 20.09.2008, 13:09:55 »
Coś tu jest nie tak. VII edycji nikt nie wygrał, a jej finalistą był KazuaR. Ja pamiętam, że jedną z edycji wygrał GłogowskiOdys, bo jego wiedza była porażająca i to chyba o niej mowa.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #12 dnia: 20.09.2008, 13:22:31 »
To jest wszystko przedstawione w zarysie ogólnym, bo nie pamiętam każdego szczegółu.

W szybkiej odpowiedzi możesz użyć kodów BBC i uśmieszków tak jak przy normalnej odpowiedzi.

Nazwa: Email:
Weryfikacja:
Wpisz litery widoczne na obrazku
Posłuchaj liter / Prośba o inny obrazek
Wpisz litery widoczne na obrazku:
Napisz literami ile to jest cztery odjac trzy (napisz malymi literami bez polskich znakow):
Jakie miasto jest stolica polski (napisz malymi literami bez polskich znakow):

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem