Pełny dostęp do zasobów serwisu
Niezarejestrowni goście mają pełny dostęp do zasobów serwisu. Mogą pisać komentarze, posty na forum, pobierać wszystkie zamieszczone w serwisie pliki i załączniki do wiadomości na forum. Zapraszamy!

Autor Wątek: Echnaton :: faraon-reformator  (Przeczytany 11975 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Petros

• Gość
Odp: Echnaton :: faraon-reformator
« Odpowiedź #20 dnia: 20.09.2008, 20:56:05 »
Skoro uważacie, że mała liczba osób nie skłania do nazywania czegoś religią to w takim razie nie ma mowy o tym, by w Egipcie powstał monoteizm, bo tam pomimo tego, że Echnaton nakazał wyznawać tylko jednego boga, to i tak prawie wszyscy pozostali przy dawnej wierze.

Offline KajSztof

• Brony
  • Areopag
  • Konsul
  • Punkty wiedzy 31
  • Gruby Wujo
« Odpowiedź #21 dnia: 20.09.2008, 21:13:37 »
Nie powiedziałbym, Petros. Przy starej wierze zostali praktycznie tylko kapłani, a reszta uległa reformacji, widząc dla siebie możliwość zysku. :P Mimo wszystko lepiej mieć za sobą władzę, czyż nie?

Mnie w Echnatonie ciekawi co innego. Zerwał z kanonami sztuki i zażądał by jego i jego żonę przedstawiać realistycznie, a nie "upiększać".
Fakt, a jego samego również nie upiększano, a co dziwne... Upodabniano go bez genitaliów.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
  • Magister Mythologiae Omniae
« Odpowiedź #22 dnia: 20.09.2008, 22:32:25 »
Ja nie mówię o kryteriach ilościowych, Petros. To ty je stosujesz. Ja mówię o kwestii organizacyjnej. Monoteizm jako taki pewnie nawet pojedynczy neandertalczycy wyznawali, ale religia monoteistyczna powstała dopiero w Egipcie. Religia to zorganizowany związek wyznaniowy, który miał Echnaton, a którego nie mieli wówczas Izraelici.

Co ciekawe, Echnaton kazał budować świątynie na planie... krzyża.

Petros

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: 20.09.2008, 23:28:10 »
Czyli
Nie powiedziałbym, Petros. Przy starej wierze zostali praktycznie tylko kapłani, a reszta uległa reformacji, widząc dla siebie możliwość zysku.
No nie wiem. Raczej zawsze są problemy ze zmianą religii i myślę, że nie spodobałoby Ci się, gdyby ktoś kazał Ci nagle być wyznawcą innej religii.

Kalontas, chyba nie wiesz co to jest religia. W prehistorii nie było jakichś zorganizowanych form kultu, jednak nazywamy to religią. Mam nadzieję, że nie będziesz się kłócił z naukowymi faktami?

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #24 dnia: 20.09.2008, 23:50:46 »
Ja nie będę się kłócił z naukowymi faktami, bo jak na razie ty świetnie to robisz. W prehistorii mówi się conajwyżej o pradawnych kultach protoreligijnych. Religia to zorganizowany związek wyznaniowy.

A w czasach Echnatona prosty lud myślał, że to po prostu kolejna zmiana czołowego boga, jednak fakt był inny. Podstawowe reguły stanowiły, że bóg jest jeden i jest nim Aton, a reszta nigdy nie istniała. To tak samo jak w dzisiejszych czasach oficjalna reguła mówi, że wolno modlić się wyłącznie do Boga, a ludzie i tak modlą się do świętych.

Petros

• Gość
« Odpowiedź #25 dnia: 21.09.2008, 00:42:21 »
Nie wiem skąd wiesz to, o czym myśleli starożytni Egipcjanie. Masz jakieś nadprzyrodzone moce?

Ja nie będę się kłócił z naukowymi faktami, bo jak na razie ty świetnie to robisz. W prehistorii mówi się conajwyżej o pradawnych kultach protoreligijnych. Religia to zorganizowany związek wyznaniowy.
Ja się kłócę z naukowymi faktami? Raczej Ty to robisz. W prehistorii istniała już religia. Można o tym przeczytać w wielu książkach, ale przecież "większość nie ma racji", więc na pewno jest to jakiś błąd przekazu czy coś w tym stylu. Ty to już wiesz najlepiej co jest prawdziwe a co nie.

Tak więc wniosek końcowy. Egipcjanie nie stworzyli monoteizmu, ani nawet religii monoteistycznej, ponieważ inne kultury czy plemienia zrobiły to przed nimi.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #26 dnia: 21.09.2008, 01:07:33 »
Religia to zorganizowany kult. W prehistorii był kult.

I gdy argumenty schodzą do "nadprzyrodzonych mocy", nie mam zamiaru dalej prowadzić dyskusji, bo to jest po prostu przyznanie się do porażki.

Petros

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: 21.09.2008, 11:08:57 »
Tak, dobrze że w końcu to zrobiłeś, bo rzeczywiście zawsze jak już nie masz argumentów to piszesz w ostatnim wątku, że dalej nie będziesz "prowadzić dyskusji", ponieważ nie umiem dyskutować, kończą mi się argumenty i co tam jeszcze sobie wymyślisz.

Raz piszesz tak a później znowu inaczej. Jak Ci pasuje. Zdecyduj się w końcu. Najpierw tłumaczysz:
W prehistorii mówi się conajwyżej o pradawnych kultach protoreligijnych. Religia to zorganizowany związek wyznaniowy.

Później natomiast:
Religia to zorganizowany kult. W prehistorii był kult.

Tutaj piszesz o monoteizmie:
Nie mówię, że był bardziej rozwinięty. Mówię, że Egipcjanin to stworzył.
Monoteizm to wiara w jednego boga, więc Egipcjanin nie mógł tego stworzyć, bo sam przyznałeś, że:
Monoteizm jako taki pewnie nawet pojedynczy neandertalczycy wyznawali, ale religia monoteistyczna powstała dopiero w Egipcie.
Więc powinieneś raczej napisać, że religię monoteistyczną stworzył Egipcjanin, a nie monoteizm. Choć i to jest błędne, bo przyznałeś mi w końcu rację, że religia istniała już w prehistorii. I tu w końcu dochodzimy do porozumienia. Egipcjanin nie stworzył ani monoteizmu, ani religii monoteistycznej, bo istaniały już one wcześniej.

Poza tym, piszecie że Echnaton wprowadził monoteizm i ja byłem skłonny w to wierzyć, jednak znalazłem informację, że jest to kwestia wątpliwa i nie do końca wyjaśniona. Znalazłem również wiele dowodów na to, że Izraelici stworzyli pierwszą religię monoteistyczną: http://www.google.com/search?hl=pl&client=opera&rls=pl&q=religia+monoteistyczna&btnG=Szukaj&lr= Dalsze kłótnie, drogi Kalontasie, są jakby sprzeciwianiu się faktom naukowym i powszechnej opinii na ten temat. Brak reakcji z Twojej strony będzie potraktowany jako obalenie teorii o stworzeniu monoteizmu lub religii monoteistycznej przez Egipcjan.

Offline Kalontas

• Magnus Quizmagister
  • Moderator
  • Dyktator
  • Punkty wiedzy 96
« Odpowiedź #28 dnia: 21.09.2008, 13:21:37 »
Uciekasz się do szantażu, żeby zwrócić moją uwagę? Wiesz, że to już zakrawa na trolling, biorąc pod uwagę, że przedtem uciekłeś się do "nadprzyrodzonych zdolności"? Lada moment uciekniesz z argumentami do rozporka.

Mój drogi, nie widzę żadnych sprzeczności w moich stwierdzeniach. Religia to zorganizowany związek wyznaniowy, zorganizowany kult. A Echnaton jako pierwszy na świecie taki stworzył o charakterze monoteistycznym, bo przed nim Izraelici w znacznej większości nie byli monoteistami i nie mieli zorganizowanych struktur w tej kwestii.

Zamknę ten wątek zanim zaczniesz się wykłócać dalej i zanim zaczniesz mi mówić, co ja mam za małe, a co za duże.

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem