Główne cywilizacje > Mitologia

Henoteizm

(1/2) > >>

Kalontas:
Henoteizm to dość nietypowe podejście religijne, bo generalne podejście politeistyczne (wielu bogów), ale szczególną czcią obdarzamy tylko jednego. Jest to podejście charakterystyczne dla Egiptu, gdzie "wybrany" bóg był wybierany przez miasto - jak Re w Heliopolis, Bastet w Bubastis, czy Thot w Hermopolis.
Co myślicie o tym podejściu religijnym, które było pierwszym dużym krokiem od religii politeistycznych do współczesnych religii monoteistycznych? Nie należy zapominać, że z tego podejścia wyprowadzono najstarszą religię monoteistyczną świata - kult Atona wprowadzony na krótko za życia faraona Amenhotepa IV Echnatona.

Moim zdaniem jest to dość zdrowe podejście jak na tamte czasy. Jak widzimy po przykładzie Echnatona, ludzie jeszcze nie byli wówczas gotowi na wielką religię monoteistyczną, więc sam henoteizm był dość zdrowym podejściem. Po drugie, takie podejście cementowało rolę lokalnych władz, które praktycznie decydowały co ludzie mogą wyznawać.

Liguria:
A ja powiem tyle, że ciekawe i rzadkie podejście po prostu.

parszywek:
W Grecji było podobnie np. Ateny największą cześć oddawały w Atenę, ale wierzyli też w Hefajstosa, Zeusa itd.


Kalontas:
W Grecji wyglądało to zupełnie inaczej. Dla Greków wszyscy bogowie wymagali czci, i nie można było żadnego zaniedbać, a Egipcjanie praktycznie czcili tylko jednego, spośród wielu.

parszywek:
Aha, chyba, że tak.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Odpowiedz

Idź do wersji pełnej